Kultūra

11.mai
Francijā šonedēļ sācies Kannu starptautiskais kinofestivāls. Latvijas kino fanus, protams, visvairāk sajūsmina Rolanda Kalniņa filmas Četri balti krekli (1967) sensacionālā dalība programmā Cannes Classics.
 
10.mai
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā no 30.maija līdz 2.septembrim tiks eksponēta laikmetīgās mākslas izstāde par sieviešu krūtīm "Glandula mammae", informēja muzeja pārstāve Lienīte Šarkūna.
 
10.mai
Sestdien, 12. maijā, Spīķeru koncertzālē notiks komponista Jāņa Ķirša jaunākā veikuma – pirmā soloalbuma The Equator (Ekvators) – prezentācijas koncerts.
 
10.mai
Lietuviešu operdziedātāja Vida Miknevičute pirmoreiz Latvijas Nacionālajā operā un baletā debitēja pirms gada ar Elizabetes lomu Vāgnera Tanheizera otrajā pirmizrādē. Toreiz likās, ka no smalkās, blondās, sīkās solistes soprāna varenajiem virstoņiem pacelsies mūsu Baltā nama jumts.
 
10.mai
"Oskara" balvas laureāts kinorežisors Romāns Polaņskis nodēvējis kustību #MeToo par "kolektīvu histēriju" un "pilnīgu liekulību".
 
10.mai
Svētdien, 13. maijā, LNO koncertēs Mariss Jansons un Bavārijas Radio simfoniskais orķestris. Koncerts notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla Dzimuši Latvijā ietvaros. Koncerta tiešraide – Latvijas Radio 3 Klasika pulksten 19, bet tā ieraksts tiks demonstrēts LTV 1 pulksten 21.35.
 
9.mai
Aprīlī Vidzemes koncertzālē Cēsīs publikai tika prezentēts trešais Latvijas simtgadei veltītā koncertuzvedumu cikla Latvijas gredzens pasākums – Vidzemes gredzens jeb muzikāla izstāde Kalns uz augšu ies.
 
8.mai
«Tas, ka viens uz otru nekliedzām, ir skaidrs, bet es īsti nevarēju atcerēties, uz kādas nots mēs šķīrāmies. Tāpēc atkalsatikšanās ar Viesturu Kairišu man bija ne tikai ilgi gaidīta, bet arī mazlietiņ uztraukuma pilna,» atklāj Valmieras drāmas teātra (VDT) aktrise Elīna Vāne. Viņai sestdien pirmizrāde – titulloma poļu dzejnieka un dramaturga Juliuša Slovacka lugā Baladīna, ko iestudējis režisors Viesturs Kairišs.
 
8.mai
Latvijas valsts simtgades svinību programmā tiek plānoti vēl aptuveni 2000 dažādu pasākumu, kas ir valsts, pašvaldību, privātā sektora un iedzīvotāju iniciatīvas, valsts simtgades svētku programmai veltītajā preses konferencē sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
 
8.mai
Piektdien, 11. maijā, izcilais latviešu kinorežisors Jānis Streičs aicina uz tikšanos, kas pulksten 19 notiks Rīgas Latviešu biedrības namā.
 
7.mai
Šodien, 7. maijā, mūzikas namā Daile virtuozais pianists Gints Žilinskis rīkos boogie woogie šovu – nevis tāpat vien, bet par godu savai 50 gadu jubilejai!
 
6.mai
Šodien Siguldā plkst.14.30 notiks atvadīšanās no mūžībā aizgājušās mākslinieces, ādas plastikas meistares Daigas Putekles, informēja Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs Igors Dobičins.
 
4.mai
Nra.lv sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju piedāvā šodien tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrija baudīt cikla “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei” noslēguma dižkoncertu.
 
4.mai
Šogad netiks piešķirta Nobela prēmija literatūrā, piektdien paziņoja Zviedrijas Akadēmija, kas piešķir balvas, bet ir ieslīgusi seksuālas uzmākšanās skandāla radītā krīzē.
 
4.mai
Ceturtdien, 3. maijā, dzejnieka Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā, jau piekto gadu norisinājās fonda “Viegli” iedibinātā apbalvojuma “Laiks Ziedonim” laureātu cildināšanas ceremonija. Šogad ceremonija norisinājās Liepājā, koncertzālē “Lielais dzintars”, un tā veidota kā koncertuzvedums ar Liepājas Simfoniskā orķestra un īpaša Liepājas apvienotā kora līdzdalību. Apbalvojumus 26 nominantu konkurencē saņēmuši pieci laureāti – Iveta Jermolājeva, Maija Dambrova, Dalija Segliņa, biedrība “Skaņumāja”, kā arī Ārija Klēvere un Aija Kaminska.
 
4.mai
Nacionālais kino centra (NKC) 4.maijā kinoteātrī "Splendid Palace" rīkotajā Latvijas filmu maratonā, notiks piecu kino darbu pirmizrādes, informēja NKC filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.
 
3.mai
Rakstniekam, romāna Cilvēka bērns autoram Jānim Klīdzējam 6. maijā apritētu 104 gadi. Viņa vārdu nes dzimtā Sakstagala pamatskola, kur pirms dažiem gadiem izveidota savdabīga piemiņas vieta – Boņuka istaba. Tāpat pie skolas kā zaļa pieturas zīme aug paša rakstnieka pirms vairāk nekā 25 gadiem stādītais ozols.
 
3.mai
Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, Ķīpsalas hallē būs iespējams pirmo reizi noskatīties unikālu deju koncertuzvedumu ar grupas Raxtu raxti, dūdu un bungu grupas Auļi, kā arī vairāk nekā 1000 dejotāju dalību. Viena no galvenajām personām šī pasākuma realizācijā ir jaunā horeogrāfe Dagmāra Bārbale.
 
3.mai
Trīs bērni, pieci mazbērni, 300 hektāru zemes, liels ābeļdārzs, peoniju kolekcija. Visa ģimene spēlē teātri, visi šogad brauks uz Dziesmu un deju svētkiem, kur spēlēs divas izrādes, – tā īsumā varētu raksturot Sandras un Imanta Medņu ģimeni no Jaunlutriņu pagasta, kurā «uz papīra» ir apmēram 900 iedzīvotāju, bet realitātē – ap 500. «Pērnajā rudenī Valsts prezidents mūsu ģimenei iedāvināja baltu galdautu, tas noteikti būs uz svētku galda,» saka Jaunlutriņu zemniece un amatieru teātra vadītāja Sandra Medne, bet dzīvesbiedrs Imants piebilst: «Pat ja nebūsim paspējuši pabeigt sēju, 4. maijā atradīsim laiku, kad visa ģimene sanāks kopā ja ne uz svētku pusdienām, tad – vakariņām.»
 
2.mai
Vairāk nekā 50 000 mākslas darbu, tostarp 1885 gleznas, 7089 zīmējumi, 1228 skulptūras - tas ir ekstravagantā un ļoti ražīgā spāņu mākslinieka Pablo Pikaso atstātais mantojums. Iespaidīgos darbus vismaz vienreiz būtu jāapskata "dzīvajā".
 
2.mai
Valsts svētkos, 4. maijā, pulksten 18 Nacionālās bibliotēkas ātrijā izskanēs cikla Latvijas komponisti Latvijas simtgadei noslēguma dižkoncerts. Tajā piedalīsies visi Latvijas profesionālie kori un 18 vadošie Latvijas amatieru jauktie kori.
 
2.mai
«Ideja par izrādi dzima pirms apmēram septiņiem gadiem, kad aizsaulē aizgāja mani vecāki – dzejnieks Gunars Saliņš un filoloģe Jautrīte Saliņa. Māte bija savākusi ļoti daudz materiālu par Elles ķēķa laiku, un es sapratu, ka ar to vajadzētu dalīties – jo īpaši te, Latvijā, kur par šo mākslinieku grupas darbību ir maz zināms,» saka ASV dzīvojošā latviešu mūziķe (mecosoprāns) un aktrise Laila Saliņa.