Politika: Viens, divi, trīs – tauta 15 komentāri
 
Politika

Viens, divi, trīs – tauta

 
F64

Savulaik novazātajiem jēdzieniem «strukturālās reformas», «budžeta konsolidācija», «ģeopolitiskā situācija» nu steidz pievienoties arī «tautas sapulce».

Diemžēl Latvijas likumdošanā vai juridiskajā terminoloģijā nav definēts, kas ir tautas sapulce, ar ko tā atšķiras no piketa, demonstrācijas, protesta gājiena, flašmoba vai citām pilsoniskās sabiedrības konvencionālām vai nekonvencionālām līdzdalības formām. Ikviena privātpersona, domubiedru kompānija, paputējusi nevalstiska organizācija, kam jāattaisno sava eksistence un vadības atalgojums, vai varas pīrāgu pārdalīt alkstošas jaunpartijas vai vecpartijas var pieteikt kādu protesta, uzmanības pievēršanas, pašreklāmas vai slēptas aģitācijas akciju un bez mazākajiem sirdsapziņas pārmetumiem nosaukt to par tautas sapulci. Viens, divi, trīs - tauta. Interesanti, ka pat partijai, kas jau pēc definīcijas ir tikai daļa tautas, sabiedrības grupa, Latvijā minimālā biedru skaita prasība ir 200, bet tām, kas vēlas piedalīties Saeimas vēlēšanās - 500. Pašpasludināta tautas sapulce var būt pat ar pāris dalībniekiem, kā tas bija, piemēram, 2007. gada decembrī ar Vecumnieku tautas namā rīkoto «tautas sapulci» par partiju nelietderību Latvijā.

Vairākas akcijas ar tautas sapulces apzīmējumu rīkojušas arodbiedrības vai to savienība, kas citkārt trāpījušas sabiedrības noskaņojumā, citkārt ne, vai arī sabiedrība nav uzticējusies organizācijai kā savu interešu pārstāvei un sasniedzējai. Krīzes laikā, 2010. «budžeta konsolidācijas» gada augustā, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) rīkoja tautas sapulci, lai izteiktu attieksmi pret budžeta likumprojektu, prognozējot ap 5000 cilvēku dalību. Ieradās ap 150. Līdzīgi - daudzu sāpe šogad bija lielais nekustamā īpašuma nodoklis, bet uz vienas ģimenes rīkoto «tautas sapulci» pie Saeimas, prasot atcelt nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam mājoklim, ieradās arī ap 150 protestētāju. Veiksmīgāka «tautas sapulce» LBAS izdevās Starptautiskajā darbaļaužu solidaritātes dienā, 1. maijā, pērn, protestējot pret sabiedriskajā sektorā strādājošo, jo īpaši mediķu, zemajām algām, pulcējot ap 3000 cilvēku.

Uz tautas sapulces nosaukumu varētu pretendēt 2007. gada 3. novembra pasākums Doma laukumā, ko rosināja virkne inteliģences pārstāvju. Visai abstraktā nosaukuma Par tiesisku Latviju! Par godīgu politiku! akcija drēgnajā laikā spēja pulcēt teju 8000. Pieslēdzās arī LBAS, kas sapulces laikā vāca parakstus referendumam par Saeimas atlaišanas kārtības maiņu. Arī šai sapulcei bija sava partijisko interešu aizmugure. Virkne Aigara Kalvīša valdības lēmumu bija sabiedrību nokaitinājuši. Neilgi pirms šīs sapulces, 18. oktobrī, pie Saeimas notika pikets pret centieniem atbrīvot no amata KNAB vadītāju Alekseju Loskutovu, pavadīts ar prasību atlaist Saeimu. To iekustināja tā sauktā lietussargu grupa, kas bija arī sekojošās tautas sapulces Doma laukumā līdzorganizētāja un līdzfinansētāja līdzās vēlākajiem Jaunā laika, Pilsoniskās savienības un Sabiedrības citai politikai (SCP) biedriem un atbalstītājiem, kā arī vienam no Ventspils grupējumiem. Kā vēlāk, vīlies protestos, atzina viens no tā aktīvistiem, Delnas toreizējais vadītājs Roberts Putnis, lietussargu revolūcijas iznākums varēja būt citāds, ja Dienas galvenā redaktore Sarmīte Ēlerte nebūtu noslēgusi vienošanos ar premjeru Ivaru Godmani.

Nākamā tautas sapulce, ko rīkoja daļa šīs sapulces organizatoru - topošā partija SCP - 2009. gada 13. janvārī ar apmēram 10 000 dalībnieku, iegājusi vēsturē kā janvāra grautiņi jeb bruģa revolūcija.

Ja šīm akcijām sākotnēji varbūt bija grūtāk caurskatīt šaurākas grupas intereses, tad lupu nevajag to pamanīšanai Jaunās konservatīvās partijas (JKP) «tautas sapulcēm», cenšoties iznest ielās oligarhu lietu. Pirmo JKP organizēja 13. jūlijā pie Rīgas pils, pulcējot pārsimts dalībnieku, kurā izvērsās incidents ar cilvēka aizturēšanu, kas turēja plakātu ar uzrakstu «100% šis pasākums Jurašam/Strīķei ir Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros». Nu JKP saskata sazvērestības un gļēvumu sapulces nesaskaņošanā 23. augustā, kad pie prezidenta ieradīsies Vācijas valsts delegācija. Taisnības cīnītāji nu vēl varēs pievienot arī mocekļu vaibstus. Tā kā 13. jūlija prasība atbrīvot no amata satiksmes ministru Uldi Auguli, zemkopības ministru Jāni Dūklavu un ģenerālprokuroru Ēriku Kalmeieru netiks pildīta, JKP varēs turpināt «tautas sapulces» citu pēc citas, klāstot par varas aroganci, tiesiskuma trūkumu u. tml.

Ja nav nekādas valodas un terminu izjūtas, sirdsapziņas, lai tā mētātos ar tautas sapulces apzīmējumu, varbūt vērts padomāt par kvantitatīvās mērauklas noteikšanu? Cik lielu tautas daļu pārstāv simti piketētāju? Vai pat tūkstotis, kas ir apmēram 0,25% no iedzīvotājiem? Kaut vai, rēķinot tikai pieaugušos, balsstiesīgos, kuru Latvijā ir apmēram 1,44 miljoni, tūkstotis protestētāju pārstāv tikai apmēram 0,7% balsstiesīgo! Ja izmantotu kaut vai 5% atzīmi, kāda barjera ir Saeimas un pašvaldību vēlēšanās, tie būtu nedaudz virs septiņiem tūkstošiem sapulces dalībnieku, rēķinot pieaugušo balsstiesīgo pārstāvniecību. Šis varētu būt minimālais slieksnis aktivitātēm, kas pretendē uz tautas sapulces nosaukumu. Ne mazāk svarīga būtu dažādu sabiedrības grupu pārstāvniecība un akcentētā jautājuma raksturs. Katrā ziņā tautas sapulces jēdzienu, tāpat kā Dieva vārdu, nevajadzētu valkāt nelietderīgi un nevietā - jo īpaši priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.

Komentāri [15]
#
kā maksā 'domā' 17.augusts 2017 21:12 atbildēt
paskraida
 
#
savādnieks 16.augusts 2017 16:30 atbildēt
To visu lasot prātā nāk vēstures mācība par 1905.gada revolūcionārajām kustībām,kad zemnieki dedzināja muižas un ar dakšām dzenāja to iemītniekus.Vai atkārtojas pravietiskais J.Petera pareģojums dziesmā Dzimtene,ka ''vēl nāks piektais gads''.....un še tev,uzrodas nenoskaidrotas identitātes ''ložmetējniece'' Aņka,kura slimo ar uzmanības deficīta infekciju un šovs iet atkal vaļā.Tik' saukļi un lozungi gan novecojuši un ''varu tautai'' jādomā ar ''varu JKP''.Būtībā,kā teiktu Slakteris-Nekā īpaša,mafiozajā Latvijas politiskajā vidē grib ienākt jauns grupējums...jaunie uzbrūk,bet vecie aizstāvas,bandītiskajā izpratnē-RAZBORKAS.
 
#
Ja » savādnieks 16.augusts 2017 16:58 atbildēt
tā rezultātā kaut viens valsts izzadzējs tiks iesēdināts un reāli sodīts manis pēc lai ir razborkas!
 
#
ha » Ja 16.augusts 2017 18:46 atbildēt
pašam smiekli nenāk ?
 
#
ESMAIJA 16.augusts 2017 11:25 atbildēt
Tas viss kļūst smieklīgi - Te komentētāji arī tāds apsutis bariņš ja runā, tad TAUTAS vārdā. Tikai tautai to lasot paliek kauns, ka tik aprobežoti ļautiņi atver SAVAS NABADZIGA PRĀTA DZĪLES TAUTAS vārdā. Tautas balss skanĒja Mežaparkā un Daugavmalā ieskandinot brīvlaišanu. Tur bija TAUTA UN KATRS JUTA blakus TAUTAS PLECU! Te daži antiņi, kas nezina kā sevi izcelt ... un vēl daži desmit tādu pašu antiņu iet un grib apgāzt likumus un komandēt Prezidentu. Vai nav tā kā vajadzība šitiem ierādīt drošāku vietu, kur pasēdēt un padomāt, ka vārds - TAUTA nav mātes pups pie kā piesūkties. Strīķei jau sakodiens ir deformējies , kā redzēja bildē, kas ātri pazuda, no piezīšanās šim vārdam - TAUTA
 
#
tiešām smieklīgi » ESMAIJA 16.augusts 2017 17:50 atbildēt
Vienīgā, kas šeit komentāros, runā tautas vārdā esi tu! Tātad tieši tu arī esi aprobežotais ļautiņš, kurš atver savas nabadzīgā prāta dzīles.
 
#
lno 16.augusts 2017 11:18 atbildēt
Baiba Lulle. Jūs tiešām tā domājat, vai tas ir tikai viedoklis?:):):)
 
#
zaļzemniekus un saskaniešus jāpatriec no politikas! 16.augusts 2017 8:48 atbildēt
Atbalstu JKP par centiem panākt to, lai no politikas tiek patriekts prokrieviskais augulēns, kā arī bijušais komunists un krievu okupācijas varas pakalpiņš dūklavs.
Savukārt lembergs joprojām kalpo krievu interesēm.
 
#
gribet nav kaitigi » zaļzemniekus un saskaniešus jāpatriec no politikas! 16.augusts 2017 10:07 atbildēt
tikai tādu kā tu gribetaju ir pavisam maz un tik stulbi savā gribešanā, ka principā panākat pretejo
 
#
komiski, bet fakts » zaļzemniekus un saskaniešus jāpatriec no politikas! 16.augusts 2017 15:35 atbildēt
Interesanti, ka tieši sorosieši un Vienotība pirmie un vienīgie aizdomājās līdz uzturēšanās atļauju tirgošanai Kremļa oligarhiem. Ak jā, vainīgi citi, kā vienmēr citi.
 
#
un atkal neuzminēji! » komiski, bet fakts 16.augusts 2017 21:59 atbildēt
Uzturēšanās atļauju tirdzniecība bija Šlesera ideja!
 
Skatīt visus 15 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers