Otrdiena, 7.maijs

redeem Henriete, Henrijs, Jete

arrow_right_alt Sports \ Vieglatlētika

Sākumā lielie riteņi, beigās – mazie

Riteņbraucēji būs tie, kas Latvijai sāks šīs olimpiskās spēles – jau pirmās dienas rīts sākas ar šosejnieku grupas braucienu.

Savukārt spēļu pēdējā nedēļā olimpiskajā saimē gatavojas debitēt BMX – disciplīna, kurā pamatoti varam cerēt uz visaugstākajiem panākumiem.

Ar pasaules čempionu priekšgalā

Runājot par latviešu izredzēm no Ķīnas pārvest kādu cēlmetāla paraugu, BMX braucēji ir tie, kurus piesauc vienus no pirmajiem. Protams, tā nav, teiksim, svarcelšana, kurā, ja reiz esi stiprs, tad esi, un pēkšņi 15. vai 25. vietā nepaliksi – šeit jārēķinās arī ar tehniku, konkurentu elkoņiem un taktiskajām tuvcīņām. Un tomēr Latvija būs viena no tām nedaudzajām valstīm, kuras BMX debijas reizē olimpiskajās spēlēs pārstāvēs trīs vīri – vēl ASV, Austrālija, Nīderlande un Kolumbija –, turklāt ar aktuālo pasaules čempionu un vairākkārtējiem Eiropas medaļniekiem ierindā. Vairākās sacensībās pēdējos gados un arī šosezon latviešiem izdevies izgriezt pogas visiem draudīgākajiem konkurentiem, un nav pamata noniecināt savas iespējas arī tagad – līdz šim BMX vēsturē nozīmīgāko maču priekšvakarā.

Komandā uz Pekinu gatavojas doties Ivo Lakučs, Māris Štrombergs un Artūrs Matisons. Pirmajam tā nebūs gluži debija – Sidnejā Lakučs startēja treka riteņbraukšanā, savukārt abiem pārējiem, protams, tā ir pirmā reize. Nosacīta līdera loma šobrīd pienākas Štrombergam – pirms diviem mēnešiem turpat Ķīnā valmierietis pārliecinoši izcīnīja pasaules čempiona titulu elites grupā, bet pirms tam bija nodrošinājis arī Eiropas čempionāta uzvarētāja laurus kopvērtējumā. Sadzīvē pārliecinošs mieramika trasē, Štrombergs dod vaļu sataupītajai enerģijai – ja izdodas paņemt startu, konkurentiem faktiski nav izredžu. Divus gadus pēc kārtas Eiropas kopvērtējumā trijniekā bijis arī par diviem gadiem vecākais Matisons, savukārt Lakuču var tikai apbrīnot par uzticību joprojām aizspriedumu ielenktajam sporta veidam – nesavtīgu trenera darbu pēdējos gados viņš joprojām apvieno ar sportošanu, turklāt ar atzīstamiem panākumiem. Šogad – 3. vieta Eiropas un 9. vieta pasaules čempionātā.

Iekšējā konkurence saasina attiecības

BMX saime publiski radījusi tēlu kā vienota un saliedēta komanda, taču zinātāji teic, ka pilnīgs rožu dārzs Pekinas priekšvakarā tā vis nav – savstarpējā konkurence nenovēršami radījusi zināmu iekšējo rīvēšanos. Piemēram, Matisons bez īpašiem paskaidrojumiem jau ilgāku laiku trenējas atsevišķi no pārējiem komandas biedriem un uz treniņiem dodas tad, kad pārējie jau pošas mājup. Arī šomēnes, kad komanda devās trenēties uz ASV, Artūrs vienīgais palika mājās Valmierā. Savstarpējā konkurence kā īlens no maisa izspraucās arī Latvijas olimpiādē, kad Štrombergs piespēlēja Lakučam neizdevīgu celiņu finālbraucienā... Jācer, vismaz Pekinā vīriem izdosies vienoties, ka izdevīgāk citam citu atbalstīt un varbūt pat iespējas gadījumā sadarboties, nevis dot nevajadzīgas iespējas konkurentiem.

Visu rakstu lasiet 5. augusta izdevumā