Latvijā: Nākamgad publicēs sarakstu ar uzņēmumiem, kuri maksā minimālo algu 8 komentāri
 
Latvijā

Nākamgad publicēs sarakstu ar uzņēmumiem, kuri maksā minimālo algu

 
REUTERS/ SCANPIX

Nākamgad Valsts ieņēmumu dienests (VID) reizi mēnesī publiskos informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks, informēja VID.

Lai veicinātu komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, 2018.gada 1.janvārī spēkā stāsies grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz nodrošināt publiski pieejamu informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks.

Saskaņā ar "SSE Riga" Ilgtspējīga biznesa centra pētījumu "Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2016." otru lielāko ēnu ekonomikas īpatsvara daļu Latvijā 2016.gadā joprojām veido "aplokšņu algas" (40,2%), tas ir, algas daļa, kuru uzņēmēji reāli maksā, bet slēpj no valsts.

VID norādīja, ka no minētā pētījuma izriet, ka mazāki un jaunāki uzņēmumi proporcionāli vairāk iesaistās ēnu uzņēmējdarbībā nekā lielāki un vecāki uzņēmumi, kas atbilst dzīves liecībai par to, ka uzņēmumi izmanto izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, lai sasniegtu zināmu konkurētspējas slieksni, un ka šī sliekšņa sasniegšana ir būtiska, lai konkurētu attīstītā tirgū.

"Visbeidzot izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un apzinātas rādījumu neuzrādīšanas izplatība Baltijas valstīs ir saistīta ar pieņēmumu par iespēju tikt pieķertam un par sagaidāmo sodu pieķeršanas gadījumā. Tie uzņēmumi, kuru pieņēmums par iespēju tikt pieķertam ir augstāks, sliecas mazāk iesaistīties ēnu uzņēmējdarbībā," skaidroja VID.

REUTERS/ SCANPIX

Ņemot vērā to, ka saskaņā ar Darba likuma 61.panta pirmo daļu minimālā darba alga nedrīkst būt mazāka par valsts noteikto minimumu, darba devēji nereti kā darbinieka oficiālo algu uzrāda valstī noteikto minimālo darba algas apmēru, bet faktiski darbiniekam papildus tiek maksātā atlīdzība, kas netiek oficiāli uzrādīta, proti, "aplokšņu alga".

Vienlaikus VID norādīja, ka informācijas pieejamība par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā vai mazāks, veicinās darba ņēmēju tiesību aizsardzību, dodot tiem iespēju pirms pieteikšanās konkrētajā darbā izvērtēt darba samaksas atšķirības līdzīgos uzņēmumos, tādējādi izvērtējot visus iespējamos riskus, kas saistīti ar iespējamo darba attiecību nodibināšanu.

Publiski pieejamo informāciju VID aktualizēs katru mēnesī līdz 25.datumam.

Komentāri [8]
#
ŽANIS 8.novembris 2017 21:03 atbildēt
Vai es kaut ko pārkāpju maksājot darbiniekam valsts noteikto minimumu?
 
#
MUNs 8.novembris 2017 18:56 atbildēt
Nu un kā tad ar mikrouzņēmumu darbiniekiem? Vai tie ir vairāk sociāli aizsargāti, kā tie, kas saņem minimālo algu? Kādus sarakstus šeit sastādīs VIDs?
 
#
Jansons 8.novembris 2017 6:04 atbildēt
Pretrunīga situācija. Ja valsts noteikusi tādu minimumu, tad maksājot minimālo likums netiek pārkāpts. Kurš likums dod tiesības VID prasīt no uzņēmēja vairāk maksāt un spraust pie kauna staba??? Vai VIDā strādā kaut viens, kas izbaudījis privātā biznesa sūrumu. Gars stundas, negulētas nakstis un nezinot brīvdienas?
 
#
hmm 8.novembris 2017 6:04 atbildēt
publiskos informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks

Tad jau vajadzētu būt ļoti īsam sarakstam, ja ja visi darbinieki saņem minimālo, bet uzņēmuma īpašnieks pats sev maksā kaut par eiro vairāk, tad sarakstā neiekļūs.
 
#
Corbie 8.novembris 2017 0:47 atbildēt
Es LV savu biznesu izbeidzu jo krizes laika bija iespeja turpinaat, bet tad jaasaak domaat par eenu ekonomiku jeb turpinaat godiigi un iekluut milziigos paraados. Es kaa godiigs cilveeks vnk labaak izstaajos no taa visa. Bet tagad Es domaaju savaadaak.. valstij nosplauties par pilsoniem taapec ja laiku varetu pagriezt atpakal Es vnk izveeleetos melno graamatvediibu
 
Skatīt visus 8 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers