Viedokļi: Sociālistiskā "Saskaņa" 41 komentāri
 
Viedokļi

Sociālistiskā "Saskaņa"

 
F64

Latvijas partijām, kurām ir pietiekami liels atbalsts un kuru pārstāvji var tikt ievēlēti Eiropas parlamentā, ir jāvienojas par savu piederību noteiktiem Eiropas politiskajiem strāvojumiem. Latvijas vadošajām partijām īpašas problēmas, kurai politiskajai grupai pievienoties, nebija, savukārt Saskaņa ilgstoši strādāja, lai to Eiropas līmenī atzītu kā sociāldemokrātiska tipa partiju. Neskatoties uz vairāku vietējo intrigantu pretdarbību, 2015. gadā Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa kļuva par Eiropas Sociālistu partijā asociēto biedru, bet šī gada novembra beigās Saskaņa tika uzņemta par Eiropas Sociāldemokrātisko un strādnieku partiju alianses pilntiesīgo biedru.

Konsekvents darbs, lai kļūtu par pilntiesīgu Eiropas sociāldemokrātiskās saimes dalībnieci, Saskaņas līderiem bija vajadzīgs, lai atbrīvotos no «krievu» partijas slavas. Eiropas līmenī tas jau ir pārvarēts. Pēc uzņemšanas Eiropas Sociālistu partijā Saskaņa Eiropas līmenī tiek uzskatīta nevis par kādas nacionālas minoritātes partiju, bet par internacionālas un demokrātiskas vērtības atbalstošu partiju, kas ir pretstatāma nacionālistiskajām un pret minoritātēm vērstajām partijām.

Diemžēl atzīšana Eiropas līmenī neatceļ Latvijas politisko lamuvārdu leksiku, klišejas un iekšpolitisko lomu sadalījumu. Tur, Eiropā, tie komisāri var atzīt vai neatzīt, tie var pat uz vienas kājas lēkāt, bet Latvijas iekšpolitiskajā polemikā tas neko nemainīs. Juta Strīķe TV tiešraidē pieprasa koalīcijas politiķiem zvērēt, ka tie nekad un nekādos apstākļos kopā ar Saskaņu valdību neveidos utt., un tie zvēr pie visiem svētajiem, ka dzīvos bez Saskaņas. Saskaņas starptautiskā atzīšana neatceļ iekšpolitisko demonizāciju, jo Saskaņas demonizāciju nosaka divi galvenie faktori.

Ja Saskaņa pretendē uz ceturtdaļu balsu Saeimā, bet to vienmēr atstāj aiz borta, tad t.s. latviskajām partijām iespējas iekļūt varas gaiteņos ir daudz lielākas. Ja Saskaņa ir viens no koalīcijas dalībniekiem, tad visādām jutām un jurašiem cerības iekļūt varas virsotnē būs tuvas nullei. Konkurence būs pārāk asa. Latvisko partiju autsaideriem ir ar nagiem un zobiem jācīnās, lai visi citi zvēr nekad nesadarboties ar Saskaņu.

Otrkārt. Saskaņa ir vajadzīga kā ērts nospārdāmais ienaidnieks. Izvēlēties uzbrukumu un sākt knabistisku nomelnošanas kampaņu pret partijām, ar kurām, iespējams, jau rīt būs jāveido koalīcija, ir netālredzīgi. Kādā brīdī būs jāpārkāpj sarkanās līnijas un jāsēžas ar nozākātiem korumpantiem pie viena galda, lai sadalītu ministru portfeļus.

Demonizēta Saskaņa ir vajadzīga tiem politiskajiem līderiem, kuriem nav nekādas Latvijas nākotnes vīzijas, nekādas izpratnes nedz par ekonomiku, nedz sabiedrību. Šai kliķei nekādas idejas vēlētājiem nav jāpiedāvā (ideju nemaz nav), ir tikai jāiekāpj televizorā un skaļi jākliedz: «Krievi nāk! Krievi nāk! Tos pie rokas atvedīs Urbanovičs.» Viss. Aptuveni trešdaļa Latvijas vēlētāju ir tā nobiedēti ar Kremļa agresīvajiem plāniem, ka lozunga Krievi nāk! piekritējiem vietas Saeimā būs garantētas.

Tāpēc Eiropa var atzīt ko vien vēlas, Latvijas iekšpolitikā lomas ir sadalītas, un nevienam te tā viegli neatļaus mainīt Latvijas politisko pasjansu.

Tāpēc maz ticams, ka Eiropas sociāldemokrātiskā atzīšana palīdzēs Saskaņai iegūt kaut cik nozīmīgu latviešu vēlētāju atbalstu. Pat pretēji. Lielai latviešu sabiedrības daļai, jo īpaši jaunajai paaudzei, viss, kas saistās ar vārdu sociālistisks, ir lamuvārds.

Vēl vairāk. Saskaņas sociāldemokrātiskā pozicionēšana var izraisīt Saskaņas ietekmes samazināšanos viņu tradicionālajā elektorātā. Iekļaujoties Eiropas sociāldemokrātiskajā kustībā, Saskaņai ir jāaturas nonākt lielā konfliktā ar Eiropas sociāldemokrātijas vērtībām. Tā kā daudzi Latvijas krievi ir vēl konservatīvāki par latviešiem, var gadīties, ka cīņā par nelatviešu vēlētāju balsīm Saskaņu nedaudz pabīdīs malā tie krievu partiju politiķi, kuriem nav ierobežojumu populistiskajā retorikā. Stihiski protesti pret krievu skolu reformu šādu tendenci jau iezīmēja.

Ļoti iespējams, ka Saskaņas solis mērenības un Eiropas vērtību izpratnes virzienā nozīmē jau daudz mazāku pārstāvniecību nākamajā Saeimā.

Komentāri [41]
#
v 3.decembris 2017 12:05 atbildēt
Tāpat kā Rīgā - arī visā Latvijā - ir pietiekami daudz vientiešu, kuri domā aptuveni tā: Saskaņa taču mainās, tā kļūst arvien eiropeiskāka! Kā tad, paliek! - tā ir atteikusies no sadarbības ar Kremļa partiju Vienotā Krievija, turklāt kļuvusi par Eiropas Sociālistu partijas - PES grupas - biedri: šajā grupā ietilpst ES dalībvalstu (arī Norvēģijas) sociāldemokrātiskās partijas, kuras ir arī Eiropas parlamentā. Nu, lūk, Saskaņa top par progresīvu Eiropas sociāldemokrātisku partiju, tātad arī koalīciju ar to veidot būs tikpat progresīvi, un nevajag, biedri, baidīties!
 
#
juhopiņš » v 3.decembris 2017 18:03 atbildēt
Nu nezinu, Ukrainā un Krievijā notiek trakas lietas, abās valstīs nākamgad notiks kaut kādas vēlēšanas, pie mums- arī. Saskaņa to saprot. Pie mums? Saskaņa daudziem varētu kļūt par izmisuma balsojumu, vai ne tā, cien. komentētāj- v?
 
#
juhops 2.decembris 2017 20:42 atbildēt
Vai cien. Veidemanes kundze NA ar, atvainojiet, pusatejas tieslietu sistēmu, kura ir noteicošā, lai attīstītos visas medicīnas, izglītības, sociālās u.c. lietas ir Valsti novedusi tur kur tā ir, uzskata labāku par Saskaņu esam? Vai Parādnieka teicamās vaislinieka spējas uzlabos dzimstību, novērsīs aizbraukšanu?
 
#
uzskats 2.decembris 2017 11:26 atbildēt
paideram vajadzētu būt uzmanīgākam ar tiem eiropas līmeņa uzskatiem .kas latvijā ir minoritāte ,viņi līdz šim vēl nav sapratuši .varbūt tad ,kad vācijā būs ieplūduši kādi 50 miljoni afgāņi un afrikāņi ,viņi beidzot sapratīs ,kas te notiek.
 
#
Jānis » uzskats 3.decembris 2017 9:29 atbildēt
Ir teiciens-enģel baltais,nomet sagšu Tev ,Paide, arī derētu to darīt,lai tauta beidzot izvērtē,kā pusē tu esi?Citādi vienreiz runā to,citreiz pūt sakaņas stabulē
 
#
Jundzes mamma 1.decembris 2017 19:51 atbildēt
jā, veidemaņveidīgās saslaukas apkauno redakcijas WC telpas.
 
#
VAU 1.decembris 2017 9:50 atbildēt
"Iečīkstējusies" atkal olitas vaidamanes kokle?!
 
Skatīt visus 41 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers