Sestdiena, 27.aprīlis

redeem Klementīne, Raimonda, Raina, Tāle

arrow_right_alt Māja

Noderīgi: mājas uzkopšanas darbu plāns, lai tā būtu tīra un spodra visu gadu

© pixabay.com

Atsevišķus mājas uzkopšanas darbus paveicot katru dienu, var būtiski ietaupīt tīrīšanai veltīto laiku brīvdienās, paildzināt efektu un samazināt ikgadējās ģenerālās uzkopšanas darbu apjomu. “Maxima Latvija” sadarbībā ar uzkopšanas servisu “LIIR” ir izveidojuši mājas uzkopšanas darbu plānu, kuru veikšana katru dienu ļaus uzturēt māju tīru un spodru visa gada garumā.

Jo aktīvāka ir ikdienas sadzīve mājās, biežāk tiek gatavotas maltītes un lielāks ir mājokļa iemītnieku skaits, jo vairāk uzmanības jāpievērš tā uzkopšanai ikdienā. Visvairāk izmantotās telpas mājās ierasti ir virtuve, vannasistaba un dzīvojamā zona, tādēļ to kārtībai jāpievērš īpaša uzmanība, vidēji veltot to sakārtošai no 15 līdz 30 minūtēm dienā.

Virtuves sakopšana pēc maltīšu gatavošanas

Virtuvē ikdienā valda vislielākā rosība, jo tur top ģimenes maltītes. Viens no svarīgākajiem mazajiem ikdienas darbiem ir gatavošanas zonas notīrīšana, noslaukot gan plīts virsmu, gan notīrot gatavošanai izmantotos traukus. Jāatceras, ka trauki nav jākrāj izlietnē, bet jānomazgā tūlīt pēc ēdienreizes beigām. Tāpat nepieciešams noslaucīt galdu un, ja gatavošana virtuvē notiek īpaši aktīvi, izmazgāt arī virtuves grīdu dienas beigās.

Katrai lietai sava vieta

Gandrīz ikvienam sadzīves priekšmetam vai mēbelei ir tam ierasta vai īpaši paredzēta vieta mājās. Konkrētās lietas novietošana tieši tai paredzētajā vietā nodrošina ne tikai kārtīgu dzīves vidi, bet sniedz arī emocionāli “sakārtotu” sajūtu mājiniekiem. Ik dienu vēlams salocīt un nokārtot drēbes, sakārtot ielas apavus koridorī, savākt izsvaidītas bērnu rotaļlietas un pārskatīt, vai arī arī citi sadzīves priekšmeti atrodas tur, kur tiem jābūt.

Lai vannasistaba spīd un laistās

Lai uzturētu tīrību vannasistabā, izmantojot salveti vai lupatiņu katru dienu jānotīra tur esošās virsmas, jo īpaši izlietne un poda sēdvirsma. Nedaudz retāk, bet regulāri, ar sausu, tīru mikrošķiedras drānu vai papīra salvetēm jānospodrina arī tādas vannaistabas detaļas kā poda vāka un sēdvirsmas savienojums, dušas un vannas noteces restītes un ūdens krāna pamatne. Ja netiek regulāri kopti, tie ar laiku zaudē spīdumu, kļūst blāvi un apsūbē. Lai profilaktiski novērstu pelējuma veidošanos vannasistabā, ieteicams periodiski apstrādāt keramisko flīžu savienojumu šuves ar pretsēnīšu līdzekļiem.

Pārskatīt mantas un nekrāt lieko

Kārtību mājās palīdz uzturēt arī regulāra mājās esošo lietu pārskatīšana, izmetot nevajadzīgās lietas, kas vairs nepilda savu funkciju. Jo īpaši tas attiecas uz lietām, kas mājās tiek turētas “gaidīšanas” režīmā, proti - ja nu kādreiz tās noderēs. Mājās nebūtu jāglabā no remontdarbiem pāri palikušas krāsas un šķīdinātāji, tapešu ruļļi, kuri acīmredzami jau ir izbalējuši, tāpat arī novecojusi sadzīves tehnika, kā arī sabojāti un “labojami” priekšmeti un mēbeles. Pavisam noteikti jāizvairās no dažādu krāmu glabāšanas uz balkona. Visticamāk, novecojušas un ilgstoši neizmantotas lietas vairs negūs pielietojumu, un tās nav vērts pārvietot arī uz vasarnīcu vai garāžu, tādēļ izmetiet bez nožēlas.