Politika: Par klaju necieņas izrādīšanu pret valsts valodu rosina sodu līdz 10 000 eiro 19 komentāri
 
Politika

Par klaju necieņas izrādīšanu pret valsts valodu rosina sodu līdz 10 000 eiro

 
Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

Palielinot sankcijas par valsts valodas noteikumu pārkāpšanu, tiks nostiprināts Satversmē noteiktais princips - latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda, aģentūrai LETA pauda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL/TB-LNNK).

Viņš sacīja, ka sodam jābūt taisnīgam un samērīgam ar izdarītā pārkāpuma smagumu. Tāpēc esot svarīgi pilnveidot sankciju mehānismu, gan palielinot sodus juridiskajām personām, gan nosakot bargākus sodus atkārtota pārkāpuma gadījumā. Sankciju pastiprināšanai būtu arī preventīva nozīme, uzsver Rasnačs.

Ministrs cer, ka precedentu skaits, kad amatpersonas apzināti un publiski ignorē valsts valodas lietošanas prasības, ies mazumā.

Jau ziņots, ka Saeima šodien konceptuāli atbalstīja nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) sagatavoto likumprojektu, kas paredz palielināt administratīvos sodus parpārkāpumiem valsts valodas lietošanas jomā.

Kā norāda likumprojekta autori, ar šādiem grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā tiks veicināta valstsvalodas pozīciju nostiprināšana - novērsta nepamatota citu valodu lietošana. Likumprojektam varot būt netieša pozitīva ietekme uz tautsaimniecības attīstību, pieaugot iekasēto naudas sodu apjomam.

Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Pašlaik sods par valsts valodas nelietošanu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai, ja normatīvais akts paredz valsts valodas lietošanu, paredzēts apmērā no 35 līdz 280 eiro.

Likumprojekts paredz noteikt maksimāli pieļaujamo sodu 700 eiro apmērā. Savukārt par atkārtotu šādu pārkāpumu gada laikā pašlaik paredzēts sods no 280 līdz 700 eiro. VL-TB/LNNK rosina papildināt šo normu, nosakot, ka valstsamatpersonai šādos gadījumos sods būtu 350 līdz 700 eiro ar ar iespēju atņemt tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatus.

Par klaju necieņas izrādīšanu pret valsts valodu Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēts sods līdz 350 eiro, bet VL-TB/LNNK piedāvā noteikt, ka fiziskajām personām sods šādos gadījumos būtu līdz 700 eiro, valsts amatpersonai - no 250 līdz 700 eiro ar iespēju atņemt tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatus un juridiskajām personām - līdz 10 000 eiro.

Likumprojekts paredz arī stingrākus sodus par nosaukumu neveidošanu un nelietošanu valsts valodā, kā arī radio, televīzijas raidījumu un filmu nenodrošināšanu ar tulkojumu valsts valodā, kā arī citas izmaiņas.

Komentāri [19]
#
er 15.septembris 2017 0:16 atbildēt
Nevis liidz! Bet saakot ar! 10 000 euro!
 
#
oskars 15.septembris 2017 0:09 atbildēt
liekas ka dazada veida soda naudas ir sis valsts vienigais ienakumu avots ...
 
#
ļuļa 14.septembris 2017 22:00 atbildēt
tātad sākam ar to, ka sodām visu valdību, izglītības ministriju utt. par latviešu valodas eksāmena atcelšanu, sodām viņķeli un visu viņas parkompāniju ar melnīti georgu stēli, kas atļaujas sūdzēties, ka latviešu valodas skolotāja izrunājot viņa meitas uzvārdu nepareizi, neskatoties uz daudzkārtēju aizrādījumu, sodām ārvalstu investorus, kas pieprasa otru valsts valodu, un beigu galā sodām valsts prezidentu par to, ka viņš latvijas krievu avīzei dod intervijas krieviski un vispār ir pleskavas krievelis. ja jau, tad jau, lai tiek visiem, nebūsim sīkumaini. ak jā, un to kafejnīcas ļeņingrad īpašnieku darba nometnē uz salaspili, tāpat kā tirzniecvības centra olimpija īpašniekus par brīdinājuma zīmju izvietošanu angļu valodā.
un tad būs tautsi jauni laiki, tad būs viņa svabada, runājot dzejnieka vārdiem.

P.S. no melnā stīla nesapratu, kāpēc skolotāja izrunā meitas uzvārdu nepareizi. esot steel, bet tas džeks taču ir pieņemis latvijas pilsonību, tātad viņam pasē jābūt nevis steel, bet stīls, tāpat kā meitām. jeb mums amerikāniem uzvārdi netiek latviskoti kā visiem citiem, kāds zin, kas te par lietu?
 
#
Andžs 14.septembris 2017 21:32 atbildēt
Laba doma. savlaicīga. Sevišķi domājot par ārvalstu investoru ārkārtīgo nekaunību pēc būtības ieviest angļu valodu kā otro valsts valodu (faktiski tā būs pirmā). Brīnos, ka Saeima kaut ko tādu vēlas izskatīt. Tad jau var izskatīot jautājumu par Satversmes maiņu un valsts likvidāciju arī! Paliks tikai angliski un krieviski runājoša komercteritorija.
 
#
Mirga 14.septembris 2017 21:29 atbildēt
Cik lielam sodam, Rasnač, vajadzētu būt, par valdibas klaju necieņas izrādīšanu pret tautu????
 
Skatīt visus 19 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers