Veselība: IZLASI! Kardiologs atbild uz jautājumiem par asinsspiedienu 24 komentāri
 
Veselība

IZLASI! Kardiologs atbild uz jautājumiem par asinsspiedienu

 
Publicitātes foto

Augsts asinsspiediens ir viens no lielākajiem sirds un asinsvadu slimību draudiem un nāves cēloņiem – ik gadu pasaulē paaugstināta asinsspiediena dēļ mirst 9,4 miljoni cilvēku. Latvijas epidemioloģiskā pētījuma dati liecina, ka paaugstināts asinsspiediens ir 52,8 procentiem vīriešu un 41,8 procentiem sieviešu.

Līdz 28. februārim pacientu biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību un vadošajiem aptieku tīkliem aicina Latvijas iedzīvotājus uz Vislatvijas asinsspiediena mērīšanu. Akcijas ietvaros visā Latvijā vairāk nekā 200 aptiekās var bez maksas izmērīt asinsspiedienu, saņemt farmaceitu ieteikumus augsta asinsspiediena profilaksei un ārstēšanai, kā arī iegūt bezmaksas informatīvos materiālus.

Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas invazīvais kardiologs Kārlis Trušinskis sniedz atbildes uz desmit būtiskākajiem jautājumiem par paaugstinātu asinsspiedienu.

- Kāds ir normāls asinsspiediens?

- Normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg.

- Ko nozīmē paaugstināts asinsspiediens?

- Paaugstināts asinsspiediens ir virs 140/90 mmHg. Ja mērāt asinsspiedienu mājās, tad pat 135/85 mmHg tiek uzskatīts par paaugstinātu. Lai noteiktu paaugstināta asinsspiediena (arteriālās hipertensijas) diagnozi, nepieciešami atkārtoti mērījumi.

- Kādi ir paaugstināta asinsspiediena iemesli?

- Vairākumā - 95 procenti - gadījumu vienu iemeslu atrast nav iespējams. Parasti tas ir vairāku riska faktoru kopums, no kuriem svarīgākie ir mazkustīgs dzīvesveids, neveselīgs uzturs, psihoemocionāls stress, smēķēšana, iedzimtība un vecums.

- Vai paaugstināts asinsspiediens ir bīstams?

- Noteikti - jā. Ilgstoši pat viegli paaugstināts asinsspiediens paātrina asinsvadu novecošanos, veicinot aterosklerozes attīstību un progresēšanu. Tas var palielināt komplikāciju - miokarda infarkta un galvas smadzeņu insulta - risku. Hipertensija izraisa sirds sienas sabiezināšanos, kas vēlāk var progresēt līdz sirds mazspējai; tā bojā arī nieres. Savukārt izteikta asinsspiediena paaugstināšanās var izraisīt tūlītēju sarežģījumu rašanos.

- Vai paaugstinātu asinsspiedienu var sajust?

- Paaugstinātu asinsspiedienu visbiežāk nejūt. Tāpēc to nereti sauc par «kluso slepkavu». Tomēr dažkārt jūs varat just galvassāpes, reiboņus vai troksni ausīs.

- Ko darīt, ja ir paaugstināts asinsspiediens?

- Mēriet asinsspiedienu un pulsu no rīta un vakarā, pierakstiet rādītājus dienasgrāmatā un dodieties pie ārsta. Ārsts jums paskaidros, kādas dzīvesveida izmaiņas ir nepieciešamas un kādas asinsspiedienu pazeminošas zāles būtu jums piemērotākās.

- Ja es lietoju zāles pret paaugstinātu asinsspiedienu, vai es esmu pasargāts?

- Zāļu lietošana vien vēl nav rādītājs. Lai samazinātu sarežģījumu risku, svarīgi ir sasniegt mērķa asinsspiedienu zem 140/90 mmHg.

- Ko darīt, ja asinsspiediena kontrolei jālieto vairākas zāles, bet šad tad gadās izlaist kādu tableti?

- Pētījumu dati rāda, ka vienkāršākais un tajā pašā laikā efektīvākais asinsspiediena ārstēšanas veids ir vairāku zāļu kombinācija vienā tabletē. Jautājiet savam ārstam par piemērotāko kombināciju.

- Vai man jādzer zāles, ja asinsspiediens ir normāls un es jūtos labi?

- Jā. Ārstēšanas pamatmērķis ir asinsspiediena pastāvīga kontrole. Iedzerot zāles tikai tad, kad asinsspiediens ir paaugstināts, jūs nevarat pasargāt sevi no iespējamām komplikācijām.

- Ko darīt, ja asinsspiediens pēkšņi paaugstinās?

- Ja strauja asinsspiediena paaugstināšanās kombinējas ar stiprām galvassāpēm, traucētu redzi, sliktu dūšu/vemšanu, krampjiem, apjukumu, samaņas traucējumiem, elpas trūkumu, sāpēm krūtīs, stipru deguna asiņošanu, izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību (113). Šaubu gadījumā zvaniet savam ģimenes ārstam vai uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.Komentāri [24]
#
Ilze 26.februāris 2018 16:50 atbildēt
Ko darīt, ja visu laiku ir pazemināts asinsspiediens?????
 
#
dzelmiks 22.februāris 2018 22:53 atbildēt
jārij tabletes un jāiet pie daktera. un par visu ir kārtīgi jāmaksā.Un tad atkal rij tabletes un ej pie daktera. Un atkal maksā!
 
#
vai » dzelmiks 22.februāris 2018 23:41 atbildēt
:))))) drīzāk- ej pie daktera,kārtīgi klausies ar atvērtu muti,kārtīgi maksā,tad kārtīgi maksā pa šeibām aptiekā,un tad uz sāpēm gāz uz Maximu ,kur atskaldi kartīgi par sardelēm,tad rij acis pārgiezis,tad atkal visi rādītāji diiirssā,un tad atkal pie daktera pēc visa iepriekšēja.Un tad atkal Maxima.
 
#
... » vai 23.februāris 2018 14:54 atbildēt
Precīzi mans gadījums!
 
#
laba kombinaacija 22.februāris 2018 22:06 atbildēt
Taisni vai nobriiniijos, ka to 'zaali' nesauc 'sex'! Paldies, dakter, par publiski pausto. Paareejo tad jau - individuaalaa konsultaacijaa. Nevajag skatiities to, ko nevajag! Un pieprasiit to, ko nevar dabuut. Manupraat, laba kombinaacija! Uz tiem peleeciigiem jau meitenes neskataas...
 
#
gadījums 22.februāris 2018 21:25 atbildēt
Mans asinspiediens bija 140/85,liekais svars 35kg.Kad zaudēju svaru,gada griezumā ēdot pareizi.Tagad arī skrienu,mazāk lietoju alkaholu,mans asinspiediens ir 110/65.Pilss 45-50.Vecums 45/augums 189.Viss kā jaunam puikam:) Ja kas,arī cukura līmenis samazinājās,bet ģimenes ārsts jau mani bija ierakstijis diabētiķu rindā.Jau tika izrakstītas zālītes par vairākiem 10iem eur,gaidīja mani ciemos sistemātiski,lai tik izrakstītu piļuļas.Tagad pareizi ēdot,svars jau kā 3-o gadu nemainīgs,cukurs ok,un asinspiediens normā.
 
#
piebilde teiktajam » gadījums 23.februāris 2018 18:17 atbildēt
P.S. Viss jau būtu labi, tikai krāniņš vairs nestāv. Škrobe !
 
#
he » piebilde teiktajam 26.februāris 2018 15:24 atbildēt
Ja dumjš,tad uz visiem laikiem
 
#
Inga 22.februāris 2018 21:01 atbildēt
Man ir 41 gads mokos ar asinsspiedienu 5 gadus esmu bijusi pie dažādiem ārstiem visi saka ka viss ok visādi izmeklējumi veikti un neviens neko nevar pateikt kas par vainu ko darīt
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers