Latvijā: Vāc parakstus par ārstu algu celšanas pārtraukšanu 43 komentāri
 
Latvijā

Vāc parakstus par ārstu algu celšanas pārtraukšanu

 
pixabay.com

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par ārstu algu celšanas pārtraukšanu, tā vietā nodrošinot ārstniecības personu darba samaksas bonusu sistēmas ieviešanu.

Kā iniciatīvas autors norādīts Romans Sučaks. Viņš piedāvā pārtraukt ārstu algu turpmāku palielināšanu, jo tas, viņaprāt, nevarot turpināties bezgalīgi un varot sākties boikoti. "Tā dēļ cieš cilvēki!" uzsvēra Sučaks. Iniciatīvā rosināts ieviest bonusu sistēmu, lai ārsti varētu nopelnīt un viņiem būtu motivācija to darīt. Sučaks pārliecināts, ka algas pielikums pats par sevi neko nemainīs - medicīnas kvalitāte Latvijā neuzlabosies.

"Gluži otrādi, saņemot lielāku algu, ārsti neveltīs pacientam vairāk uzmanības, nevarēs labāk un savlaicīgāk noteikt pareizu diagnozi, kā arī nozīmēt pareizu un adekvātu ārstēšanu. Radīsies pretējs efekts. Mēs redzam, ka daudzos gadījumos viss Latvijā arī notiek tieši tā. Nepārtraukta algas celšana tikai pasliktinās situāciju, ārsti izjutīs visatļautību un nākotnē nemitīgi prasīs algas pielikumu. To kategoriski nedrīkst pieļaut! Ir jābūt kaut kādai robežai! Visbeidzot, tas ļaus ieekonomētos budžeta līdzekļus novirzīt citai nepieciešamai jomai," rosina idejas autors.

Viņaprāt, šo naudu varētu ieguldīt medicīnā - ieviest bezmaksas ārpuskārtas diagnostiku, lai pēc iespējas vairāk cilvēkiem varētu, cik ātri vien iespējams, veikt diagnosticējošus izmeklējumus, piemēram, visa organisma MRT cilvēkiem, kas vecāki par 30 gadiem, un šo pilno diagnostiku veikt apmēram reizi 3-6 gados. Sučika ieskatā tas ļoti palīdzētu laikus atklāt onkoloģiskas saslimšanas agrīnā stadijā, kā arī savlaicīgi nozīmēt ārstēšanu, samazināt dārgo operāciju cenas, kā arī ietekmēt ārstniecības līdzekļu cenas.

"Domājot par ārstu trūkumu, šos līdzekļus varētu novirzīt tam, lai uz pastāvīgu darbu Latvijā aicinātu augsti kvalificētus ārstus no citām Eiropas valstīm. Tas radītu konkurenci mūsu ārstiem un uzlabotu Latvijas medicīnas kvalitāti. Kā papildu samaksu par godprātīgu palīdzības sniegšanu pacientam piedāvājam ieviest ārstu samaksas bonusu sistēmu par savlaicīgi sniegtu medicīnisko palīdzību, pareizi diagnosticējot, pareizi ārstējot un pieklājīgi izturoties pret pacientu," piedāvāja Sučiks.

Viņš uzsvēra, ka šīs sistēmas darba organizēšanai varētu izveidot īpašu Veselības ministrijas pakļautībā esošu medicīnas iestādi, kas atbildīgi un taisnīgi kontrolētu ārstus. Minētās aptaujas nonāktu tieši šajā iestādē, kur tās arī izskatītu.

Bonusu programma darbotos pēc vienkārša principa - pēc mediķa sniegtās palīdzības pacientam izsniegtu anketu par apmierinātību ar ārsta sniegtajiem medicīnas pakalpojumiem, un aptaujas beigās pacients ziņas apstiprinātu ar savu parakstu. Tādējādi šī programma varētu paaugstināt algu tiem ārstiem, "kuri atbildīgi uztver savu darbu, kuri ciena pacientus, grib ārstēt un ir devuši patiesu Hipokrāta zvērestu, bet tiem mediķiem, kuri patlaban ir nolēmuši vienkārši "paspēlēt ārstus" un pret pacientu izturas bez cieņas", nekādu papildu algu nedot.

Turpmāk saskaņā ar minētajām aptaujām Veselības ministrijas pakļautībā esošā iestāde varētu konstatēt godprātīgus un negodprātīgus ārstus, rosina iniciatīvas autors, kura ieskatā negodprātīgiem ārstiem ne tikai nebūtu jāpalielina alga, bet tā vispār būtu jāsamazina.

Komentāri [43]
#
Bez piecām minūtēm daktere 13.februāris 2018 12:18 atbildēt
Okej, kā tās anketas domātas objektivizēt insulta vienībā? Vai, piemēram, psihiatriskajā klīnikā? Tur noteikti būs "ļoti objektīvs ārsta novērtèjums".
Otrkārt, tad mēs šādu likumu ieviešam visās nozarēs? Nu kā.. Lai godīgi būtu.
Treškārt, mums tagad slimnīcā jāievieš pašapkalpošanās nodaļas. Ja gribiet vairāk izmeklējumus utt, kurš to darīs? Būs jāver vaļā pašapkalpošanās Magnētiskās rezonanses kabinets.
Ceturtkārt, ir ļoti netaktiski un neētiski vākt parakstus par citu algu pazemināšanu.
Jūs izmetāt bumerangu. Es ceru,ka tas nāks jums atpakaļ.
Vai jūs ziniet,kā ir naktīs negulēt, raudāt,jo Tev jāiemācās simtiem lapu embrioloğijā, anatomijā vai histoloğijā ?
Vai jūs ziniet,kā ir naktīs strādāt slimnīcā, vākt aiz pacientiem mēslus un pa dienu skriet uz universitāti?
Un tā 6 gadus. Plus 4-6 rezidentūrā.
Un tad viens " gudrinieks" , nesaistīts ar medicīnu, izdomā diktēt noteikumus un pazemot ārstus. Ikvienā profesijā ir pilnīgi nederīgi darbinieki. Jā, arī medicīnā. Bet tas ir pazemojoši, par ko tiek vākti paraksti.
Cilvēki, kas šo atbalsta, es jums novēlu,lai bumerangs atnāk atpakaļ pie jums.
Ar cieņu,
Pēdējā kursa medicīnas fakultātes studente.
 
#
Md » Bez piecām minūtēm daktere 13.februāris 2018 20:31 atbildēt
Super, paldies! Visa cieņa Jums!
 
#
lapa 12.februāris 2018 14:09 atbildēt
pa valsts naudu uz operaciju tiksi pec tris gadiem , samaksajot 900 eiras - pec menesa . tada latvijas medicina . un premijas . esam laimes zeme.
 
#
Dr. Kārlis Doze 12.februāris 2018 10:44 atbildēt
Idiņš iniacitīvas autors
 
#
Izpēti situāciju pirms runā 12.februāris 2018 6:23 atbildēt
Sanāk pēkšņi alga vairs nav motivēvējošs strādāt? Labāk , lai ārsti strādā vairākos darbos, pastāvīgi jūtas noguruši!?
Tad jau atsevišķas specialitātes vispār izmirs, jo tur vai nu garīgi nestabilie, demences vecie pacienti, intensīvās terapijas, tā pati onkoloģijas un u.c., kur salīdzinoši lielākoties smagi pacienti .
Kāpēc lai kāds no ārzemes brauktu, kur viņam mazāka alga un vēl risks caur muļķīgu aptauju saņemt vēl mazāk?!
Esošā sistēma nevar pilnībā paturēt esošos ārstus, kur nu vēl piesaistīt jaunus.
Visa ķermeņa MR ir vairākas stundas uz 1 cilvēku, kur tev jāguļ nekustoties, tie aparāti nav domāti šādai skrīninga programmai, tas ir liels noslogojums aparātam un kurš tad viņaprāt to visu aprakstītu.
 
#
v 11.februāris 2018 20:17 atbildēt
Varbut ka algas japieliek ari zemakajam personalam ,jo strada VISI!
 
Skatīt visus 43 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers