Mežeckis: Runājām ar klubiem, brīdinājām, tāpat tika iespļauts futbolam sejā
 
©Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Sarunā ar portālu Sportacentrs.com Jānis Mežeckis pauda savu viedokli par kārtējiem spēļu sarunāšanas gadījumiem Latvijas futbolā, norādot, ka atsevišķu futbola sabiedrības pārstāvju pārkāpumu dēļ pastāv risks pilnībā iznīcināt līdzjutēju cieņu un interesi par vietējo futbolu.

LFF šovasar atkal spiesta pastiprināti pievērsties nepatīkamai tēmai, par ko pēdējā gada laikā publiski bija krietni mazāk informācijas, proti, spēļu sarunāšanai. Šīs sezonas gaitā no Latvijas futbola līgām kopumā izslēgtas jau sešas komandas - no Virslīgas “Babīte/Dinamo”, no 1. līgas “Jēkabpils/JSC” un “Ogre”, no 2. līgas “Raita”, “Salaspils” un “Sirius”.

“Protams, situācija ne tuvu nav patīkama, bet nevar arī tā teikt, ka pēkšņi visi spēļu manipulatori būtu saaktivizējušies,” sacīja LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis. “Piemēram, otrās līgas spēlēm skaidri redzams, kas bijis pie vainas - šīs spēles parādījās Āzijas bukmeikeru kantoros. Droši vien arī viņiem vasarā nav daudz citu notikumu, uz kuriem izlikt likmes, tāpēc paņēma arī mūsu zemākās līgas, tas tika pamanīts un mēģināts izmantot.”

Mežeckis simtprocentīgi gan nevarēja apgalvot, ka iepriekšējās vasarās uz otro līgu nebūtu kaut kur bijuši izlikti koeficienti un pieņemtas likmes, taču šovasar darbības, kas vērtas uz spēles rezultāta vai gaitas sarunāšanu, novērotas tieši mačā, kurš bijis izlikts Āzijas bukmeikeru sarakstos.

“Bet par Jēkabpili un Ogri - šīs komandas mūsu uzmanības lokā atradās jau ilgāku laiku,” sacīja Mežeckis. “Kā jau teicu savā komentārā LFF mājaslapā, ar aizdomām vai pat pārliecību vien nepietiek, izslēgšanai vajadzīgi pierādījumi. Speciāli aicinājām jau iepriekš Jēkabpils un Ogres pārstāvjus uz sarunām, mutiski brīdinājām, bet…”

“Bet nu tas, kas notika laukumā un ko mēs pēc tam komisijā varējām ļoti labi redzēt maču video ierakstos, tas jau bija kā spļāviens futbola sejā,” norādīja Mežeckis. “Apzinātas darbības, kas vērstas par sliktu savai komandai, tomēr no malas futbolā var visai viegli redzēt un šo - atļaušos teikt - ņirgāšanos par futbolu ļoti labi redzēja arī skatītāji. Protams, ka mums bija jārīkojas un kaut kas jādara, citādi cieņa pret futbolu Latvijā pavisam pazudīs. Un kāpēc lai līdzjutēji nāktu uz spēlēm, ja ir aizdomas, ka tās ir sarunātas? Nenāks! Ar to, ka futbola sabiedrībā ir personāži, kuri šādi izkropļo mūsu sportu un ņirgājas par to, tiek riskēts, ka vispār neviens vairs nenāks skatīties futbola spēles Latvijā.”

No Virslīgas izslēgtajai “Babītei” jau sezonas sākumā tika parādīta neoficiāla dzeltenā kartīte, brīdinot par sankcijām, ja arī turpmākajos mačos tiks pierādīta spēļu sarunāšana. Mežeckis nevēlējās atzīt nožēlu, ka sākotnēji LFF parādīja tikai dzelteno kartīti: “Nevaram tomēr mēs tik vienkārši visu darīt. Ja uz aizdomu pamata vien nepielaidīsim kādu komandu sacensībām, uzreiz kļūsim par vainīgajiem, sak, federācija aizstāv citu komandu intereses un speciāli neļauj jauniem klubiem izvērsties.”

“Bet astoņus klubus Virslīgā tomēr vajag, tas ir nešaubīgi,” Mežeckis atbildēja uz jautājumu, kā varētu labāk kontrolēt nākotnē, ka Virslīgas jaunpienācēja neseko “Gulbenes” un “Babītes” pēdās. “Tā vietā domājam par stingrāku licencēšanas prasību ieviešanu vai ko tādu. Bet laikam jau, ja kādas komandas pārstāvji ir nobrieduši mēģināt krāpties ar spēļu sarunāšanu, tad viņi savu arī panāks, un pēc tam vienkārši izbaudīs sekas. Pirms laika, pirms vispār spēļu sarunāšana ir notikusi mums ir ļoti grūti kādu pieķert un nākas vienkārši iziet cauri tam procesam. Taču principā tas - spēļu sarunāšana - tagad ir kvalificēts kā likumpārkāpums, tāpēc, tāpat kā par visiem citiem noziegumiem, tur vainīgs ir katrs pats un tā ir katra paša atbildība. Par to ir paredzēta policijas iejaukšanās, kriminālvajāšana un visas tās lietas, kas attiecas uz citiem noziegumiem.”

Ziņas par sešu klubu izslēgšanu noteikti sasniegušas arī ārzemju sporta mediju uzmanību. Mežeckis gan negribēja piekrist apgalvojumam, ka tas varētu radīt ļoti sliktu reputāciju Latvijas futbolam spēļu sarunāšanas ziņā: “Negribu īsti veikt pārliecinošus apgalvojumus par citām valstīm, bet runāsim skaidri - spēļu sarunāšana notiek visās futbola zemēs. Patiešām visās. Tāpēc var jau tagad ņemt ziņas par vairāku klubu izslēgšanu un domāt par mums sliktas lietas, taču būtībā - šīs ziņas ir tikai tāpēc, ka mums notiek cīņa ar spēļu sarunāšanu. Vai būtu labāk izlikties, ka viss ir kārtībā? Jā, šo izslēgšanu dēļ Latvijas futbola imidžs cieš, piekrītu, taču tas ir nepieciešams process, lai izravētu šo sērgu.”