Tūrisms: TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm 9 komentāri
 
Tūrisms

TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm

 
Skatīt 11 bildes
APZAĻUMOTA GLEZNA. Visa Vitebskas vēsture Dvinas krastos / Antra Gabre
APZAĻUMOTA GLEZNA. Visa Vitebskas vēsture Dvinas krastos / Antra Gabre
EIROPAS CENTRS. Polocka esot Eiropas centrs – jā, grozies kā gribi, bet baltkrievi tā aprēķinājuši / Antra Gabre
OMULĪGAS SIEVAS piesēdušas saulītē Aleksandrijas festivālā. Baltkrievu dziedātāji un dejotāji ir lustīgi un metas dejā vai sāk dziedāt, tiklīdz ievēro, ka viņus fotografē. Man tika veltīta dziesma akordeonista pavadījum / Antra Gabre
PREZIDENTA CIEMS. Par rubli var pasēdēt Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko skolas solā Aleksandrijā. Ciema nosaukumam nav nekāda sakara ar prezidenta vārdu / Antra Gabre
ZELTA ZIVS. Vitebskas zelta zivtiņa visas vēlēšanās piepildot. Trīs vai vairāk – nezinu, manējās vēl nav piepildījušās, turklāt esmu tās jau aizmirsus / Antra Gabre
RUDZUPUĶES. Baltkrievijā dzimušajam pasaulslavenajam māksliniekam Markam Šagālam jūlija sākumā bija jubileja. Viņa pieminekli rotā mākslinieka mīļāko puķu vainadziņ / Antra Gabre
IDILLE. Gleznotāja Iļjas Repina māja ir īsta lauku idille, tādā vidē nevar neradīt mākslu – zīmēt, gleznot, rakstīt, izšūt / Antra Gabre
TANKI. Ar militāro vēsturi un pieredzi Baltkrievijā dzīvo un par to atgādina ik uz soļa / Antra Gabre
KUPALA. Kupalas svētos baltkrievi dzied un dejo, tērpušies nacionālajos tērpos. Un pacietīgi gaida gunskura iedegšanu / Antra Gabre
PIKANTI. Amatnieki ir asprāši un, ja arī kaut kur pasūta, tad pieklājīgi – ej tu uz pirti / Antra Gabre
LAMĀTIES IR FUI. Pie dievnama Vitebskā pielikta lapiņa ar pamācīšanu, ka lamāties nav glīti, un vēl visādas citādas piktas lietas sarakstītas / Antra Gabre
 
TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm
1 / 11 Bildes 
 
 

Katjuša, Raisa un Orša

Orša, otrā lielākā pilsēta Vitebskas apgabalā, ir pilsēta ar bagātīgu vēsturi, tur ir jezuītu, dominikāņu klosteri, Napoleona pārvaldes laikā pilsētas komandanta pienākumus esot pildījis rakstnieks Marī Anrī Stendāls. Pilsēta šogad svin 950. gadskārtu. Savulaik vietējiem nav paticis, ka angļi pilsētā izbūvēja dzelzceļu, bet nu pilsēta ir Baltkrievijas austrumu vārti.

Antra Gabre

Pirmā par katjušu dēvētā ieroča zalve izskanēja pie Oršas. Katjušu sākumā dēvēja par Raisu, bet kurš gan to atceras. Baltkrieviem viss, kas saistās ar karu, ir nozīmīgi. Oršā, starp citu, ir pēdējais piemineklis Ļeņinam, ko uzstādīja PSRS laikā 1987. gadā. Vietējie joko, ka Ļeņins rokā iežmiedzis hotdogu, nevis cepuri. Vēl Oršā ir vīriešu klosteris, kurā dzīvo pieci mūki. Kādreiz bija 200. Pilsētā ir ko apmeklēt un ko izvēlēties.

Lukašenko festivāls

Baltkrievijas prezidenta ciematiņā Aleksandrijā (viņš tur mācījās, bet dzīvoja citā miestiņā) tiek rīkots festivāls, kura nosaukums un jēga ir draugu pulcēšana. Pirmais festivāls notika 2010. gadā, tajā pabija 3000 cilvēku. Nu jau apgrozās 100 000, tirgotājus, amatniekus, māksliniekus un tūristus ieskaitot. Mazliet jau miestiņš kā Potjomkina sādža izskatās. Gaidot Lukašenko, ēku fasādes ielas malā ir nokrāsotas, tomēr namiņi nav pārvērsti par pilīm. Galu galā cilvēkiem te ikdienā jādzīvo un, ja mājele ir sašķiebusies, tad nav ko izrādīties, ka tā varētu būt pils.

Aleksandrijas ciemā nokļuvām negaidot. Festivāls bija plaši apmeklēts, drošības dienesta vīri slēdza daļu tilta, bet tik un tā cilvēku plūsma bez sastrēgumiem virzījās uz festivāla vietu, drošības kontrole noritēja ātri, laipni, un nevienam nepietrūka ne labierīcību, ne ēdiena, ne amatnieku darinājumu. Izklaides programma bija plaša un interesanta, ko citu lai saka.

***

MAZĀK ZINĀMI FAKTI Par BALTKRIEVIJU

• Vidējā alga ir 380 eiro, minimālā alga - 110 eiro, mazāk par to maksāt nedrīkst; vidējā pensija 150 eiro.

• Kopš 2016. gada vasaras kā maksāšanas līdzeklis ir ieviestas arī kapeikas.

• Nāves sods nav atcelts.

• Tika izdots dekrēts par liekēdību - ja nestrādā vai neuzrāda ienākumus, bija jāmaksā 200 eiro gadā. Dekrētu apturēja pēc nepilna gada.

• Baltkrievijas firmas zīme un simbols ir Sluckas josta - Lietuvas lielkņazistes augstmaņu tērpa sastāvdaļa. Tās valkāja augstdzimuši vīrieši, josta maksāja divu zirgu cenu, pārvēršot mūslaiku naudā - 7000 dolāru. Jostas varēja valkāt no abām pusēm, tās auda no zelta un sudraba diegiem. Redzēju tagadējo meistaru darbu - izcili!

• Baltkrievija bija izmirušo bebru zeme, bet nu populācija atjaunota un ir jau 2000 bebru.

• Stārķis ir Baltkrievijas simbols.

• Valstī ir ciems, kura nosaukumā ir divi burti - Яя.

• Polocka ir vecākā valsts pilsēta, dibināta 1155. gadā. Polockā ir arī piemineklis burtam й un iezīmēts Eiropas centrs.

• Baltkrievijā jānogaršo rudzu maize, jānopērk lina izstrādājumi, jānoēd draņiki, bet bērēs un atceres dienās rituāls ēdiens ir kļockas ar dvēseli (vispār jau pildītas ar gaļu vai sēnēm).

• No 11 000 ezeru vismaz vienā ir jāizpeldas.

• Vitebskā notiek konkurss par garāko cilvēku, šogad uzvarēja 2,15 metru garš vīrietis.

• Šumiļina ir vislakstīgalainākā vieta, tajā pogo 240 lakstīgalu.

• Vislielākais akmens sver 800 tonnu, ir 11 m garš, tā augstums - 3,5 metri virs zemes. Arī tas atrodas Šumiļinā. Pie šā akmens cilvēki lūdz aizsardzību.

• Ir tāda pilsēta Gorodok - tur joprojām godā tiek turēta tradīcija, ka, aizvadot ziemu un sagaidot pavasari, sniegā ierok salmu večuku, bet, atvadoties no pavasara, norok salmu večiņu. Bēres notiek pa īstam - ar apraudāšanu.

• Polockā ir 11 muzeji, visvairāk uz vienu cilvēku Baltkrievijā.

• Tiek veidotas agropilsētiņas, lai cilvēki nebrauktu meklēt laimi uz lielajām pilsētām. Piemēram, apdzīvotā vietā ir cūku ferma, un tur uzbūvē arī skolu, bērnudārzu, ir frizieris, obligāti - pasts.  • <
  • 2 / 2
Komentāri [9]
#
tramp, vai tev nepavēlēja likvidet rotšildmēslus, rižais skunks? Kusties!@ 12.augusts 2017 22:40 atbildēt
netīrās volstrītas žurkas likvidējot, arī asv tautele no bezdomu speķa stanķiem un cilpā iemānītiem seskiem kļūs par kaut cik noderīgiem Cilvēces locekļiem.
 
#
kurzemniece 12.augusts 2017 22:21 atbildēt
Nezinu no kurienes tāds uzskats,ka kurzemnieki lepni.Mēs,tāpat kā visi esam dažādi- sirsnīgi,iedomīgi,labsirdīgi,laipni un nikni...Domāju,ka katrā tautā atradīsiet dažādus raksturus.Lai arī esmu kurzemniece,man nav problēmu uzrunāt cilvēkus uz ielas,autobusā vai lidostā.Tāpat nav grūti parādīt ceļu ,ja cilvēks to lūdz,un,ja neprotu ceļu paskaidrot,jo neprotu jautātāju valodu,tad pavadu līdz meklētajai vietai. Tādēļ domāju,ka tautība nav pie vainas,tas atkarīgs no katra cilvēka personības.
 
#
sise 12.augusts 2017 17:30 atbildēt
Jā, man no Baltkrievijas brauciena arī ir patīkamas un jaukas atmiņas!!!
 
#
adel 12.augusts 2017 16:10 atbildēt
Ja runajam par iejūtību un līdzzcietību tad tā piemīt krieviem.... Atceros bērnībā mana ome bija smagi slima un gulēja uz nāves gultas vina nevareja iziet lauka parunāties ar kaimiņiem... kaiminos dzīvoja latvieši, bet tie vi.nu neapciemoja, bet kaiminu krievietes vienmer atnaca un atnesa cepumus vai ābolus, parunajas, mierinaāa... mana krustmate ir krieviete un man daudz palīdzeja kad bernība kluvu bārene..nespēšu viņas labsirdību atmaksat līdz kapam.
 
#
Skolnieciņš » adel 12.augusts 2017 16:45 atbildēt
Bet skumji, ko Krievijas tautības piedzīvoja ar komunisma atnāksanu. Kulaku medības. Stučīšana. Tautas kūdīšana citam pret citu.
 
#
Adel » adel 12.augusts 2017 17:10 atbildēt
Jaa taa jau ir.cita opera..politika..protams ka padomju lakii nnesa lidzi cilveeku upuris izsuutiisanu utt..bet bija nari plusi.cilveeks bija.veertiba un vieglaaka.bija.dziive visiem bija darbs izglitiba medicina prt briivu.protams nebija varda.brivibas un pilni veikalu plaukti.bet tagad.viss ir bet cilvekiem nav naudas un puse latvijas aiznraukusi uz neatgriresanos.nu esam eiropas juugaa no viena gravja otraa jo vieni pastavet nespeejam.bet valdiibaa jau tie pasi komunisti kuri rauj tikai sev..seit nav ne kapitalisms ne socialisms bet sirogatiekarta izzagta un bezcetiba nonakusi valstele.
 
#
Adel 12.augusts 2017 15:40 atbildēt
Domaju.ka latviesi tamdeel nav sliktaki..tas tapec.ka katrai tautai sava mentalitaate..ja.visi busim vienadi. Tad jau nebuus interesanti.un tiersi sii kultuuru stskiriiba jau ir muusu bagatiba.negribetu piekrist ka tikai baltkrievi ir viesmiligi .. vienkarsi ari musu latgaliesi.tiesa.zemgali ir dabaa.smagi kurzemnieki lepni..nu jauki tie.baltkrievi .lai veicad bet atimuusu liigo ir unikali un skaisti ari dziesmusbertki perfektas dejas un iestudejumi sevi discipliblnee..bet par lukasenko diktatoru nejuusmoju uz.vina sirdsapzinad gul cilveeku naaves..
 
#
Adel » Adel 12.augusts 2017 15:43 atbildēt
Puedodiet par kluudaam rakstu aatri no telefona..
 
#
Rakstu kultūra » Adel 16.augusts 2017 10:44 atbildēt
Piedot varu, bet saprast gan nevaru.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers