Viedokļi: Tramps izsit Jeruzalemes trumpi 18 komentāri
 
Viedokļi

Tramps izsit Jeruzalemes trumpi

 
F64

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums pārcelt ASV vēstniecību Izraēlā no Telavivas uz Jeruzalemi radīja plašus protestus daudzās musulmaņu valstīs un izraisīja jaunu vardarbības vilni palestīniešu apdzīvotajās teritorijās. Demonstranti Gazas sektorā un Jordānas Rietumkrastā dedzina ASV karogus, dedzina salmu lelles ar Trampa foto, uzbrūk Izraēlas drošībniekiem un mirst no ievainojumiem.

ES vadošās valstis nosodīja vai vismaz pauda dziļu neizpratni par ASV prezidenta lēmumu. Paveramies pa logu. Rit 21. gadsimts, un kā var sanākt, ka vienas valsts lēmums pārcelt savu vēstniecību no vienas pilsētas uz citu var izraisīt tik plašu starptautisku rezonansi?

1947. gadā, kad ANO izskatīja jautājumu par Palestīnas statusu, tika nolemts Palestīnā izveidot divas valstis - vienu ebrejiem, otru Palestīnas arābiem. Izraēlas valsts ir ieguvusi starptautisku atzīšanu. Tā ir ANO dalībvalsts, bet palestīniešiem 70 gadu laikā tā arī nav izdevies iegūt sava valstiskuma starptautisko atzīšanu. Palestīnai ir tikai novērotāja statuss ANO, jo ASV kā ANO Drošības padomes pastāvīgā locekle, izmantojot savas veto tiesības, ir konsekventi bloķējusi jebkurus mēģinājumus atzīt Palestīnas valstiskumu.

Pat vairāk! Izšķirošā brīdī tieši ASV bija Izraēlas valsts lielākais balsts un glābējs. Viskritiskākajā brīdī - 1973. gada kara laikā -, kad Izraēlas armija tika sakauta, tieši strauja ASV bruņutehnikas un militāra aprīkojuma piegāde ļāva Izraēlas valstij izvairīties no zaudējuma un sakaut arābu valstu koalīciju. No tā laika ASV un Izraēlu vieno ciešas militāras un ārpolitiskas saistības. ASV sniedz regulāru finansiālu atbalstu Izraēlai. ASV ir galvenais Izraēlas interešu aizstāvis ANO. Savukārt Izraēla vajadzīgā brīdī izpalīdz ASV ārpolitiskajām interesēm konfliktos, kuros tieša ASV iejaukšanās kaitētu ASV ārpolitiskajām interesēm vai radītu iekšpolitiskas problēmas ASV valdībai.

Cieša saistība un Izraēlas atkarība no ASV palīdzības rada apstākļus, kad vienīgā valsts, kurai ir tieša un neapstrīdama ietekme uz Izraēlu, ir ASV. Tas ļāva Izraēlai atrisināt domstarpības ar divām līdz tam naidīgi noskaņotām kaimiņvalstīm. Ar ASV iesaistīšanos 1978. gadā Izraēla noslēdza miera līgumu ar Ēģipti, bet 1994. gadā - ar Jordāniju.

Lai ilgtermiņā nodrošinātu mieru, Izraēlai vēl ir jāatrisina domstarpības ar divām citām kaimiņvalstīm - Sīriju un Libānu, kā arī jāatrod izlīgums ar palestīniešiem.

Palestīniešu un Izraēlas sarunās Izraēlai ir stiprākas pozīcijas, jo Izraēla militāri kontrolē palestīniešu teritoriju, lai nepieļautu, ka palestīniešu rokās nonāk nopietni ieroči. Tā kā gadu desmitiem starptautiski atzītās palestīniešu zemes (Jordānas upes Rietumkrasts) ir Izraēlas kontrolē, pakāpeniski notiek Rietumkrasta integrācija Izraēlas valstī. Ņemot vērā to, ka Izraēlas pozīcijas ir stiprākas, palestīniešu un starptautiskās sabiedrības taktika bija neatzīt acīmredzamas lietas, tās, kas ir svarīgas Izraēlai. Tika plānots, ka šo jautājumu atzīšana notiks, pieprasot Izraēlas piekāpšanos palestīniešiem svarīgos jautājumos.

Viens no svarīgiem palestīniešu trumpjiem bija Jeruzalemes statuss. Ikviens, kas ir kaut cik ieinformēts par ebreju tautas vēsturi, kaut vai Vecās derības līmenī, saprot, ka ebreju valsts ar Jeruzalemi kā galvaspilsētu bija ebreju diasporas sapnis daudzus gadsimtus un tas kļuva par Izraēlas valsts izveides mērķi. Tā kā Jeruzalemes atzīšana bija svarīga Izraēlas valsts interesēm, galvaspilsētas oficiālu atzīšanu bija iecerēts saistīt ar konkrētu Izraēlas piekāpšanos palestīniešiem svarīgos jautājumos.

Trampa solis atzīt Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu nozīmē, ka viens no ietekmīgākajiem Izraēlas un arābu izlīguma sarunu dalībniekiem ir iznīcinājis vienu no stipriem palestīniešu puses trumpjiem miera sarunu procesā. Trampa solis ievērojami pastiprina Izraēlas pozīcijas un vājina palestīniešu pozīcijas. Šis solis mazina sarunu dalībnieku cerības piedabūt Izraēlu piekāpties.

Tāpēc Trampa lēmums apgrūtina iespējas, ka ir panākams izlīgums, kuru varētu pieņemt kaut vai palestīniešu vairākums, jo palestīniešiem tagad jāsēžas pie sarunu galda ar vājāku pozīciju.Komentāri [18]
#
kāpēc tu te sniedz 80.-ito gadu info, Paider? 13.decembris 2017 17:48 atbildēt
Jurkam slinkums pirms raksteļu cepšanas vikipēdiju palasīt? Palestīnas Arābu valsti atzīst 136 apvienoto Nāciju dalībvalstis.Neatzīst ES dalībvalstis , ASV ,Panama, Australija, Kolumbija,Kanāda, Mjanma un vēl dažas.
Bet, Jēruzālemei jābūt brīvpilsētai, tā ir kā nīčes "zaratustra"- visiem un nevienam.
 
#
Raimonds » kāpēc tu te sniedz 80.-ito gadu info, Paider? 13.decembris 2017 21:03 atbildēt
Un Latvija ir to valstu vidū, kuras balsoja pret Palestīnas atzīšanu ... toreizējais Latvijas Ārlietu ministrs bija tas nacistu mēsls un afērists Ģirts Valdis Kristovskis ...
 
#
Stienis » Raimonds 14.decembris 2017 12:39 atbildēt
Tas, ka Kristovskis bija un ir nekam nederīgs politiķis nav noslēpums, bet tavi pastāvīgie amatieriskie mēģinājumi programmēt mūsu apziņu ar šiem "jaukajiem" vārdiņiem "nacists", "afērists" utt., katram normālam cilvēkam ir uzreiz saskatāmi un izraisa smaidu.
 
#
Edis 13.decembris 2017 17:47 atbildēt
Jeruzaleme bija un būs Izraēlas galvaspilsēta - pēc Dieva plāna - mūžīgi! Āmen!
 
#
Raimonds » Edis 13.decembris 2017 21:00 atbildēt
Jeruzaleme žīdiem "pieder" tikai no 1949 gada. Bet pirms tam tūkstošiem gadu tā viņiem nav piederējusi.
Savukārt kas attiecas uz Dievu ... tad tev ne jēgas no Pasaules vēstures - Dievs atteicās no žīdiem. Tā iemesla dēļ, ka viņi tiem Dieva dotās zināšanas izmantoja nevis cilvēkiem, kāds bija Dieva nodoms, bet paturēja sev. Un pret cilvēkiem sāka iztureties noziedzīgi.
Źīdi - tas ir vēzis pasaulei.
 
#
Raimonds 13.decembris 2017 17:43 atbildēt
Žīdi - tā ir klejotāju suga. Laikā, kad citas tautas veidoja savas valstis, arī palestīnieši, žīdi izvēlējās vieglāko ceļu - viņi turpināja klejot apkārt ... krāpjot cilvēkus un tos nogalinot un tad savācot viņu mantu. Un tad, izmantojot jukas pasaulē pēc 2.pasaules kara, žīdiem izdevās nozagt tīri brangu kumosu ... daļu no arābu zemes. Ar ASV aktīvu atbslstu viņi to ar militāriem līdzekliem atkaroja no palestīniešiem. Un tā tapa Izraēla ... uz cilvēku līķiem.
 
#
Stienis » Raimonds 14.decembris 2017 12:41 atbildēt
Oho, kā iekarsi! :))) Tik neaizmirsti ar kādiem pārsvarā nevainīgu cilvēku līķu miljoniem tika celta tevis tik mīlētā Krievija un PSRS.
 
#
stienim » Stienis 14.decembris 2017 20:14 atbildēt
PSRS tika celta pateicoties asiņainai Latviešu sarkano strēlnieku Krievijas tautu slepkavošanai.
 
#
A10 13.decembris 2017 17:31 atbildēt
Domāju, ka rakstā vajadzēja pieminēt to, ka no Jeruzalemes Al Aksas mošejas, precīzāk, celtnes, kas tolaik bija tās vietā, pravietis Muhameds pacēlās gaisā, pēc pagaidām nepārbaudītām ziņām tika aizrauts uz debesīm. Tāpēc musulmaņiem Jeruzaleme ir tikpat svēta vieta kā Izredzētajai tautai.
 
#
Paritāte 13.decembris 2017 17:16 atbildēt
Džokeru ir divi. Otrais sit pirmo.
 
Skatīt visus 18 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers