Tūrisms: TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm 9 komentāri
 
Tūrisms

TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm

 
Skatīt 11 bildes
APZAĻUMOTA GLEZNA. Visa Vitebskas vēsture Dvinas krastos / Antra Gabre
APZAĻUMOTA GLEZNA. Visa Vitebskas vēsture Dvinas krastos / Antra Gabre
EIROPAS CENTRS. Polocka esot Eiropas centrs – jā, grozies kā gribi, bet baltkrievi tā aprēķinājuši / Antra Gabre
OMULĪGAS SIEVAS piesēdušas saulītē Aleksandrijas festivālā. Baltkrievu dziedātāji un dejotāji ir lustīgi un metas dejā vai sāk dziedāt, tiklīdz ievēro, ka viņus fotografē. Man tika veltīta dziesma akordeonista pavadījum / Antra Gabre
PREZIDENTA CIEMS. Par rubli var pasēdēt Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko skolas solā Aleksandrijā. Ciema nosaukumam nav nekāda sakara ar prezidenta vārdu / Antra Gabre
ZELTA ZIVS. Vitebskas zelta zivtiņa visas vēlēšanās piepildot. Trīs vai vairāk – nezinu, manējās vēl nav piepildījušās, turklāt esmu tās jau aizmirsus / Antra Gabre
RUDZUPUĶES. Baltkrievijā dzimušajam pasaulslavenajam māksliniekam Markam Šagālam jūlija sākumā bija jubileja. Viņa pieminekli rotā mākslinieka mīļāko puķu vainadziņ / Antra Gabre
IDILLE. Gleznotāja Iļjas Repina māja ir īsta lauku idille, tādā vidē nevar neradīt mākslu – zīmēt, gleznot, rakstīt, izšūt / Antra Gabre
TANKI. Ar militāro vēsturi un pieredzi Baltkrievijā dzīvo un par to atgādina ik uz soļa / Antra Gabre
KUPALA. Kupalas svētos baltkrievi dzied un dejo, tērpušies nacionālajos tērpos. Un pacietīgi gaida gunskura iedegšanu / Antra Gabre
PIKANTI. Amatnieki ir asprāši un, ja arī kaut kur pasūta, tad pieklājīgi – ej tu uz pirti / Antra Gabre
LAMĀTIES IR FUI. Pie dievnama Vitebskā pielikta lapiņa ar pamācīšanu, ka lamāties nav glīti, un vēl visādas citādas piktas lietas sarakstītas / Antra Gabre
 
TŪRISMS: Atvērt dvēseli un uzlikt smadzenes uz bremzēm
1 / 11 Bildes 
 
 

Jankas Kupalas svētkus Baltkrievijā esmu piedzīvojusi tikai netālu no Vitebskas, tāpēc nezinu, cik vērienīgi tos svin citur šajā valstī. Bet vismaz dažus kilometrus aiz Vitebskas, kādā atpūtas kompleksā, cilvēki priecājās bez smalki izstrādāta scenārija un izrādīšanās «lai būtu smuki», kas latviešiem, starp citu, ir raksturīgi. Kāpēc tagad rakstu par Jankas Kupalas alias Līgo svētkiem?

Ar plašu sirdi

Tāpēc, ka uz Baltkrieviju var braukt baudīt tautas un arī citu svētku gaisotni. Tāpēc, ka baltkrievi ir ļoti viesmīlīgi un viņiem nudien nav būtiski, cik taisnās rindās izstaigā figūras tautas deju baleta, piedodiet, deju svētku priekšnesumos un kādu iestudētu šovu sniedz dziedātāji. Mazliet nošķiebies vainags? Nu un! Baltkrievu sievas nav izdreijātas šlangas kā izbadinātas modeles? Nu un! Maķentiņ vīna sārtināti vaigi jestrajai akordeonistei no vietējās mūzikas skolas? Sīkums! Ja viņi svin, tad svin. No sirds. Ja vada ekskursijas, tad ar milzu aizrautību. Ja baro, tad tā, ka trīs dienas pēc tam ēst negribas. Ja ko dāvina, tad kapeikas neskaita. Pat Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko dzimtajā sādžā sarīkotais burziņš, pareizāk sakot, plašais festivāls nebija slēgts pasākums vipiem, bet tautai. Bez nodevām prezidentam, protams, neiztika, bet apmeklētājiem un dalībniekiem ļāva lustēties visā plašajā laukumā, nevis aiz aizsargbarjerām.

Antra Gabre

Papardes zieds jāliek zem ādas

Baltkrievijā uzzināju jaunu Līgo nakts tradīciju. Vispirms jāatrod un pēc tam ātri jāpaķer papardes zieds, jāiegriež labās rokas plaukstā un zem ādas jāpaliek zieds. Tad dzird, ko runā dzīvnieki, un zem zemes apslēptās bagātības var ieraudzīt. Tas jāizmēģina nākamgad.

Repina dzērveņu kotletes

Vitebska izplešas, un gleznotāja Iļjas Repina lauki 16 kilometru no pilsētas vairs nav tie lauki, kas bija kādreiz. Vitebskas HES palīdzot būvēt ķīnieši, Dvina pacēlusies pat par sešiem metriem. Vitebska un mākslinieks Marks Šagāls Neatkarīgajā ir aprakstīti krustu šķērsu, man palaimējās izbraukāt citur - gleznotāja Iļjas Repina muižā, kur tagad muzejs Zdravņevo. Iļja Repins bija nabadzīgas ģimenes talantīga atvase. Viņam patika ūdens, un viņš iegādājās īpašumu Rietumu Dvinas (Daugavas) krastā. Mākslinieks bija draugos ar citu krievu dižgaru Ļevu Tolstoju, īpašums Jasnaja Poļana Tolstojam bija īpaši mīļš un dārgs. Repins mēdzis atkārtot, ka viņa lauku māju nevar ne salīdzināt ar Jasnaja Poļanu, bet velti sevi tā paļāt - Repina īpašums ir veidots ar gaumi. Plašums, koki, zaļumi, ūdens, koka ēka - mākslinieka fantāzijai te ir kur ieskrieties, ir kur acis atpūtināt un smadzenes uzlikt uz bremzēm. Mākslinieks smēlies idejas saviem darbiem no zemnieku stāstītā. Repins Dvinas (Daugavas) krastos radīja ap 60 darbu.

Nereti ievērojamu mākslinieku dzimto vietu apskate izvēršas par visai garlaicīgu pasākumu, jo, ja par kāda mākslinieka veikumu neinteresējas īpaši, tad visai virspusējās skolā mācītās zinības ir pašķīdušas operatīvās atmiņas diskā uz neatgriešanos. Taču Repina muižā ar informāciju nepārslogo. Ātri, raiti, interesanti, un pēcāk drīkst apstaigāt teritoriju un priecāties par vietējā kokgriezēja darbiem. Gidi prot izcelt rozīnīti.

Iļja Repins, redz, neparko negribēja atgriezties dzimtenē, Krievijā. Krietni jaunākās sievietes dēļ pameta sievu un četrus bērnus. Palika uz dzīvi Somijā kopā ar savu mīļāko. Viņam paticis rakties pa dobēm un slaukt kazu pat 80 gadu vecumā. Interesants fakts: saviem viesiem mākslinieks rīkoja veģetāriešu pusdienās - karstais ēdiens bija no zālītēm, bet kotletes no dzērvenēm. Un dzejnieks Vladimirs Majakovskis atzinis, ka periodā, kad viņam nebija naudas, viņš izdzīvojis, pateicoties Repina rīkotajiem saietiem trešdienās.

  • 1 / 2
  • >
Komentāri [9]
#
tramp, vai tev nepavēlēja likvidet rotšildmēslus, rižais skunks? Kusties!@ 12.augusts 2017 22:40 atbildēt
netīrās volstrītas žurkas likvidējot, arī asv tautele no bezdomu speķa stanķiem un cilpā iemānītiem seskiem kļūs par kaut cik noderīgiem Cilvēces locekļiem.
 
#
kurzemniece 12.augusts 2017 22:21 atbildēt
Nezinu no kurienes tāds uzskats,ka kurzemnieki lepni.Mēs,tāpat kā visi esam dažādi- sirsnīgi,iedomīgi,labsirdīgi,laipni un nikni...Domāju,ka katrā tautā atradīsiet dažādus raksturus.Lai arī esmu kurzemniece,man nav problēmu uzrunāt cilvēkus uz ielas,autobusā vai lidostā.Tāpat nav grūti parādīt ceļu ,ja cilvēks to lūdz,un,ja neprotu ceļu paskaidrot,jo neprotu jautātāju valodu,tad pavadu līdz meklētajai vietai. Tādēļ domāju,ka tautība nav pie vainas,tas atkarīgs no katra cilvēka personības.
 
#
sise 12.augusts 2017 17:30 atbildēt
Jā, man no Baltkrievijas brauciena arī ir patīkamas un jaukas atmiņas!!!
 
#
adel 12.augusts 2017 16:10 atbildēt
Ja runajam par iejūtību un līdzzcietību tad tā piemīt krieviem.... Atceros bērnībā mana ome bija smagi slima un gulēja uz nāves gultas vina nevareja iziet lauka parunāties ar kaimiņiem... kaiminos dzīvoja latvieši, bet tie vi.nu neapciemoja, bet kaiminu krievietes vienmer atnaca un atnesa cepumus vai ābolus, parunajas, mierinaāa... mana krustmate ir krieviete un man daudz palīdzeja kad bernība kluvu bārene..nespēšu viņas labsirdību atmaksat līdz kapam.
 
#
Skolnieciņš » adel 12.augusts 2017 16:45 atbildēt
Bet skumji, ko Krievijas tautības piedzīvoja ar komunisma atnāksanu. Kulaku medības. Stučīšana. Tautas kūdīšana citam pret citu.
 
#
Adel » adel 12.augusts 2017 17:10 atbildēt
Jaa taa jau ir.cita opera..politika..protams ka padomju lakii nnesa lidzi cilveeku upuris izsuutiisanu utt..bet bija nari plusi.cilveeks bija.veertiba un vieglaaka.bija.dziive visiem bija darbs izglitiba medicina prt briivu.protams nebija varda.brivibas un pilni veikalu plaukti.bet tagad.viss ir bet cilvekiem nav naudas un puse latvijas aiznraukusi uz neatgriresanos.nu esam eiropas juugaa no viena gravja otraa jo vieni pastavet nespeejam.bet valdiibaa jau tie pasi komunisti kuri rauj tikai sev..seit nav ne kapitalisms ne socialisms bet sirogatiekarta izzagta un bezcetiba nonakusi valstele.
 
#
Adel 12.augusts 2017 15:40 atbildēt
Domaju.ka latviesi tamdeel nav sliktaki..tas tapec.ka katrai tautai sava mentalitaate..ja.visi busim vienadi. Tad jau nebuus interesanti.un tiersi sii kultuuru stskiriiba jau ir muusu bagatiba.negribetu piekrist ka tikai baltkrievi ir viesmiligi .. vienkarsi ari musu latgaliesi.tiesa.zemgali ir dabaa.smagi kurzemnieki lepni..nu jauki tie.baltkrievi .lai veicad bet atimuusu liigo ir unikali un skaisti ari dziesmusbertki perfektas dejas un iestudejumi sevi discipliblnee..bet par lukasenko diktatoru nejuusmoju uz.vina sirdsapzinad gul cilveeku naaves..
 
#
Adel » Adel 12.augusts 2017 15:43 atbildēt
Puedodiet par kluudaam rakstu aatri no telefona..
 
#
Rakstu kultūra » Adel 16.augusts 2017 10:44 atbildēt
Piedot varu, bet saprast gan nevaru.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers