Ar jestrām aktivitātēm tiek svinēta Lielā diena
 
©Gints Ivuškāns/ f64 photo agency

Šodien no plkst.13.00 līdz 16.00 Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasara saulstāvju svētkiem - Lielo dienu. Pavasara atnākšanas svētki tiks svinēti Gadatirgus laukumā un Lībiešu sētā. Visa pasākuma garumā būs iespēja šūpoties šūpolēs, darboties olu krāsošanas darbnīcās, vizināties zirga mugurā, mēroties spēkiem gan koka, gan vistu olu ripināšanā, kā arī iet rotaļās un sadziedāties kopā ar folkloras kopu “Skandinieki". Saskaņā ar tautas tradīcijām Lielā diena ir klāt tad, kad pirmo reizi šajā gadā diena ir kļuvusi garāka par nakti.

No 13.00 līdz 15.00 ar Lielās dienas svinēšanas tradīcijām Gadatirgus laukumā un Lībiešu sētā iepazīstinās folkloras draugu kopa "Skandinieki". "Skandinieku" vadībā veiksim dažādus rituālus, gavilēsim putnu kalnā, iesvētīsim un pušķosim šūpoles, apdziedāsimies, iesim rotaļās un spēlēsim spēles, kā arī sacentīsimies dažādās rotaļās. Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi pērnos Jāņu vainagus dedzināšanai, dzīparus šūpoļu dekorēšanai, olas ziedošanai un ēšanai, kā arī pūpolu zarus veselībai.

Visa pasākuma garumā būs iespēja šūpoties šūpolēs, krāsot olas sīpolu mizās, vizināties jāšus zirga mugurā, mēroties spēkiem koka olu ripināšanā, kā arī spēlēt senās koka spēles kopā ar Aldoni Baldiņu Kurzemes sētā.

Lielā diena iezīmē laiku, kad diena un nakts kļuvusi viena garuma, gaisma uzveic tumsu, dienai kļūstot garākai jeb lielākai par nakti. Iestājas pavasaris. Šogad Astronomiskais pavasaris iestājas 20. martā, bet saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt veselas trīs dienas. Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas - tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai. Lieldienu svinēšanā svarīga vieta ir saullēkta sagaidīšanai tieši saulgriežu rītā. Tas savukārt nevar notikt bez mutes mazgāšanas pret rītiem tekošā strautā vai avotā. Līvu ciemos šis rīts aizsākas ar putnu saukšanu un modināšanu, tā arī mums Lībiešu sētā folkloras draugu kopa "Skandinieki" mums mācīs šos īpašos Lielās dienas rituālus.

Sagaidot Pavasara saulgriežus Rīgā, folkloras kopas aicina iedzīvotājus uz Lielās dienas svinībām svētdien, 19.martā, Arkādijas parkā, Līvu laukumā un Kultūras centrā "Ritums". Svinību laikā ikvienam būs iespēja iepazīt un līdzdarboties tradicionālajos pavasara atnākšanas rituālos - saullēkta sagaidīšanā, kopīgā dziesmu dziedāšanā, šūpoļu pušķošanā, olu krāsošanā un ripināšanā, kā arī spēlēs un rotaļās.

Lielās dienas svinības sāksies svētdienas rītā plkst.6.00, kad Arkādijas parkā ikviens interesents tiek gaidīts uz Lielāsdienas saullēkta sagaidīšanu. Līdz plkst. 8.00 folkloras kopu pavadībā pasākuma dalībnieki varēs iepazīt un piedalīties tradicionālajos, tautas folklorā balstītos veselības un skaistuma veicināšanas rituālos, kas raksturīgi Lielāsdienas svinībām.

No plkst.13.00 līdz pat plkst.16.00 pēcpusdienā Lielās dienas svinības notiks Līvu laukumā, kur svinību dalībnieki aicināti piedalīties šūpoļu pušķošanā, olu krāsošanā un ripināšanā, dziesmu dziedāšanā, kopīgās rotaļās un sadancošanā. Līvu laukumā būs iespēja arī šūpoties. Lielās dienas sagaidīšanu un svinēšanu vadīs Rīgas folkloras kopas - "Grodi", "Garataka", "Skandinieki", "Savieši", "Lāns", "Krulla", "Dandari", "Berendejka", "Vilcenes", "Vilkači", "Rija", "Laiva", Rīgas Danču klubs un ciemiņi no Latvijas novadiem - "Iļjinskaja Pjatņica", "Bārbeles", Katlakalna folkloras kopa "Rāmupe" un folkloras kopa "Tīrums".

Lielās dienas svinību rīkotāji aicina pasākuma dalībniekus svētku noskaņas radīšanai paņemt līdzi pūpolus un izplaukušus bērzu zarus, kārklu šautriņas, vilnas dzīparus, dzērvenes, kā arī krāsainas dzijas pīnītes šūpoļu rotāšanai un, protams, krāsotas olas, lai varētu piedalīties Lielai dienai raksturīgās spēlēs, rotaļās un olu kaujās.

Savukārt no plkst. 11.00 Lielās dienas svinības "Saule kāpj debesīs" notiks arī Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" filiāles pagalmā, Ieriķu ielā 43 A. Visiem pasākuma apmeklētājiem kopā ar tautas mūzikas grupu "Teikas muzikanti" būs iespēja ne tikai dziedāt, dejot un iet rotaļās, bet arī uzzināt, kas ir nozīmīgākās Lielās dienastradīcijas, kā arī pašiem piedalīties darbībās, kas senajiem latviešiem nozīmēja auglības veicināšanu. Notiks olu ripināšanas sacensības, kuras nodrošina tautas lietišķās mākslas studija "Dzīne". Tas vēl nav viss - pasākuma apmeklētāji būs aicināti pārbaudīt savu atjautību mīklu minēšanā. Tas veicinās cilvēkiem lielāku izpratni par Lielāsdienas tradīcijām un to nozīmi mūsdienās, kā arī līdzi darbošanās prieku.