Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Slimnīcu biedrība: Algu palielināšana veselības nozarē ir tieša valsts atbildība

© Kaspars Krafts/ f64 photo agency

Situācija ar medicīnas darbinieku atalgojumu valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēs ir kritiska. To var mainīt tikai un vienīgi ar papildu finansējuma piešķiršanu, jo medicīnas iestāžu vadītāju rokās nav instrumentu, lai palielinātu nozarē strādājošo algas. Personāla kopējās izmaksas daudzās slimnīcās, jau tagad, sasniedz 70% no kopējiem slimnīcu ieņēmumiem, bet vēl ir jāpērk medikamenti pacientu ārstēšanai un jāsedz citi slimnīcu izdevumi. Šādu viedokli pauž Latvijas Slimnīcu biedrība, reaģējot uz komentāriem par dzemdību nodaļās strādājošo atalgojumu un izskanējušajiem argumentiem par medicīnas iestāžu vadītāju atbildību.

"Premjerministra sacītais, ka katrai iestādei papildu piešķirtā apjoma ietvaros būtu jālemj par algu palielināšanu, neiztur kritiku. Nelielais finansējuma pieaugums, kas tika piešķirts šogad, ir paredzēts, lai nodrošinātu pacientiem katastrofāli nepietiekamo valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu. Tas galvenokārt piešķirts milzīgo rindu mazināšanai," uzsver Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Pēc viņa vārdiem, galvenā problēma joprojām ir tā, ka valsts par pakalpojumiem maksā krietni zemāku cenu, nekompensējot pat pakalpojumu faktiskās izmaksas, kas ietver arī darbinieku algas. Zemo algu starpību, jau tagad, iestāžu vadītāji piemaksā no citiem ieņēmumiem, savukārt darbinieku algu palielināšanai valsts finansējuma faktiski nav.

"Prasības, ko izvirzījuši ārsti, ir ļoti pamatotas. Latvijas medicīnas darbinieku atalgojums ir viens no zemākajiem Eiropā. Un ir tikai viena iespēja, lai situāciju mainītu - jāpiešķir papildu līdzekļi tieši pakalpojumu tarifu un algu palielināšanai. Veselības ministre jau publiski atzinusi, ka šim mērķim nepieciešami vismaz 150 miljoni," norāda J.Kalējs.

Slimnīcu biedrība atgādina, ka pēc 2017.gada budžeta pieņemšanas premjerministrs publiski solīja tikai nākamajā 2018. gadā veselības nozares finansējumu izvirzīt kā budžeta prioritāti. "Tagad izskan argumenti, ka par algu palielināšanu ir atbildīgas medicīnas iestādes. Tas raisa patiesas bažas, ka solījumi netiks turēti un darbinieki, kuri mācījušies arodu vismaz 10 gadus, vienkārši šo darbu pametīs," rezumē J.Kalējs.

Jau ziņots, ka Rīgas Dzemdību nama darbinieki draudējuši samazināt dežūru skaitu, kā arī apsvērt darba attiecību pārtraukšanu, ja netiks risināts jautājums par viņu darba samaksu. Palielināt samaksu par stundas darbu prasa arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā strādājošie un Liepājas slimnīcas mediķi.