Veselība: Čakša: Reformas plānā rehabilitācija iekļauta, taču nav izcelta no kopējā konteksta 8 komentāri
 
Veselība

Čakša: Reformas plānā rehabilitācija iekļauta, taču nav izcelta no kopējā konteksta

 
Ilze Zvēra/F64 Photo Agency

Veselības aprūpes sistēmas reformas plānā rehabilitācija ir iekļauta, taču nav izcelta no kopējā konteksta, komentējot Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) bažas, intervijā teica veselības ministre Anda Čakša.

Kā aģentūrai LETA iepriekš paudis Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības prezidents Aivars Vētra, organizācijas satrauc Veselības ministrijas (VM) attieksme pret rehabilitācijas lomu invaliditātes un darba nespējas mazināšanā.

Vētrā norādījis, ka par to liecina tas, ka veselības aprūpes sistēmas reformas konceptuālais piedāvājums visu uzmanību pievērš tikai medicīnas un farmācijas industrijas balstītās diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanai, lai samazinātu mirstību no slimībām un traumām. Izārstētu, bet smagu invaliditāti ieguvušu personu tālākā kopšana, uzraudzības nodrošināšana, ārstēšana, lai nepieļautu tālāku veselības un funkcionēšanas pasliktināšanos kompleksi pētīta nav.

Savukārt ministre nevarot teikt, ka rehabilitācija nav iekļauta, tā neesot vienkārši īpaši izcelta. "Piemēram, runājot par insulta pacientiem, ir skaidrs, ka viņam pavisam ātri būs nepieciešami rehabilitācijas pakalpojumi," piebilda Čakša.

Viņa norādīja, ka te jautājums - kas ar pacientu notiek, kad viņš tiek izrakstīts, proti, vai viņš tālāk dodas uz ļoti specifisku rehabilitācijas iestādi, vai saņem rehabilitācijas pakalpojumu slimnīcā. Tāpat būtiska esot akūtā rehabilitācija, jo skaidrs, ka pēc akūtām operācijām cilvēks, iespējams, pat nākamajā dienā sāk rehabilitāciju. Šo iemeslu dēļ ministre nevēlas nodalīt rehabilitāciju atsevišķi.

Jau ziņots, ka jūlija beigās valdība bez būtiskām debatēm atbalstīja konceptuālo ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu.

Reforma paredz virkni dažādu izmaiņu veselības aprūpē, tostarp mediķu algu palielināšanu, precīzu minimālo pašvaldību pienākumu definēšanu veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanā, ģimenes ārstu darba pilnveidošanu, māsu skaita palielināšanu, kā arī daudzus citus pasākumus.

Komentāri [8]
#
Lilles bende 21.augusts 2017 7:54 atbildēt
kāda tur rehabilitācija? ar nokaitētu dzelzi pabikstīs kaju pēdas, - un ja nekust, tad kurss ir iziets :(
 
#
Airita 20.augusts 2017 15:57 atbildēt
Viss pareizi . Vislabāk būtu rehabilitācija slimnīcās . Bet , ja jāgaida kā Vaivaros un vēl jāuztur milzīgā ēka ,kur viss kà pitjomkina sādžā. Saremontēti koridori , bet netiek domāts par pacientu . Àrstu redz labi ja reizi visà rehibilitācijas periodā. Ja nav kas atnes ēdienu , tad pacients paliek izsalcis , jo ēdien nebaudāms un dārgs . Priekšnieks , priekšnieka galà, bet reāli tikai māsas strādā. Pareizi , ministre !
 
#
Dakteris 20.augusts 2017 13:23 atbildēt
Viss iekļauts! Čakša pacientu ministre!
 
#
gadi skrien kā stirnas un nenak atpakaļ! 20.augusts 2017 12:23 atbildēt
Ka paskatos uz Casku, tā ieraugu bērna seju.
 
#
Ieva 20.augusts 2017 12:21 atbildēt
Konceptuālais ziņojums par veselības jomas reformu, ko valdība atbalstīja, ir sacerējums par to, kā veselībai varētu iztērēt vēl papildus 800 miljonus eiro. Protams, ja vien tie būtu. Bet valdība zin, ka šīs naudas nebūs. Šogad, nākamgad un aiznākamgad papildus nauda ir/būs uz budžeta deficīta palielināšanas rēķina un tā neieiet veselības budžeta bāzē. Papildus būs tikai 84 milj no 1%-punkta sociālā nodokļa, bet tie aizies mediķu algām tā, ka pieaugums būs nepietiekams - caur tarifu. Ja VM rehabilitācija (piemēram,katra pacienta rehabilitācija jau nākamajā dienā pēc insulta) būtu prioritāte, tad no naudām, kas palielina budžeta deficītu katrā slimnīcā, kur ir insulta vienība, būtu jāatver rehabilitācijas nodaļa. Šo EK atzītu par reformu. Diemžēl profesora Vētras satraukums ir pamatots, jo rehabilitācija reformu plānā ne tikai nav izcelta, tā gluži vienkārši nav ministres Andas Čakšas prioritāte. Kas Čakšai ir prioritāte? Vēl nesen Čakša teica - kvalitāte. Pietika ģimenes ārstiem piedraudēt ar streika atkārtojumu, kā Čakša kvalitātes kritēriju izpildei paredzēto naudu apsolīja iztērēt "pa glupo" - palielinot kapitācijas naudu. Bet varu saderēt - arī tagad Čakša turpinās apgalvot, ka viņas prioritāte ir kvalitāte. Jo kas to izmērīs....
 
#
to ieva » Ieva 20.augusts 2017 12:53 atbildēt
prioritāte ir Stradiņu būvniecība un maksimāli icīnai un "sakārtot " IT lietas, tad būs sevi materiāli nodrošinājusi. un ne tikai sevi, tad kaut ūdens plūdi
 
#
??? » Ieva 20.augusts 2017 13:25 atbildēt
Privātā medicīnā ar valsts kvotām, vai tā?
 
Skatīt visus 8 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers