Leģendārā kinorežisora Rolanda Kalniņa jubilejas svinības
 
©F64

Šonedēļ, 9. maijā, izcilajam latviešu kinorežisoram Rolandam Kalniņam apritēja 95 gadi. Šim notikumam par godu tiek rīkoti vairāki pasākumi – izstāde, atjaunotās filmas Ceplis (1972) pirmizrāde un fotoizstāde kinoteātrī Splendid Palace.

Rolands Kalniņš ir viens no pēdējiem un izcilākajiem Latvijas klasiskā kino laikmeta pārstāvjiem, viņš pieredzējis un veicinājis nacionālā kino atdzimšanu pēc Otrā pasaules kara, jau kopš 1947. gada strādājot pie filmu uzņemšanas, un pats aktīvi piedalījies Latvijas kino zelta fonda veidošanā; Latvijas kultūras kanonā iekļautas pat divas Rolanda Kalniņa filmas - Ceplis (1972) un Es visu atceros, Ričard! (Akmens un šķembas, 1966). Starp Rolanda Kalniņa pazīstamākajām filmām ir arī Elpojiet dziļi (Četri balti krekli, 1967), Akmeņainais ceļš (1983), Ja mēs visu to pārcietīsim (1987). Rolands Kalniņš ir vienīgais Latvijas kinorežisors, kurš vēl 85 gadu vecumā aktīvi strādājis, pabeidzot pilnmetrāžas spēlfilmu Rūgtais vīns (2007), bet 95 gadu vecumā ir aktīvs Latvijas kultūras dzīves dalībnieks un regulārs kinoapmeklētājs. Nacionālā Kino centra referente Kristīne Matīsa informē, ka par godu Rolanda Kalniņa jubilejai spēkus apvieno Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinematogrāfistu savienība un LKA Rīgas Kino muzejs, kura komanda veido mobilu izstādi Divi kungi - Kalniņš un Ceplis. Tā tiks ierīkota tirdzniecības centra Galerija Centrs stiklotajā Rīdzenes ielā un tiks atklāta pirmdien, 15. maijā, pulksten 16 kā pirmais notikums svinīgajā dienā, izstādes nosaukumu balstot faktā, ka arī filmai Ceplis šogad jubileja - 45 gadi kopš pirmizrādes. Izstādē aplūkota Rolanda Kalniņa radošā biogrāfija un nozīmīgākās filmas, kurās mijas vēsturiskās un mākslas vides tēmas, īpaši akcentējot filmas Ceplis, Elpojiet dziļi/Četri balti krekli, Es visu atceros, Ričard/Akmens un šķembas un Piejūras klimats (1974). Izstādes māksliniece ir Dace Džeriņa, kuratore - Zane Balčus. Pēc izstādes atklāšanas kinoteātrī Splendid Palace pulksten 18 tiks izrādīta spēlfilmas Ceplis atjaunotā kopija. Filma Ceplis (1972) ir režisora Rolanda Kalniņa vispopulārākā filma, kas izceļas ar divdesmito gadu stilizāciju un ironisku attieksmi pret cilvēciskajām vājībām; tās spilgto tēlu galerija ar lieliskajiem aktierdarbiem un Eduardu Pāvulu kā ķieģeļu fabrikantu Cepli centrā nav zaudējusi aktualitāti arī šodien. Filmas autoru komanda blakus Rolandam Kalniņam ir īsta Latvijas kinovēstures milžu izlase - scenārija autors Viktors Lorencs, operators Gvido Skulte, mākslinieks Uldis Pauzers, komponists Marģeris Zariņš, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, grima māksliniece Rasma Prande, lomās arī Helga Dancberga, Regīna Razuma, Gunārs Cilinskis, Rolands Zagorskis, Velta Straume, Aivars Siliņš, Lidija Freimane, Uldis Dumpis un citi.

Šogad pavasarī apaļas jubilejas aprit vēl vairākiem Latvijas kinovēsturē nozīmīgiem cilvēkiem, par kuriem stāstīs Latvijas Kinematogrāfistu savienības sagatavota fotoizstāde kinoteātra Splendid Palace vestibilā - blakus Rolandam Kalniņam arī Viktors Lorencs, Maija Selecka, Vladimirs Gailis, Irina Mass, Laimonis Gaigals, Augusts Sukuts un citi.