Kriminālziņas: Rosina sodīt pazudušos, kuri apzināti neziņo tuviniekiem savu atrašanās vietu 7 komentāri
 
Kriminālziņas

Rosina sodīt pazudušos, kuri apzināti neziņo tuviniekiem savu atrašanās vietu

 
pixabay.com

Valstij vajadzētu sagatavot izmaiņas likumos, kas paredzētu piemērot administratīvo atbildību pieaugušām personām, kuras apzināti nepaziņo tuviniekiem savu atrašanās vietu, bet tikmēr policija un sabiedriskās organizācijas tērē resursus šo cilvēku meklēšanai, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē sacīja biedrības "Bezvests.lv" pārstāve Sandra Miķelsone.

"Bezvests.lv" ir Latvijā redzamākā nevalstiskā organizācija, kura policijai un tuviniekiem palīdz ar brīvprātīgajiem personu meklēšanā. Miķelsone komisijā norādīja, ka biedrības praksē ir tādi gadījumi, kad persona, nepaziņojot tuviniekiem, labprātīgi dodas, piemēram, uz ārzemēm, kamēr policija un biedrība bezjēdzīgi tērē resursus personas meklēšanai.

Miķelsones ieskatā, šādām personām vajadzētu piemērot administratīvo sodu. Viens no sodiem varētu būt piespiedu darbs.

Pēc komisijas sēdes Miķelsone aģentūrai LETA skaidroja, ka šādi "pastāvīgie klienti diemžēl gadās", turklāt policija nereti secinājusi, ka šādi cilvēki jau iepriekš nonākuši meklēšanā.

Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšniekam pulkvedis Jānis Lazdiņš aģentūrai LETA norādīja, ka VP šādu priekšlikumu drīzāk neatbalsta.

Policija novērojusi, ka cilvēki sastrīdas un dodas nezināmā virzienā, bet ģimene vēršas policijā ar iesniegumu par personas bezvēsts pazušanu. Tajā brīdī policija nevarot būt pārliecināta, ka nav noticis nelaimes gadījums, pašnāvība vai noziegums.

"Mums ir jāpārbauda šie gadījumi un jāreaģē. Protams pastāv jautājums cik plašai šādai pārbaudei jābūt, bet skaidrs, ka nevajadzētu būt administratīvai atbildībai. Citās valstīs policija pārliecinās, ka attiecīgajā brīdī pret personu nav izdarīts noziegums un ar to savu pārbaudi beidz. Iespējams, ka šāds variants prasa mazāk resursu no valsts, un, iespējams, ka vajadzētu izvēlēties šādu metodiku. Es nedomāju, ka būtu adekvāta rīcība nemeklēt un vēl jo vairāk sodīt cilvēkus pēc tam, kad konstatēts, ka nav noticis noziegums," norādīja Lazdiņš.

Jau ziņots, ka ik gadu Valsts policija saņem 700 līdz 1000 iesniegumu par bezvēsts pazudušām personām, un lielākā daļa šo personu tiek atrastas.

pixabay.com

Personu pazušanas iemesli ir dažādi. Ir situācijas, kad tuvinieki vēršas policijā, bet, veicot meklēšanas pasākumus, izrādās, ka persona vai nu apzināti nevēlas kontaktus ar tuviniekiem, vai arī cilvēks nav paspējis radiniekiem paziņot savu atrašanās vietu.

Bezvēsts pazudušo personu problēma īpaši aktualizējas rudeņos, kad cilvēki, neaprēķinot savus spēkus un orientēšanās spējas apvidū, vieni dodas mežā un apmaldās, norādīja likumsargi.

Īpaša kategorija ir bērni - klaiņotāji, kuri dažādu iemeslu dēļ aizgājuši no bērnu centriem, internātskolām, nelabvēlīgām ģimenēm. Šādi regulārie klaiņotāji pazūd vairākas reizes gadā, bet pēc tam tiek atrasti vai arī paši atgriežas. Ir gadījumi, kad ģimene ir nelabvēlīga, bet bērns vēlas doties prom pēc strīda vai draugu mudināts, norādīja Valsts policijas pārstāvji.

No personām, kuras atrastas mirušas, vairāk nekā 98% gadījumu notikuši nelaimes gadījumi, piemēram, noslīkšana un pašnāvības. Atlikušie gadījumi, kuri ir krietni mazākā skaitā, ir tādi, kad pret šīm personām izdarīti noziegumi, norāda Valsts policijā.

Vidēji gadā policijai neizdodas atrast 30 līdz 50 cilvēkus.

Komentāri [7]
#
ja nevēlas 6.decembris 2017 16:05 atbildēt
kontaktēties ar "idiotidskajiem radiem" tad uzzinot, ka esi meklēšan, dod ziņu attiecīgajām iestādēm ar piebildi, lai neziņo kur esi
 
#
Raimonds 6.decembris 2017 15:25 atbildēt
Heh ... idiotisks vērtējums .... pašnāvība tiek vērtēta kā nelaimes gadījums ... :) ... pašnāvība, tas ir cilvēka APZINĀTS solis ... pie kura viņš parasti nonāk vairāku mēnešu vai pat gadu garumā ..
Nelaimes gadījums ir kad tev uzbrauc automašīna, un šoferis, lai slēptu noziegumu, tavu līķi iemet krūmos. .. bet tevi visi meklē ... vai kad tu iekrīti purvā ...utt.
Bet vispār tā ir laba doma ... administratīvi, ar piespiedu darbu sodīt tos, kuri ir izdarījuši pašnāvību .. :)
 
#
U-ū! 6.decembris 2017 14:48 atbildēt
Sodam jābūt finansiālam,lai kaut daļēji atlīdzinātu meklēšanas izdevumus.No piespiedu darba jēga maza. Naudas sods mazliet piebremzēs pieteicējus.Šeit nerunāju par mazu bērnu un slimu cilvēku meklēšanu.
 
#
acs » U-ū! 6.decembris 2017 15:55 atbildēt
Un kā paliek ar privātumu? Ja nevēlos kontaktēties ar idiotiskajiem radiem?
 
#
U-ū! 6.decembris 2017 14:48 atbildēt
Sodam jābūt finansiālam,lai kaut daļēji atlīdzinātu meklēšanas izdevumus.No piespiedu darba jēga maza. Naudas sods mazliet piebremzēs pieteicējus.Šeit nerunāju par mazu bērnu un slimu cilvēku meklēšanu.
 
#
pie darba 6.decembris 2017 14:45 atbildēt
pie fiziska darba klaiņojošos pusaudžus jāliek
 
Skatīt visus 7 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers