Latvijā: No radiniekiem ārvalstīs saņemtajai naudai nodoklis netiek piemērots, apgalvo VID 17 komentāri
 
Latvijā

No radiniekiem ārvalstīs saņemtajai naudai nodoklis netiek piemērots, apgalvo VID

 
F64

Lai kliedētu publiskajā telpā izskanējušo nepilnīgo un bieži vien arī nekorekto informāciju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedz skaidrojumu, kādi ir nodokļu normatīvo aktu nosacījumi attiecībā uz naudu, kas tiek saņemta no radiniekiem vai citām personām ārvalstīs. Galvenokārt to nosaka radniecības pakāpe ar personu, no kuras tiek saņemta nauda, pārskaitītās naudas summa un darījuma būtība. Ņemot to vērā, ir jārīkojas atbilstoši vienai no trim situācijām, informē VID.

Saņemtā nauda nav jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā :

• Ja naudas pārskaitītāju ar saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c), un naudas pārskatījums no ārvalstīm tiek veikts vienas mājsaimniecības ietvaros un šīs mājsaimniecības izdevumu segšanai (piemēram, ārvalstīs strādājoši vecāki pārskaita saviem Latvijā dzīvojošiem bērniem, vecākiem vai vecvecākiem). Šādā gadījumā saņemtā nauda nav jādeklarē, jo pēc ekonomiskās būtības neveidojas ienākums.

Saņemtā nauda ir jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā :

• Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no sava ārvalstīs dzīvojoša radinieka līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c), ar kuru nav kopīga mājsaimniecība.

• Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), taču šo naudu saņēmējs izlieto, lai segtu savus izdevumus par izglītību un/ vai medicīnu un ārstniecību. Lai šai naudai netiktu piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tās saņēmējam ir jāspēj dokumentāri pierādīt, ka nauda izmantota minēto izdevumu segšanai .

Taču, ja saņemtā naudas summa abos minētajos gadījumos pārsniedz 4000 eiro gadā no vienas un tās pašas personas, tad tā ir jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, tādējādi informējot VID par naudas izcelsmi.

Gadījumi, kad saņemtā nauda ir jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir jāmaksā:

• Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa laulātais vai radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), un saņemtā nauda netiek izlietota, lai segtu ārstniecības vai izglītības izdevumus.

Šādos gadījumos saņemtā nauda ir jādeklarē, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no tās pārsnieguma (no saņemtās summas atņemot 1425 eiro).

Minētajos gadījumos Gada ienākumu deklarācija par 2016. gadu ir jāiesniedz laikā no 2017.gada 1.marta līdz 2017.gada 1.jūnijam ieskaitot. Plašāka informācija par iespējām iesniegt Gada ienākumu deklarāciju pieejama VID mājaslapā sadaļā "Gada ienākumu deklarācija".

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID mājas lapā sadaļā Kontakti.

Komentāri [17]
#
ja Latvijā mācās bērni 6.janvāris 2017 19:28 atbildēt
jāpieprasa budžetat nauda no valstīm, kur maksā nodokļus, mums tie nav jābaro un jāmāca par mūsu bērnu naudu, tas pats par medicīnu
 
#
cilveks » ja Latvijā mācās bērni 7.janvāris 2017 3:30 atbildēt
naudu prasi vienotibas gruppejumam , vins personigi briseles vadiba spiez musu zemes iedzivotajus izbraukt. nelietis dambrovskis vien ko nozime . savas zemes un tautas nodevejs . zolitudes tragedija vinam netrauceja sanemt triszvaigznu ordeni un labi apmaksatu posteni brisele . aboltina , kas tautas izbalsota ielida atpakal saima...
 
#
lapa 5.janvāris 2017 12:27 atbildēt
sai valdibai ticet nevar.
 
#
interesanti 5.janvāris 2017 10:53 atbildēt
kurš to "pīli" palaida?
 
#
nu » interesanti 5.janvāris 2017 17:39 atbildēt
Viens kriminālais grupējums, kurš tā palīdzēja "radiniecei", ka nācās maksāt 20000 eiro IIN. Kāda summa tika pārskaitīta vari izrēķināt pats.
 
#
IM 4.janvāris 2017 0:09 atbildēt
Un cik ta var aizņemties?
Ja aizņemas no bankas tad nodokļi taču tiek maksāti tikai no procentiem, laikam taču? Bet ja no kaimiņa? Tas jau skaitās kā ienākums? Aizņemšanās ar jādeklarē? Vienkārši vairs nekā nevar saprast no kura gala cilvēkam ādu velk nost. Aizdevums ar ir ienākums? Kā ta tie deputāti tos aizņemšanās un aizdošanas nodokļus maksā?
Jeb tā spēlīte ir vienkāši, kas nav noslēpies, pats vainīgs?
 
#
nu » IM 4.janvāris 2017 6:28 atbildēt
tā spēlīte ir vienkāši, kas nav noslēpies, pats vainīgs?
Vispār jau tā arī ir, tikai slēpties arī vajag ar prātu, lai aizņemotos neizrādītos, ka pusmiljonu aizdevis sociālos pabalstus saņemošs pensionārs un nav nekādu pierādījumu, ka parāds atdots.
 
#
Vilis » IM 4.janvāris 2017 9:00 atbildēt
Ja grib peldēt "haizivju" barā - nekādu problēmu - tikai vajag lasīt likumus. Likumu zināšana, piemēram, ļaus veiksmīgi izvairīties no liekiem satraukumiem un komentāriem - piem. visi zagļi, velk ādu pār acīm, u.c. vispārinātiem un bezjēdzīgiem apgalvojumiem.
 
#
IM » Vilis 4.janvāris 2017 11:12 atbildēt
Es, kā mazais grundulīts, nemaz jau negribu peldēt haizivju barā. Es tikai gribētu lai VID ar saviem marles tīkliņiem liktu grundulīšiem un maziem asarīšiem seklumā mieru, un zvejotu dziļākos ūdeņos un ar riktīgākiem tīkliem.
 
#
Viens » IM 4.janvāris 2017 12:40 atbildēt
Loģiski, ka nepiemēro nodokli. Līdz pat trešās pakāpes radinieki savā starpā var brīvi sūtīt naudu viens otram pēc ieskatiem. Ja tiek sasniegti zināmi limiti VID ir jāiesniedz atskaites, bet tā nav vajadzība uzreiz skriet ņemt kredītu sms.kredit.lv pietiek piezvanīt radiem uz Angliju, lai ieskaita bišķi kontā.
 
#
IM » Viens 4.janvāris 2017 13:32 atbildēt
Runa nav par radiniekiem.
Runa ir par to ka ja aizņemos no bankas tad tas ir aizdevums, bet ja no kaimiņa tad ienākums no kura jāmaksā nodokļi, kaut kaimiņam nauda varbūt pat ir tīrāka kā bankā?
Runa ir par to kāpēc man lielākam pirkumam jākrāj nauda bankā (kas pa to laiku var izputēt), kāpēc es nevaru savstarpēji izdevīgi izlīdzēties ar kaimiņu ar uzkrātām naudām par kurām ienākuma nodoklis jau sen ir nomaksāts?
 
#
? » IM 4.janvāris 2017 18:41 atbildēt
Kurš tev neļauj aizņemties no kaimiņa? Uzraksti līgumu, lai pārskaita naudu ar norādi aizdevums, pec tam tā pat to atdod viņam un nekādu problēmu.
 
#
IM » ? 4.janvāris 2017 21:25 atbildēt
"Lielā zive labsirdīga bija, mazo zivi neaprija"?
Lielās zivis algo juristus, raksta līgumus, zina visus likumus un nevienu nodokli nemaksā. Mazās zives, kas par katru sīkumu nevar neko no tā atļauties, kopumā paliek vienīgie nodokļu maksātāji kas visu maksā dubultā.
Te jau jājautā, no kā ta vispār tagad ievāc nodokļus - no ienākumiem vai no nepārtraukti mainīgo likumu nezināšanas?
 
#
redz, 3.janvāris 2017 20:18 atbildēt
Vienīgi ticēt mūsu varnešiem jau sen nedrīkst, tāpat kā visām viņu represīvajām iestādēm- izlasiet uzmanīgi tos skaidrojumus- šī nauda jādeklarē gan, pēc tam sekos viss cits...
 
Skatīt visus 17 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers