Latvijā: Bērniem mazākumtautību bērnudārzos būs vairāk jāmācās latviešu valoda 10 komentāri
 
Latvijā

Bērniem mazākumtautību bērnudārzos būs vairāk jāmācās latviešu valoda

 
F64

Mazākumtautību pirmsskolas izglītības programmās paredzēts pastiprināt prasības latviešu valodas apguvei, prezentējot jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas, žurnālistiem pastāstīja Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks.

Ņemot vērā iepriekš apstiprinātos grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, bērniem jau pirmsskolā jāspēj sniegt iespējas apgūt latviešu valodu tā, lai sekmīgi spētu apgūt mācību saturu sākumskolā un turpmākajos izglītības posmos, teica Catlaks.

Vadlīnijās noteikts, ka, apgūstot mazākumtautību pirmsskolas izglītības programmu, bērnam latviešu valodā jāspēj atbildēt uz jautājumiem par redzēto un dzirdēto, izteikt savas vajadzības, iesaistīties sarunā par tematiem, kuri saistīti ar ikdienu, mācīties pareizi izrunāt patskaņus un līdzskaņus, pazīt burtus, lasīt un saprast īsus vārdus, kā arī rakstīt burtu elementus.

Savukārt izglītības programma plānots noteikt, ka latviešu valodas apguve pirmsskolas izglītības posmā jāsekmē katru dienu, lai pēctecīgi apgūtu valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijās valodu mācību jomā noteikto.

Vienlaikus noteikts, ka rotaļnodarbībās saziņas līdzeklis ir latviešu valoda, izņemot rotaļnodarbības mazākumtautību valodas apguvei.

Jauno mācību saturu pirmsskolā plānots sākt ieviest jau 2018.gada rudenī.

Kā ziņots, Saeima martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, 2018./2019.mācību gadā tiks sākta jauno izglītības vadlīniju ieviešana, kas paredz būtiski palielināt latviešu valodas lomu mācīšanās procesā, nodrošinot mazākumtautību bērnu sekmīgu integrāciju sākumskolā.

Pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā plānots sākt 2019./2020.mācību gadā - tad ir paredzēts sākt pāreju no esošajiem pieciem mazākumtautību izglītības modeļiem uz jauniem trim mazākumtautību izglītības modeļiem pamatizglītībā. Šajā pašā gadā tiks sākta secīga pāreja uz jaunu bilingvālās izglītības modeli 7.-9.klasēs, paredzot, ka ne mazāk kā 80% no mācību satura tiek mācīti valsts valodā, ieskaitot svešvalodas. Tāpat 2019./2020.mācību gadā valsts pārbaudījumi 9.klasēm notiks tikai latviešu valodā.

No 2020./2021.mācību gada vispārējās izglītības iestādēs 10. un 11.klasē visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Gadu vēlāk - no 2021./2022. mācību gada visā vidusskolas posmā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks mācīti latviešu valodā, tāpat saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir izsludinājis grozījumus abos likumos.

Komentāri [10]
#
zvizģec ! 17.aprīlis 2018 15:25 atbildēt
- krievu aukle, kura knapi saprot latviski, krieva bērnam māca latviski
- latviešu aukle, kura neprot krieviski, māca krievam latviski
 
#
adel 17.aprīlis 2018 12:45 atbildēt
Katram cilvēkam lai kur viņs dzīvotu, lai kāda valodā runātu ir jāsaglabā sava identitāte.Bērnam var atņemt iespeju runāt dzimtajā valodā, bet nevar atnemt tautību un piederību, kultūru.. tas kas ir krievs nekad nebūs latvietis un arī nevajag!!!
 
#
piebildīšu tev » adel 17.aprīlis 2018 13:00 atbildēt
Kas tas par uzstādījumu "atņemt iespeju runāt dzimtajā valodā"... nevienam neatņem iespēju runāt dzimtajā valodā - runā majās un savā starpā cik uziet.
 
#
adfel » piebildīšu tev 17.aprīlis 2018 13:44 atbildēt
bija jau raksts ka skolā arī starpbrīzos nedrīkstes runāt krievu valodā.. man tas skiet maznozīmīgi lielu lietu prieksa kā tautas nabadzība uin tās apzagsana.,. kā arī emigrācija
 
#
ksks » adfel 17.aprīlis 2018 14:56 atbildēt
Lūdzu, atsauci uz rakstu citādi izklausās pēc muļķībām.
 
#
Lujs de hujs 17.aprīlis 2018 12:40 atbildēt
Grūti būs mazajiem bērniem...tik daudz ļaunuma un naida tiem būs jāsagremo ko pieaugušie sēj..ar laiku tas nāks atpakaļ ka bumerangs...
 
#
oeoe » Lujs de hujs 17.aprīlis 2018 13:02 atbildēt
Muļķības! Mazi bērni kā reiz nedala nedz tautības, nedz nacionalitātes, bet gan uzsūc valodas kā sūklis. Ja sāk mācīt - tad, jo ātrāk, jo labāk.
 
#
Kartupelis ar mugurkaulu 17.aprīlis 2018 12:38 atbildēt
Krievu kolonistu bērnu dārzi Latvijā ir NELEGĀLI!!!
 
#
. » Kartupelis ar mugurkaulu 17.aprīlis 2018 12:41 atbildēt
Kā ir ar latviešu kolo0nistiem Anglijā??
 
#
Fēlis 17.aprīlis 2018 12:32 atbildēt
Labāk viņus nosūtīt kopā ar vecākiem un ,,etnisko'". Tur viņi jutīsies komfortablāk un nacisti no visām pusēm neuzglūnēs, spiežot runāt savā ,,suņu" valodā.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers