Reģionos: REPORTĀŽA no Liepas: kaimiņu strīda dēļ gājis postā govju ganāmpulks 20 komentāri
 
Reģionos

REPORTĀŽA no Liepas: kaimiņu strīda dēļ gājis postā govju ganāmpulks

 
Skatīt 3 bildes
APLOKĀ. Šeit tiek turētas apmēram 20 govis, kas ir neliela daļa no kopējā pulka. Pirms dažām dienām Jaunauduļos desmit govis tika atrastas nobeigušās, bet vēl sešas nācās eitanizēt / Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency
APLOKĀ. Šeit tiek turētas apmēram 20 govis, kas ir neliela daļa no kopējā pulka. Pirms dažām dienām Jaunauduļos desmit govis tika atrastas nobeigušās, bet vēl sešas nācās eitanizēt / Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency
PRIVĀTĪPAŠUMS. Lai izvairītos no nelūgtiem visiem, strādnieks pie koka pienaglo zīmi / Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency
ATSTĀTI SAPŪT. Blakus lopu kauliem Cēsu avīze Druva, kurā vēstīts, ka saimniecībā viss ir kārtībā, bet kaimiņa Didža Amoliņa foto liecina par pretējo / Foto: Didzis Amoliņš
 
REPORTĀŽA no Liepas: kaimiņu strīda dēļ gājis postā govju ganāmpulks
1 / 3 Bildes 
 
 

Liepas pagasta Jaunauduļos nelielā aplokā pulciņš govju un teļu sagūluši gremo un noskatās, kā divi strādnieki pūlas tām sagādāt sienu un ūdeni. No mājas iznāk manāmi iereibis vīrietis un ceļa malā novieto zīmi Privātīpašums. Pēc brīža iznāk cits strādnieks un pabeidz iesākto, pienaglojot zīmi pie koka – tādu ainu novēro Neatkarīgā, ieradusies saimniecībā. Pēc 16 govju bojāejas Jaunauduļiem pievērsta īpaša uzmanība.

Lielākā daļa saimniecībai piederošo lopu atrodas netālu esošajā kūtī. Pieejot tuvāk, paveras bēdīgs skats - logi aizklāti skaidu plāksnēm, ēkas daļa, kura ziemā netiek izmantota, ir pussabrukusi. Pa vienu no tukšajiem logiem uz ārpasauli lūkojas govs. Ieskatoties dziļāk, redzams, ka pārējās kūtī esošās bēdumāsas saspiedušās lielā barā. Pie kūts stāv liels netīrs sarūsējis bundulis ar brūnu ūdeni, no kura tiek dzirdināti lopi. Zem nojumes novietots govīm paredzētais siens, daļa no šīs barības ir apledojusi un sapuvusi. Kūti no visām pusēm ieskauj palielas apsniegušas mēslu kaudzes - redzams, ka saimniecība kādreiz ir piedzīvojusi daudz labākus laikus.

Bez vīra par grūtu

Jaunauduļi pieder Natālijai Bārbalei, kurai ir 78 gadi. Kundze uz šejieni pārvākusies pirms desmit gadiem. Par saimniecību sākotnēji rūpējies viņas vīrs, bet pēc vīra nāves - viņa pati. Saimniecībā strādā četri strādnieki, kuriem bija jāaprūpē 93 gaļas lopi. Pirms neilga laika desmit govis nobeidzās, sešas tika eitanizētas. Par iemeslu atzīts ūdens trūkums. Tagad Bārbales kundze esot nolēmusi daļu govju pārdot, atstājot tikai 20 grūsnas govis. Tā strādnieki stāsta.

Neatkarīgā vēlējās aprunāties ar pašu saimniecības īpašnieci, bet neizdevās. Pēc kāda laika saimniece atbrauc, tomēr no mašīnas neizkāpj, bet viņas ceļabiedrs - kāds manāmi iereibis kungs - pavēsta, ka nevēlas presi te redzēt.

Kaimiņu konflikts

Par situāciju saimniecībā pastāsta lopkopis Egons. Pašlaik ar ūdeni viss esot kārtībā. Iepriekš bija saplīsis traktors. Taujāts, kā tas viss sācies, Egons min domstarpības ar kaimiņu Didzi Amoliņu. Viņš atslēdzis ūdens padevi, un no tā brīža sākušās problēmas ar dzīvnieku dzirdināšanu. Divas dienas lopiem nācies iztikt vispār bez ūdens, bet vēlāk jau to veduši ar ugunsdzēsēju mašīnām.

Kaimiņš D. Amoliņš sevi par vainīgu lopu bojāejā neuzskata. Viņš stāsta, ka sākumā, kad kaimiņiene ievākusies, problēmu nav bijis, bet pēc vīra nāves viss sācis iet uz slikto pusi. Apmēram pirms trim gadiem savstarpējas pretenzijas pāraugušas nemitīgos konfliktos nepieskatīto lopu dēļ. Palīgā saukti arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) un policija. Pirms diviem gadiem kaimiņi pamanījuši govju līķus mētājamies pāris metru no ceļa un kūts. D. Amoliņš kritušās govis nofotografējis un bildes nosūtījis PVD. Pāris reižu atbraukuši inspektori, uzlikuši 50 eiro sodu un aizbraukuši. Govju līķi ilgu laiku netika aizvākti un puva ceļmalā.

Glābt var darījums

Pēc notikušā Jaunauduļu saimniecībā Valsts policija par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem sākusi kriminālprocesu, taču galvenā institūcija, kas noteiks Jaunauduļu govju turpmāko likteni ir PVD. Tas izšķirsies tuvākajās dienās. Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis stāsta, ka govīm pieteikušies pircēji. Ja darījums izdotos, tas būtu visiem labākais risinājums - gan govīm, gan cilvēkiem, kas nespēj par tām parūpēties. Šobrīd inspektori katru dienu ierodas saimniecībā un apskata lopus. Tie, kas tur dzērumā apkārt uz divām kājām staigā, gan neesot viņu kompetencē. Pārvaldes priekšnieks pats sarunāja ar vietējo pašvaldību ūdeni, pats stiepa šļūtenes. Kopīgiem spēkiem lopu labturību nodrošināt izdodas. Barojums esot vidējs, normāls. Vienai govij vakar gan kļuvis slikti, saimniece uzreiz zvanījusi viņam - ko darīt, un pēc tam vetārstam. Tātad vecā sieva saprot pieļautās kļūdas. Tomēr bezgalīgi šāda situācija nevar turpināties. Ja darījums nenotiks, un saimniecība arī turpmāk nespēs patstāvīgi rūpēties par saviem iemītniekiem, nākšoties lemt par lopu izņemšanu un pārvietošanu uz citu saimniecību, ar kuru valstij noslēgts līgums šādu situāciju risināšanai. Juridiski gan īpašumtiesības saglabātu vecā saimniece, bet tālākais jau būtu tiesas kompetences jautājums. M. Ulmanis piebilst, ka lielā mērā izšķiras arī cilvēka liktenis - par lopiem kāds noteikti parūpēsies, bet viņu saimniece šobrīd ir ļoti sarežģītā situācijā. Apjukusi, un pati vainīga pie tā, kas noticis.Komentāri [20]
#
xxx 13.janvāris 2017 12:33 atbildēt
Nabaga lopini kados apstaklos viniem jadzivo,aukstuma,netiriba needusiem utt..Statistika par 2016.gadu,kura fermeru vainas del aizgajusi boja majlopi,ir graujosa.
 
#
Dace 13.janvāris 2017 11:59 atbildēt
Vislabakais but liegt tadiem cilvekiem nodarboties ar lopu turesanu tados daudzumos,kur ir ta drosiba ka atstatas tas 20 grusnas govis izdzivos un ka neatkartosies so nobendeto lopinu vesture?ja nespej pats aprupet, nav ko turet...
 
#
zina 13.janvāris 2017 9:01 atbildēt
pašu neizdarība vainīga,nevis kaimiņi....
 
#
Muziks 12.janvāris 2017 16:07 atbildēt
Divas dienas nedzērušiem lopiņiem nekas nenotiktu.Tā ir ilgstoša ņirgāšanās par dzīvniekiem.
 
#
Sencis » Muziks 12.janvāris 2017 19:06 atbildēt
Tieši ar divām dienām pietiek lai lops aiziet taisaulé. Lops bez ūdens ir miris jo tad viņš arí nevar ieēst to sienu. Rezultātā viņš nevar kontrolét sev siltumu. Lopam nevajag tavi skaistie apartamenti jo no skaistuma tam nav sajégas.
 
#
tante 12.janvāris 2017 12:08 atbildēt
Kad tante saprata šoreiz nu būs sūdi, kāds grēkāzis jau bija jāatrod. Šoreiz kaimiņš, citreiz valdība, nākamreiz... iesūdzēs kaimiņus, ka tie nebaro govis. Paskatoties uz tām bildēm, kā izskatās kūtī, skaidrs, lai nu kas ir saimniecības interesēs, tikai ne govju labklājība.
 
Skatīt visus 20 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers