Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

Pirmo Eiropas čempionu kauja par pasauli: Latvija pret Itāliju

© Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība sestdien, 24. jūnijā, plkst. 13:30 Eiropas čempionāta "mazajā pusfinālā" par piekto vietu spēlēs pret Itāliju. Uzvarētājas izcīnīs ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu Spānijā. Tiešraide TV6.

Ceturtdaļfināli izvērtās notikumiem bagāti. Beļģijas un Grieķijas basketbolistes pirmo reizi vēsturē sasniedza Eiropas pusfinālu. Spānija četriniekā iekļuva devīto reizi, tai skaitā astoto pēdējo deviņu finālturnīru laikā. Francija medaļu cīņās piedalīsies 14. reizi, turklāt piekto pēc kārtas.

Trijās no četrām ceturtdaļfināla spēlēm pārākas bija “Prāgas zara” (C, D grupas) komandas, kamēr “Hradeckrālovas zaru” pusfinālā pārstāvēs vienīgi galvenā favorīte Spānija. Lukasa Mondelo vadītā komanda piekto vasaru pēc kārtas spēlēs par medaļām.

Beļģija piektdien nopelnīja valsts vēsturē pirmo ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu. Grieķija uz pasaules čempionātu dosies otro reizi, savukārt Francija kvalificējās trešajam finālturnīram pēc kārtas. Spānija, būdama čempionāta rīkotaja, savu līdzdalību nodrošināja jau iepriekš.

Pasaules kausa izcīņā piedalīsies vēl divas Eiropas komandas - izlases, kuras sestdien izcīnīs uzvaras pusfinālos par piekto vietu. Trīs no četrām pretendentēm jau ir spēlējušas pasaules čempionātā. Itālija tajā debitēja 1967. gadā, Slovākija 1994. gadā, bet Turcija - 2014. gadā.

Latvijai pirmie divi kvalificēšanās mēģinājumi noslēdzās neveiksmīgi - 2005. gadā Ankarā latvietes cīņā par piekto vietu zaudēja Francijai, savukārt 2009. gadā Rīgā pusfinālā par piekto vietu netika galā ar Itāliju.

Treneriem, gatavojoties sestdienas spēlei, bija jārisina vairāki jautājumi. Pirmkārt, komanda pusi čempionāta cīnījās bez savainotās saspēles vadītājas Elīnas Babkinas. Otrkārt, Kitija Laksa pēc spēlē pret Serbiju iegūtā muguras savainojuma ceturtdien laukumā pavadīja tikai 13 minūtes. Treškārt, jāatpūtina, jāatjauno un taktiski jāsagatavo komanda nākamajai spēlei.

Itālietēm sastāvs ir dziļāks - pusfinālā piedalījās 11 spēlētājas, turklāt kapteine Rafaela Mašadri laukumā izgāja tikai uz piecām minūtēm. Galvenā problēma - savainojuma dēļ čempionāts beidzies 38 gadus vecajai Laurai Maki. Bijusī “Los Angeles Sparks” uzbrucēja, kaķu un futbolista Frančesko Toti cienītāja atgriezās finālturnīrā pirmo reizi kopš 2009. gada.

Abas valstis vieno ieraksti basketbola vēsturē. Latvijas vīri 1935. gadā Ženēvā kļuva par pirmajiem Eiropas čempioniem, savukārt Itālijas dāmas 1938. gadā Romā uzvarēja pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs. Turpinājumā itālietēm izdevies iegūt vēl divas medaļas - 1974. gadā Kaljāri nopelnīts sudrabs, bet 1995. gadā Brno izcīnīta bronza.

Itālietes, līdzīgi kā francūzietes, krievietes un turcietes, nospiedošā vairākumā spēlē nacionālajā čempionātā. Spēka uzbrucēja Eliza Penna pārstāv NCAA pirmās divīzijas komandu “Wake Forest”, savukārt Maki, Mašadri un Katrina Resa (Boston College) izmēģinājušas spēkus WNBA klubos.

Valstsvienības kodolu veido Itālijas čempionvienības "Famila Schio" piecinieks - saspēles vadītāja Džordžija Sotana, uzbrucēja Mašadri, Maki un Cecilija Zandalasini, kā arī centra spēlētāja Resa. Skio sīvāko konkurenti - Sicīlijas klubu “Ragusa” - pārstāv divas spēlētājas.

Jaunā uzbrucēja Zandalasini 2016. gadā Porto kļuva par Eiropas U20 čempionāta vērtīgāko spēlētāju. Ceturtdaļfinālā viņa aizšķērsoja ceļu Latvijas U20 izlasei, savukārt nākamajās dienās palīdzēja Itālijai iegūt Eiropas vicečempiones laurus. Zandalasini ir labākā Itālijas spēlētāja turnīrā, turklāt šajās dienās saņēmusi piedāvājumu no Jekaterinburgas UGMK.

Maki, Mašadri un Resa 2009. gada 19. jūnijā Rīgā sagādāja Latvijai vienu no sāpīgākajiem zaudējumiem, liedzot sarkanbaltsarkanajām turpināt cīņu par pasaules čempionātu. Toreiz pirms “mazā pusfināla” nebija atpūtas dienas, turklāt Latvijai aiz muguras bija pagarinājums pret Krieviju.

Komandu savstarpējo spēļu bilance Eiropas čempionātos un kvalifikācijas turnīros ir 4-4. Pēdējās sešās cīņās uzvaru katru reizi svinējusi cita komanda. Piemēram, “EuroBasket Women 2015” kvalifikācijas turnīrā Latvija mājās uzvarēja ar 70:59, bet Sicīlijā piedzīvoja neveiksmi ar 68:83.

Latvijas un Itālijas cīņas uzvarētājas spēlē par piekto vietu 25. jūnijā tiksies ar Slovākijas un Turcijas pāra spēcīgāko komandu.