Teātris: Valmierā notiks V Rūdolfa Blaumaņa festivāls Komentēt
 
Teātris

Valmierā notiks V Rūdolfa Blaumaņa festivāls

 

Valmieras drāmas teātrī 21. līdz 27. martam notiks jau piektais Rūdolfa Blaumaņa teātra festivāls.

Šogad festivālā, kas pieskaņots rakstnieka 150. jubilejai, piedalīsies deviņas Blaumaņa darbu interpretācijas – gan Nacionālā, Dailes, M. Čehova Rīgas Krievu un Valmieras teātra izrādes, gan Ērika Vilsona un Viktora Jansona neatkarīgie projekti. Par to, kurš saņems festivāla ceļojošo balvu „Rūdolfs”, lems žūrija, kurā strādās grāmatas „Blaumaņa zelts” autore Līvija Volkova, kinorežisors Jānis Streičs, memoriālā muzeja „Braki” vecākā speciāliste Anna Kuzina, teātra zinātniece Valda Čakare, režisori Krista Burāne un Viesturs Meikšāns, teātra kritiķe Ieva Rodiņa. Festivāla laikā notiks arī ievērojamu Blaumaņa darbu iestudējumu videoierakstu un filmu skate.

Lielu daļu festivālā skatāmo izrāžu iestudējuši Latvijas režijas nesenā devītā viļņa pārstāvji Elmārs Seņkovs un Valters Sīlis, vairāki uzvedumi veidoti neparastā formā, spēlējami ārpus teātra telpām, par mērķauditoriju izvēloties jauniešus. Izrādēm raksturīgs drosmīgu, palaikam apstrīdamu izteiksmes līdzekļu pielietojums, ne vien iedziļināšanās Blaumaņa darbu struktūrā un zīmju sistēmā, bet arī mēģinājumi tās izjaukt, lai pēc tam radītu no jauna. Taču jebkuros meklējumos saglabājas cieņa un apbrīna pret Blaumani kā unikālu, vienlaikus Eiropas kultūras strāvās iederīgu un ļoti latvisku mākslinieku.

Festivālu atklās mūsdienīga latviskā koda un nācijas vēstures interpretācija – režisora Mārtiņa Eihes izrāde „Daugava”, kurā savienojas un kontrastē Raiņa poēma ar šo nosaukumu, tai sarakstītā Mārtiņa Brauna mūzika un Kārļa Skalbes pasaka „Kā es braucu Ziemeļmeitu lūkoties”.

Konkursa programmā būs iestudējumi, kas Latvijā tapuši kopš iepriekšējā festivāla 2008. gadā. Elmāra Seņkova un viņa Blaumaņa komandas veidotā triloģija – „Indrāni” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris, 2012), „Purva bridējs” (Nacionālais teātris, 2012) un „Raudupiete” (Valmieras teātris, 2013) – ir izrādes, kas tiecas ļoti konkrēti un psiholoģiski precīzi pārbaudīt Blaumaņa darbos pausto ētisko kategoriju atbilstību mūsdienām, šajos darbos liela nozīme Reiņa Dzudzilo konceptuālajai scenogrāfiskajai videi. Valtera Sīļa iestudējums „Indrāni” (Nacionālais teātris, 2013) mēģina paraudzīties uz šo lugu ne vien šīsdienas, bet arī vēsturisko iestudējumu kontekstā. Ciešāk pie Blaumaņa komēdiju uzvešanas tradīcijām turas Kārļa Auškāpa iestudētie „Zagļi” (Dailes teātris, 2011), savukārt Felikss Deičs pārcēlis „No saldenās pudeles” (Valmieras teātris, 2010) notikumus mūsdienās.

Ārpus teātra telpām – Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā un 5. vidusskolā notiks Ērika Vilsona monoizrāde ar skatītāju iesaistīšanu „Nezāle”. Valmieras novadpētniecības muzejā režisors un scenogrāfs Viktors Jansons vadīs izrādi – lekciju „Indrāni. Caur adatas aci” un izrādi – akciju „Nāves ēnā”, rosinot skatītājus ieraudzīt Blaumaņa darbos universālas un dziļi tulkojamas zīmes.

Festivāla laikā teātra Apaļajā zālē sadarbībā ar Nacionālo Kino centru, Latvijas Kultūras akadēmiju, Latvijas Televīziju un Jaunā teātra institūtu notiks bezmaksas kino un video seansi, kuros varēs redzēt filmas „Nāves ēnā” (rež. G. Piesis, 1971), „Purva bridējs” (rež. L. Leimanis, 1966), „Salna pavasarī” (rež. P. Armands, 1955) un vēsturiskus Blaumaņa lugu ierakstus.

23. martā teātris Apaļajā zālē gaidīs mazākos skatītājus, lai kopā noskatītos Latvijas Leļļu teātra izrādes „Velniņi” (1981) ierakstu, pēc izrādes noskatīšanās paredzēta tikšanās ar leļļu aktieriem P. Šogolovu un L. Kirmušku.

27. martā notiks konference „Blaumanis smaida un raksta klāt” ar žūrijas un teātra speciālistu piedalīšanos, bet pēc izrādes „Raudupiete” notiks festivāla noslēguma ceremonija Ineses Mičules režijā.

Komentāri [0]
Nav pievienots neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers