Kultūra

RECENZIJA: Lata Donga “Variācijas”
Vakar, 19:10
17.jun
Krāšņu un izteiksmīgu punktu 2017./2018. sezonai Latvijas Nacionālā opera 17. jūnijā pieliks ar Rīgas Operas festivāla Galā koncertu, kurā piedalīsies izcili, pasaules atzinību guvuši solisti. Pie diriģenta pults stāsies Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš, kā arī Andris Veismanis un Normunds Vaicis. Koncerta režisore – Elita Bukovska, scenogrāfs – Andris Freibergs. Koncerta tiešraidi piedāvās Latvijas Radio 3.
 
16.jun
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopsummā par 16 469 eiro noslēgusi līgumu par dokumentālās filmas veidošanu par Latvijas deviņu lielāko pilsētu Brīvības ielām, liecina Iepirkumu uzraudzības birojā pieejamā informācija.
 
15.jun
Lai gan klimatiskie apstākļi absolūti nevilina uz koncertu klausīšanos slēgtās telpās, dažkārt var izdarīt izņēmumus: pirmdien, 18. jūnijā, savas Eiropas tūres ietvaros klubā “Melnā piektdiena” uzstāsies viena no aktuālākajām amerikāņu metālkora apvienībām "Miss May I".
 
15.jun
Nepieciešamība iesākt šo tekstu manā galvā šoreiz virpina dažādās grāmatās salasītas frāzes no sērijas Karlsons lodā atkal. Tomēr ir tā, kā ir: atkal pavasaris, un atkal, sākot skatīties atvaļinājumu literatūras plauktā, kā viens no vilinošākajiem pretī raugās Noras Robertsas romāns, šoreiz Noķer mani, ja vari sējumiņš.
 
15.jun
Latvijas valsts simtgadē būtiski pieaugusi iedzīvotāju interese par dažādiem kultūras notikumiem, liecina pētījumu un konsultāciju kompānijas Kantar TNS pavasarī veiktā iedzīvotāju uzvedības un vajadzību izpēte.
 
15.jun
Drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI deju svētkos no to budžeta novirzīti 790 750 eiro, preses konferencē norādīja svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča.
 
14.jun
«Šī izrāde varētu būt kā atgādinājums, ka nevajag ļaut attiecībām sarežģīties, bet, ja tomēr tā noticis, vajag ātrāk tās sakārtot, nevis tad, kad klāt pēdējā stundiņa, jo – var nepaspēt,» saka aktrise Ligita Dēvica.
 
14.jun
“Senatnīgas noskaņas un cauri gadsimtiem izdzīvojuši vārdi, tautas tradīciju klātbūtne un tai pretī – laikmetīga metālmūzika, kas izceļ latviešu folkloras spēku,” tā savu debijas minialbumu jeb EP piesaka simfoniskā metāla apvienība “Oceanpath” ar tās līderi, ģitāristu, vokālistu un mūzikas autoru Artūru Šteinbergu un četrām daiļām dāmām uz borta.
 
14.jun
Sestdien, 16. jūnijā, Rīgas Sv. Pētera baznīcā Rīgas festivāla ietvaros notiks ģitārista Matīsa Čudara un Latvijas Radio kora grupas koncerts Mīlestības vēstules Dievam; tā programmā skanēs Matīsa Čudara jaundarbi – skaņās tērptas Dievam veltītas mīlestības vārsmas ar saknēm dažādu laikmetu un dažādas izcelsmes mistiķu darbos. Pie diriģenta pults – Kaspars Putniņš. Koncertā piedalīsies arī sitaminstrumentālists Ivars Arutjunjans.
 
14.jun
Tulkotāja profesija ir nepateicīga tajā ziņā, ka viņš allaž paliek ēnā. Lasītāju, lai kādā valodā lasītu grāmatu, interesē tika autors. Tulkotājs šķiet kā pašsaprotams starpnieks, kaut patiesībā tieši no viņa atkarīgs, vai autora radītais teksts tulkojumā kādu spēs aizraut tikpat ļoti, cik oriģinālā. Silvija Brice šajā ziņā ir izņēmums, jo erudīti latviešu lasītāji labi zina – ja grāmatu tulkojusi viņa, tad ir vērts tai pievērst uzmanību. Klasiķa Dzintara Soduma dzimšanas dienā Silvijai Bricei pelnīti tika pasniegta prestižā Dzintara Soduma balva literatūrā, jo viņas attiecības ar tekstu un valodu ir kaut kas īpašs.
 
14.jun
Amerikāņu aktieris Kevins Speisijs pirmo reizi pēc plašu rezonansi izraisījušajām apsūdzībām par nepiedienīgu seksuālu uzvedību drīzumā atkal būs redzams uz lielajiem ekrāniem.
 
13.jun
Ar 1. Starptautisko mākslas festivālu Divi Jūliji 27. un 28. jūlijā, kas veltīts novadniekiem, Latvijas dizaina pamatlicējiem un personībām, ko vēl šodien augstu vērtē mākslas pasaule – Jūlijam Maderniekam (1870–1955) un Jūlijam Straumem (1874–1970), Gulbenes novada Vēstures muzejs iezīmē ne tikai Latvijas simtgadi, bet arī uzsāk jaunu tradīciju – paredzēts, ka festivāls noritēs katru gadu, jo interese par šāda veida pasākumu ir liela gan no profesionāļu, gan interesentu puses.
 
12.jun
Sākot ar šodienu, 12.jūniju, septiņās filmēšanas dienās kino pilsētā “Cinevilla” un Cēsu apkaimē plānots uzņemt vēsturisko “Cēsu kauju” ainas filmai “Dvēseļu putenis”.
 
12.jun
Ar orientēšanās sacensībām, teicēju un muzikantu koncertu, gājienu un lielkoncertu Šurp, Jāņa bērni! sestdien sāksies starptautiskais folkloras festivāls Baltica. Trīs ar pusi tūkstoši dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm līdz pat 21. jūnijam, kad septiņās vietās Latvijā tiks svinēti vasaras saulgrieži, demonstrēs savu tautu tradicionālo kultūru – dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu un amatniecību. Un aicinās darboties pašiem. «Aicinu nepaiet garām, domājot, ka cilvēki, kas muzicē, tērpti tautastērpos, attiecas uz citiem. Aicinu kaut solīti panākties pretī, un tad no klausītāja un skatītāja var viegli pārtapt darītāju. Cilvēki, kas iesaistījušies folkloras kustībā, ir ļoti draudzīgi un ietveroši, un citus pieņemoši,» saka festivāla Baltica programmu direktore Gita Lancere.
 
12.jun
«Mūsu iecere ir veidot mūzikas un dzīvesstila festivālu nobriedušai auditorijai, kas apzinās savu gaumi un izvēlas kvalitatīvu atpūtu,» saka Latvijas profesionālākās blūza grupas Latvian Blues Band (LBB) ģitārists un vokālists Jānis Bukovskis.
 
11.jun
Pagrūti atrast precīzu informāciju, cik savā pastāvēšanas laikā albumu izdevusi 1976. gadā izveidotā folkloras draugu kopa “Skandinieki”, taču pilnīgi noteikti to nav mazums. Ir neiespējami pārvērtēt no savu vecāku Helmī un Daiņa Staltu rokām pārņēmušās un pašlaik Julgī Staltes vadītās kopas nozīmību, jo tieši “Skandinieki” aizsāka folkloras kustību Latvijā, kas rezultējās folkloras materiālu vākšanas, saglabāšanas un izpētes aktualizācijā, dažādu jaunu folkloras un pētījumu virzienu izveidē un būtībā arī dziesmotajā revolūcijā.
 
11.jun
Ņujorkā svētdien "Tony" balvu ceremonijā ar desmit godalgām, arī labākā mūzikla balvu, triumfēja mūzikls "The Band's Visit", otrajā vietā ar sešām balvām atstājot lugas "Harry Potter and the Cursed Child" iestudējumu.