Svētdiena, 5.maijs

redeem Ģederts, Ģirts

arrow_right_alt Latvijā

Bērnu slimnīcas Mātes piena banka meklē jaunas donores

© pixabay.com

Atzīmējot Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļu, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) aicina atsaukties jaunās māmiņas, kuras vēlētos kļūt par Mātes piena bankas donorēm.

No šodienas līdz 7.augustam visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa, kurā ik gadu aktualizē mātes piena nozīmi bērna veselībā un attīstībā. BKUS nonāk mazuļi, kuri dzimuši priekšlaicīgi vai pasaulē nākuši tādā veselības stāvoklī, kas prasa atrašanos jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Tie ir bērni, kuriem ir ļoti svarīgi saņemt mātes pienu, bet, ja tas nav iespējams vai mammai piena nav pietiekoši, nākamais bērnam draudzīgākais ēdiens ir donora mātes piens. BKUS vienmēr cenšas sniegt atbalstu mātēm, atbalstot veiksmīgas zīdīšanas uzsākšanā, bet, kamēr tas nav iespējams - būtiska ir donoru mātes piena pieejamība.

Šobrīd donora mātes pienu saņem viens BKUS pacients, tomēr šis skaits ir ļoti mainīgs - reizēm ar pienu jānodrošina četri līdz pieci bērni, stāstīja slimnīcas neonatoloģe Elza Salputra. Viņa atzina, ka jaunu donoru pieejamībai jābūt nepārtrauktai, jo nekad nav iespējams paredzēt to, cik "aktīvi" donorēm veiksies piena uzkrājumu veidošana.

"Vēl nesen strādājām ar 16 donorēm, kas ir maksimālais donoru skaits, lai, rēķinoties ar lielu apjomu, varam nodrošināt drošu atslauktā piena apstrādi un uzglabāšanu. Esošajām Mātes piena bankas donorēm bērni aug un pieniņš apsīkst. Patlaban bankas krājumus nodrošina 11 donores, kas ir nepietiekami, tāpēc šobrīd ļoti gaidām jaunus pieteikumus no jaunajām māmiņām, kuras ar savu pienu būtu gatavas palīdzēt BKUS nokļuvušajiem mazuļiem ceļā uz izveseļošanos," skaidroja Salputra.

Par mātes piena donorēm aicinātas kļūt jaunās māmiņas, kuras veiksmīgi zīda savus mazuļus un plāno to turpināt vēl vismaz vairākus mēnešus. Sīkāk jāapsver vairāki kritēriji - piena apjoms, zīdīšanas ilgums, veselības stāvoklis un dzīvesvieta.

BKUS skaidro, ka piena apjomam jābūt pietiekamam, lai paēdinātu savu bērniņu (bērnam jābūt ar labu svara dinamiku), bet pāri jāpaliek vismaz 100 ml dienā. Laktācija pirmo nedēļu laikā ir mainīga, tāpēc vislabāk lēmumu par piena ziedošanu pieņemt no bērniņa četru nedēļu vecuma, kad tā stabilizējas. Lai saprastu, vai patiesi dienā ir vismaz 100 ml, kurus varētu ziedot, BKUS aicina donores pirms pieteikuma anketas izpildīšanas, "izmēģinājuma periodā" noslaukt 100 ml pieniņa vienā vai divās reizēs. Tas gan palīdzēs apjaust piena apjomu, gan sagatavos donori atbildīgajam darbam, kas prasa precizitāti un rutīnas ievērošanu.

Tāpat mazajiem pacientiem, kas pienu saņems, ļoti svarīgs ir piena sastāvs. Mātes piens visvērtīgākais ir pirmajos laktācijas mēnešos, tāpēc vislabāk par donori kļūt tieši pirmajos trīs mēnešos pēc dzemdībām. Atteikumu var saņemt potenciālā donore, kuras bērnam jau tuvojas gads, jo tad piena sastāvs ir izmainījies (tas joprojām ir ļoti labs savam bērnam, bet tam ir pārāk zems olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu un kaloriju saturs priekšlaikus dzimušiem mazuļiem). Jo ātrāk tiek pieņemts lēmums par piena ziedošanu, jo labāk, uzsver BKUS.

Potenciālajām donorēm nedrīkst būt kaitīgie ieradumi, piemēram, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana. Nedrīkstētu būt hroniskas slimības, kas pieprasa zāļu lietošanu. Taču ir konkrētas slimības un medikamenti, kuras neietekmē piena kvalitāti, tāpēc BKUS aicina jaunās māmiņas pieteikties, lai sarunas laikā ar potenciālo donori izrunātu atbilstību šim uzdevumam.

Lai kontrolētu apstākļus, kādos piens tiek transportēts, BKUS uzņemas piena ziedojuma pārvešanu no donores mājām. Šobrīd iespējas ļauj to darīt tikai 20 km rādiusā no Mātes piena bankas atrašanās vietas Vienības gatvē 45.

Pieteikšanās process sākas ar interviju pa tālruni. Sarunas laikā tiek noskaidrots, vai potenciālā donore atbilst visiem pamatkritērijiem. Ja sarunas rezultāts ir veiksmīgs, jaunā māmiņa tiek aicināta uz BKUS, lai aizpildītu anketu par veselības stāvokli. Ja anketa neuzrāda noraidīšanas kritērijus, tad potenciālā donore šajā pašā vizītē tiek aicināta nodot asins analīzes, lai izslēgtu ar asinīm un pienu nododamu infekciju slimību izraisītāju klātbūtni. Pēc analīzēm, kas neuzrāda infekcijas, sieviete tiek aicināta uz atkārtotu tikšanos, lai saņemtu piena ziedošanai nepieciešamo inventāru un izrunātu higiēnas principus, kuri jāievēro ziedojot pienu. Donore pienu mājās saldētavā krāj aptuveni mēnesi, tad, vienojoties par ērtu laiku, pēc piena ar īpašu termosomu ierodas BKUS kurjers, kas piena ziedojumu droši nogādā uzglabāšanai Mātes piena bankā.

Donoru darbs ir brīvprātīgs un atlīdzība ir gandarījums par iespēju palīdzēt mazulim, kura dzīves sākums ir izaicinājumiem pilns. Jārēķinās, ka piena krājumu veidošana var prasīt vidēji 30 minūtes dienā (piena atslaukšanai un trauku sterilizēšanai), atzīmē BKUS.

Mātes piena banka BKUS tika atklāta 2022.gada 24.martā, pateicoties ziedotāju atbalstam vairāk nekā 150 000 eiro apmērā un slimnīcas ieguldījumam. Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta finansējums nodrošina Mātes piena bankas ikgadējo uzturēšanu, bet donorēm, kuras gatavas dalīties ar savu pienu, tas ir brīvprātīgs darbs bez atalgojuma naudas izteiksmē.

Kopš piena bankas atklāšanas par donorēm pieteikušās jau vairāk nekā 200 jaunās māmiņas, bet ziedoto pienu saņēmuši 34 bērni. 2023.gada jūlija noslēgumā Mātes piena bankā pienu ziedo 11 māmiņas un aktīvi tiek meklētas jaunas donores, kuras būtu gatavas regulāri ziedot pienu.