Veselība: Nodokļu nemaksātāji varēs tikt pie ģimenes ārsta, ātrās palīdzības un ārstēt dažas slimības 28 komentāri
 
Veselība

Nodokļu nemaksātāji varēs tikt pie ģimenes ārsta, ātrās palīdzības un ārstēt dažas slimības

 
Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

Pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas (VM) šodien publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Kā aģentūru LETA informēja ministrijā, pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas veic sociālās iemaksas un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas un citas grupas, kuru precīzs saraksts tiks definēts likumā.

Ņemot vērā, ka noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie, piemēram, mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji un citi, nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem, veicot noteiktu ikmēneša maksājumu, saņemt pilno valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu.

Patlaban vēl nav precīzi definēts šāda maksājuma iespējamais apjoms un par to vēl tiks diskutēts, atzīmē VM. Politiķi ir izteikušies, ka tie varētu būt 10 līdz 20 eiro mēnesī.

Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ietilpst primārā veselības aprūpe jeb ģimenes ārsta aprūpe, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu sniegtā aprūpe, medicīniskā aprūpe mājās pie noteiktām indikācijām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums, palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, diagnostiskie izmeklējumi, ārstniecība dienas stacionārā, stacionārā aprūpe, proti, neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kā arī valsts kompensējamie medikamenti un medicīniskā rehabilitācija.

Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji, būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu, būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu - ģimenes ārsta aprūpi, NMPD pakalpojumus, palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm, neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā, ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā, piemēram, onkoloģijā, noteiktās infekcijas slimībās, psihiatrijā, kā arī grūtnieču aprūpi.

Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, skaidro VM.

Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri - pa pus procentpunktam - pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.

Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.

Komentāri [28]
#
Atkal klaji meli? 18.jūnijs 2017 19:23 atbildēt
Atkal sola nez ko. Kad pirms 2 gadiem dzīvoju Latvijā, un saņemot krietni lielāku algu nekā minimālo, maksāju nodokļus pilnā apmērā, tik un tā nesaņēmu nepieciešamo veselības aprūpi tad, kad radās nopietnas veselības problēmas. Ar ātrajiem nonācu slimnīcā - pēc nedēļas tur nosūtīja pie speciālista. Par kvotām - pēc 6 nedēļām - protams, ka maksāju un gāju pie ārsta nākamajā nedēļā. Vajadzēja magnētisko rezonansi - par kvotām pēc 3 mēnešiem, protams, ka maksāju un veicu izmeklējumu nākamajā nedēļā. Speciālists uzstādīja diagnozi, bija nepieciešama operācija. Painteresējos par valsts apmaksātu operāciju - ārstu konsīlijs vēl izvērtēs vai man nepieciešama operācija, jo redz es negriezos pie speciālista, kurš strādā slimnīcā, kurā veic valsts apmaksātas operācijas. Es griezos privātā veselības iestādē. Ko es darīju? Maksāju pilnu samaksu par operāciju. Tad, kad pateicu, ka maksāšu, pēkšņi gan tas speciālists pie kura griezos bija gana labs, gan arī diagnoze uzstādīta pareizi. Gada laikā nodokļos no savas algas samaksāju aptuveni 3000 (ap 300eur mēnesī) eur, trīs gadu laikā teju 9000eur, no kuriem man tad, kad patiešām vajadzēja, neatlēca nekas. Par slimnīcu, ārstu konsultācjām, un operāciju tā paša gada laikā samaksāju vēl 4000eur ar astīti. Burvīgi, vai ne?
Mani tas vairs neskar, bet ģimene un draugi ir Latvijā, kuri katru mēnesi nodokļos maksā lielas summas. Es tikai priecāšos, ja notiks pozitīvas izmaiņas, bet es tam neticu. Vienkārši neticu. Latvijā laicīgi pie izmeklējumiem un ārstēšanas tiek tikai nelaimes gadījumos cietuši cilvēki, kurus dzīvībai bīstamā stāvoklī nonāk slimnīcā.
 
#
--- 18.jūnijs 2017 10:26 atbildēt
Pirmspensijas vecuma cilvēki nevar dabūt darbu ar līgumu un nodokļiem,kur,lai ņem naudu,ja nav darba?Mēs dzīvojam no vienas 200 eiro pensijas,otram būs jaiet uz mežu,jo viņš būs aiz borta...diemžēl.Onkoloģiskam slimībām zāles nevaram atļauties,jo tad nebūs,ko ēst,visu paņem nodokļi,kas nemitīgi pieaug.Nekad neesam lūguši pabalstus,bet mūs grib izkvēpēt no šīs pasaules,kurā valda nauda un cietsirdība.
 
#
es 18.jūnijs 2017 0:14 atbildēt
pašo nah..,man ir apdrošināšana.
 
#
Antons 17.jūnijs 2017 22:31 atbildēt
Tad sanāk, ka nodokļu maksātājiem medicīnas paklpojumi būs par velti ?
 
#
Nieva 17.jūnijs 2017 18:48 atbildēt
Kretīni! Paši izveidojuši ēnu ekonomiku un tagad represēs, tos kas dažādu iemeslu dēļ nevar atrast darbu par ko maksātu nodokļus. Cik tiesnešiem, arī Senāta, deputātiem, VID darbiniekiem un citiem, nav veikti dažādi celtniecības darbi bez līguma, bez jebkādiem nodokļiem! Tagad pūstošā zivs galva sodīs asti? Politiķu neprofesionalitāte neattaisno viņu atrašanos varas aparātā.
 
Skatīt visus 28 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers