Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

arrow_right_alt Latvijā

Piešķir 780 000 eiro Ukrainas bēgļu bērnu atbalstam, tostarp valsts valodas apguvei

© Dmitrijs Suļžics / F64

Valdība otrdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ierosinājumu pārdalīt 780 000 eiro, lai īstenotu neformālās izglītības pasākumus, tostarp latviešu valodas apguvi, bērniem un jauniešiem no Ukrainas.

Atbalsta programma būs vērsta uz sociālās ilgtspējības, integrācijas, saliedēšanas, ukraiņu kopienas labbūtības veicināšanu, pašvaldību iesaisti un sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām (NVO), lai aptvertu pēc iespējas vairāk Ukrainas bērnu un jauniešu.

Plānots, ka atbalsta programmas saturu veidos dažādi neformālās izglītības pasākumi, ietverot daudzveidīgas aktivitātes, piemēram, ukraiņu valodas, tradīciju un kultūras vērtību saglabāšanai un praktizēšanai, latviešu valodas prasmju apgūšanai un nostiprināšanai, Latvijas dabas un kultūrtelpas iepazīšanai.

Plānotos neformālās izglītības pasākumus īstenos līdz 1.decembrim, neaprobežojoties tikai ar nometņu organizēšanu vasaras periodā. Aktivitātes paredzēts īstenot ar dažādām darbības formām, piemēram, dienas nometnēs, radošajās darbnīcās, saliedēšanās pasākumos, ekskursijās, apmeklējot mūzikas vai kultūras pasākumus.

Atbalsta programmu īstenos Valsts izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar pašvaldībām, kuras piesaistīs pasākuma īstenotājus - valsts un pašvaldības institūcijas un iestādes, NVO, augstākās izglītības iestādes, valodu apmācību centrus un citus.

Pašvaldība būs tiesīga noteikt kritērijus un nosacījumus pretendentiem neformālās izglītības pasākumu organizēšanai un piedāvājumu izvērtēšanai, lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu un kvalitatīvu atbalsta programmas norisi. Finansējums tiks piešķirts uz līguma pamata starp VISC un pašvaldību. Pašvaldību ietvaros finansējums pasākumu īstenotājiem piešķirams caurspīdīgā, atklātā, nediskriminējošā un konkurenci nodrošinošā procesā.

Atbalsts plānots ap 2600 dalībniekiem, lēš IZM. Ņemot vērā katrā pašvaldībā dzīvojošo Ukrainas bērnu un jauniešu skaitu, finanšu aprēķins veidots tā, lai iesaistītu aptuveni vienu trešdaļu no viņiem. Ja pašvaldībā ir neliels Ukrainas bēgļu bērnu skaits, tiks pieļauta blakus esošo pašvaldību sadarbība, lai nodrošinātu nepieciešamo atbalstu. Deviņās pašvaldībās - Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Krāslavas, Līvānu, Madonas, Preiļu, Varakļānu, Ventspils novadu - reģistrēto Ukrainas bērnu skaits nepārsniedz 20 bērnus, tāpēc finansējums tiks aprēķināts visiem bērniem.

Ņemot vērā, ka pērn tika apgūti tikai 15% no piešķirtā finansējuma, Rīgai šogad tiek aprēķināts finansējums 31% no visiem pašvaldībā reģistrētajiem Ukrainas bērniem, savukārt pārējām pašvaldībām - 33,33%.