Latvijā: Bezdarbnieki par mācību kursu neapmeklēšanu valstij parādā 430 000 eiro 10 komentāri
 
Latvijā

Bezdarbnieki par mācību kursu neapmeklēšanu valstij parādā 430 000 eiro

 
Ilustratīvs attēls

Bezdarbnieki, kuri pieteikušies Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) organizētajiem kursiem, kuros iespējams apgūt jaunu profesiju vai iemaņas turpmākā darba meklējumos, un vēlāk tos nav apmeklējuši, valstij ir parādā 430 000 eiro, sestdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

"Nereti ir tā, ka bezdarbnieks vienkārši pazūd. Tikai gadījumā, kad bezdarbnieku mēs nevaram uzrunāt un atrast, brīdinājuma kārtā bezdarbnieka parāds tiek nodots tiesu izpildītājam, un parāda piedziņa jau notiek civilprocesa likumā noteiktā kārtībā," stāsta NVA Eiropas Savienības fondu projektu departamenta direktors Pāvels Beļisovs.
Piesakoties NVA kursiem, bezdarbniekiem jāatceras ne vien par savām tiesībām, bet arī pienākumiem. Ja kursi nebūs apmeklēti, bezdarbniekam viena mēneša laikā būs jāatmaksā visa saņemtā stipendija, kā arī kursiem atvēlētie līdzekļi. 430 000 eiro parāds uzkrājies kopš 2007. gada, kad NVA sāka aktīvi piedāvāt dažādas apmācības. Tas kopumā attiecināms uz aptuveni 1400 personām, no kurām daļa parādu nemaksā, bet citi pamazām mēģina atdarīt nodarītos zaudējumus. Kursus pamet aptuveni 5% pieteikušos bezdarbnieku. Vairums tādēļ, ka atraduši darbu vai saslimuši, bet citi - intereses trūkuma dēļ.
Parāds nav jāatmaksā, ja bezdarbnieks var uzrādīt, piemēram ārsta zīmi par saslimšanu vai citus attaisnojošus dokumentus. Tomēr nereti šādu dokumentu nav. Mācību centrā „BUTS” arī skaidro, ka nereti bezdarbnieki pierakstās kursiem tikai, lai saņemtu apmēram 100 eiro mēneša stipendiju, kas domāta transporta un citiem sīkiem izdevumiem. "Kad viņi saņem šo stipendiju, pēc tam ir vairākas dienas, kad mēs mēģinām viņus sazvanīt un dabūt uz šīm apmācībām. Dažs labs cilvēks varbūt to kuponu paņem tikai tāpēc, ka ir pienākusi kārta," stāsta mācību centra direktora vietnieks Mārtiņš Segliņš.
Kopumā bezdarbnieku uzkrātās parādu summas var sniegties no dažiem desmitiem centu līdz pat vairākiem simtiem un pat tūkstošiem eiro, jo formālās izglītības kursi izmaksā vismaz 500 līdz 1600 eiro. Katru gadu NVA izdodas atgūt vidēji 40 līdz 50 000 eiro. Kuponu apmācības pērn izmantoja gandrīz 20 000 bezdarbnieku, gadu iepriekš teju 23 000 personu, bet 2015. gadā ap 17 000 darba meklētāju.
Komentāri [10]
#
*** 18.marts 2018 12:06 atbildēt
Kursus ir jāmāk izvēlēties. Katram pēc spējām un vēlmēm. Pats izgāju bezdarbnieku apmācības kursus. Neko sliktu nevaru teikt. Iet jau runa par ''pazudušajiem kursos'', kurus nevar atrast. Ja cilvēks nevēlas apgūt ko jaunu, tad pašam ir šīs saistības jāslēdz. Ja cilvēks atrod darbu, tad savlaicīgi ir jādod ziņa skolai un NVA. Kur problēma? Ja cilvēks ir tik bezatbildīgs ... par to ir bargi jāmaksā. Valsts mērķis izglītojot cilvēku, ir sniegt iespēju atrast cilvēkam darbu ... Ja saistības ir atrisinātas vai izpildītas, tad valsts nepiestāda rēķinu ...
 
#
Ir tā 18.marts 2018 10:36 atbildēt
Tām firmām kursi ir bizness! Nebūtu bezdarbnieku, ,,Butu,, varētu slēgt jau sen. Sagudro visvisādus kursu piedāvājumus
1) lai savāktu kursantus un nopelnītu ;
2) darba vietu tas automātiski nerada
Tad , kad cilvēki to saprot , tad arī daļa pamet kursus . Jēgas no tā nav, tikai laika pavadīšana.
 
#
Selekts 18.marts 2018 10:19 atbildēt
Tātad, skaidrs. Bezdarbu izgudrojuši un realizē dzīvē bezdarbnieki.Viens jautājums katram: Kādu jūs redzat nākotni?
 
#
īpaši stulbs 18.marts 2018 7:56 atbildēt
Labāk netraucēt tos ierēdņus! Beigās vēl cietumā vai spaidu darbos tiksi, nākuj.
 
#
Pilsone » īpaši stulbs 18.marts 2018 13:13 atbildēt
Ja kursi atbilst tirgus profesiju pieprasījumam, tad tie ir nepieciešami. Citādi- valsts naudas izšķērdēšana.
 
#
Mr.Susurs 18.marts 2018 6:03 atbildēt
Vienmer esmu uzskatijis, ka bezdarbnieki ir slinki un to lieliski pierada visi shie kursi. Kur tad ir tas superigais bezdarbs? Riga bezdarba vispar nav. Ir cilveki ar kaitigajiem ieradumiem un pilnigi atklati slaisti. Un vienu otru tadu bezdarbnieku zinu sava kvartala, kursh var vesa miera sakt menesha dzershanu. Man te pazistama par apkopeju Riga nemas. Strada 2 darba vietas un menesi skaidraja sanem ap 600 eiro. Skaidri un gaishi pateica, cilveki negrib stradat. Daudzi pat nedelu darba nenoturas, jo pamanas uz darbu nakt dzerushi. Un ari laukos nekada bezdarba vairs nav. Tulit saksies pavasara darbi laukos un vienkarshi nav ko noligt. Tie, kas pagastos vel ir bez darba ir slaisti un draugos ar zalo puki. Stradniekus atkal naksies meklet citos pagastos. Bet tikai ne man vienigajam tie stradnieki ir vajadzigi. Un rodas interesanta situacija, visi cikst, ka laukos baigais bezdarbs, bet lielakam saimniecibam ir jaligst cilveki tik tiesham atpalikushajos pagastos un Lietuva. Bet labakos stradniekus visu ziemu nacas nodarbinat, kaut gan isteniba vismaz puse no viniem ziema nemaz nebija vajadzigi. Bet vismaz labakie stradnieki neaizlaidas uz Rigu vai arzemem
 
Skatīt visus 10 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers