Latvijā: Pār reliģiskajām konfesijām velkas pārmaiņu negaiss 14 komentāri
 
Latvijā

Pār reliģiskajām konfesijām velkas pārmaiņu negaiss

 
NĀK PĀRMAIŅAS. Metropolītam Aleksandram, gaidot Satversmes tiesas spriedumu, jālūdz miers, lai spētu samierināties ar to, ko nespēj izmainīt, drosmi izmainīt to, kas ir viņa spēkos, un gudrību atšķirt vienu no otra / F64

Politiķu ievārītā putra ap Ziemassvētku oficiālo svinēšanu saskaņā ar Krievijas Pareizticīgās baznīcas tradīcijām – 7. janvārī – ir tikai nevainīga prelūdija briestošajām problēmām Latvijas garīgajā dzīvē. Satversmes tiesa šomēnes sāks skatīt lietu, kuras rezultātā Latvijas Pareizticīgās autonomās draudzes varētu censties panākt, ka tās atzīst par pirmskara Latvijas Pareizticīgās baznīcas mantinieci.

Autonomās draudzes Ziemassvētkus svin saskaņā ar jauno kalendāru, taču eksperti lēš, ka svētku svinēšanas kalendāra atšķirības ir tikai problēmu aisberga redzamā daļa, bet nākotnē baznīcas var sagaidīt vērienīgi tiesu darbi par īpašumiem. Turklāt Satversmes tiesas (ST) lēmums bez šaubām ietekmēs arī luterāņus un citas Latvijā atzītās konfesijas (vecticībniekus, septītās dienas adventistus, metodistus un arī ebrejus).

Lai izšķirtu ieilgušu Latvijas Pareizticīgo autonomo draudžu un valsts strīdu, ST vērsās Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments. Autonomajiem pareizticīgajiem nav pieņemama reliģisko organizāciju likumā nostiprinātā norma, kas liedz vienas reliģiskās konfesijas ietvaros dibināt vairāk par vienu baznīcu. Tiek uzskatīts, ka šāda norma ir pretrunā ar valsts pamatlikumu, kas ikvienam garantē reliģijas brīvību, un citiem Satversmes pantiem. ST pārstāve Ketija Strazda skaidro, ka lietu tiesa sāks skatīt 27. martā, bet ne vēlāk kā pēc 30 dienām būs zināms tiesas lēmums.

Savu pārliecību par tiesībām uz baznīcas reģistrēšanu no Krievijas Pareizticīgās baznīcas autonomās Latvijas draudzes balsta vēsturiskajā faktā, ka Latvijas Pareizticīgā baznīca pēc arhibīskapa Jāņa Pommera slepkavības 1934. gadā no Maskavas jurisdikcijas pārgāja uz Konstantinopoles jurisdikciju. Pie Maskavas Latvijas pareizticīgie atgriezās pēc 1940. gada vasaras okupācijas. Autonomie pareizticīgie uzskata, ka, atjaunojot reliģiskās organizācijas, Latvijas valsts nav vērtējusi vēsturiskos faktorus, tādēļ tā tagad vēlas atjaunot vēsturisko taisnību. Vismaz pagaidām neapstrīdot Maskavas Patriarhijas Latvijas Pareizticīgās baznīcas līdzāspastāvēšanas tiesības.

Tam, ka apstrīdētajiem ierobežojumiem vairs nav pamata, un tam, ka, atjaunojot reliģiskās organizācijas, likums, neiedziļinoties vēsturiskajās niansēs, tika pieskaņots esošajai situācijai, piekrīt arī kādreizējais Reliģisko lietu pārvaldes vadītājs, Saeimas deputāts Ringolds Balodis. Pieņemot, ka ST Saeimai uzdos novērst nepamatotos ierobežojumus, viņš prognozē, ka tradicionālajās konfesijās radīsies milzīgas jukas, piemēram, ar baznīcu īpašumu pārdalīšanu. Autonomie pareizticīgie gan īpaši uzsver, ka viņiem neinteresē baznīcas īpašumi, vien vēsturiskā taisnība - Latvijas Pareizticīgās baznīcas pēctecības nodrošināšana.

Vēsturnieki gan uzskata, ka autonomajiem pareizticīgajiem nav tiesību pretendēt uz pirmskara Latvijas Pareizticīgās baznīcas pēcteces statusu, jo īstenā tās pēctece ir Londonas Latviešu pareizticīgā draudze, kuru iedibināja Maskavas patriarhātu noraidījušais priesteris Cernejs. Turklāt Krievijas Pareizticīgajai baznīcai, kuras garīgajā pārraudzībā atrodas Latvijas Pareizticīgā baznīca, kas Latvijā iedibināja šo konfesiju, ir pirmtiesības piešķirt baznīcas pastāvību.

Ļaujot vienas konfesijas ietvaros dibināt vairākas reliģiskās savienības jeb baznīcas, problēmas rastos arī laicīgajā dzīvē, jo saskaņā ar likumu baznīcām ir tiesības ne tikai reģistrēt laulības, bet arī veidot garīgā personāla mācību iestādes, klosterus un misijas. R. Balodis uzskata, ka, veidojoties jaunajai kārtībai, ne visām jaunajām baznīcām vajadzētu dot vienādas tiesības.

Šīs lietas kontekstā šķelšanās potenciāls ir arī Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā (LELB), no kuras neatkarīgi Latvijā darbojas vairākas autonomās luterāņu draudzes. Aizputes autonomās luterāņu draudzes mācītājs Varis Bitenieks gan uzsver, ka centralizēta luterāņu baznīca Latvijā ienākusi līdz ar Padomju Savienības okupāciju. Līdz tam katra draudze bijusi neatkarīga juridiska persona ar saviem īpašumiem un tiesībām. Tādēļ būtiskas izmaiņas luterāņu dzīvē nav gaidāmas arī tad, ja ST patiešām apmierinās autonomo pareizticīgo vēlmes. Tiesību eksperti gan pieļauj, ka izmaiņas likumos pavērtu vārtus arī LELB reorganizēt gribētājiem.

Komentāri [14]
#
Ričwis 17.marts 2018 3:58 atbildēt
Ибо таковые лжеапостолы Марцис Йенцитис, лукавые делатели Марцис Йенцитис , принимают вид Апостолов Христовых. И неудивительно: потому что сам сатана принимает вид Ангела света, а потому не великое дело, если и служители его принимают вид служителей правды; но конец их будет по делам их. Марцис Йенцитис скоро начнёт сушить вёсла.
Итак, кто нарушит одну из заповедей сих малейших и научит так людей, тот малейшим наречется в Царстве Небесном; а кто сотворит и научит, тот великим наречется в Царстве Небесном.
Ибо, говорю вам, если праведность ваша не превзойдет праведности книжников и фарисеев, то вы [No not at all] не войдете в Царство Небесное.
 
#
Santa 14.marts 2018 19:48 atbildēt
Paldies par rakstu, to nezināju, daudz kas kļūst skaidrāks!
 
#
Latvieti nepadodies 14.marts 2018 10:23 atbildēt
'Krievi nāk' nomainījām ar 'pareizticīgie nāk'.
 
#
G 14.marts 2018 10:04 atbildēt
Ja Pareizticīgā baznīca līdz 2. pasaules karam varēja Ziemassvētkus svinēt kā visā Eiropā, tad tagad nav īsti kulturāli to mainīt un pāriet Maskavas patriarha pakļautībā, Latvija ir ES valsts nevis Krievijas impērijas sastāvdaļa ko nesaprot arī Saeimas deputāti.
 
#
:-) » G 14.marts 2018 11:37 atbildēt
Jā, gudriniek Tu, labais cilvēk - bet, kas gan TEV par daļu, KĀ pareizticīgai Baznīcai ko te darīt, svinēt un dzīvot? Tu ko, apustulis esi, vai? Vai varbūt viņi TEV, nabadziņam, uzmācas, kā TEV svinēt? ;-).....Ak nē tomēr? Tad varbūt Tev arī izmantot iespēju un nebūt ....prātvēderam. "Konstantinopoles metropolīts" Tu jaunizceptais ;-)........
Dievs ar Tevi.
 
#
G » :-) 14.marts 2018 12:46 atbildēt
Tikai nevajag aizmirst, ka Pareizticīgo baznīca ir Maskavas metropolīta pārziņā, nevis citas.
 
#
Katrīna » G 15.marts 2018 9:10 atbildēt
Metropolīts mums ir pašiem savs - Aleksandrs. Savulaik bija oficiants restorānā "Tallina" Valdemāra (tolaik Gorkija) ielā. Jūs te laikam nezināt, ka metropolīts un patriarhs nav viens un tas pats.
 
#
zg 14.marts 2018 9:16 atbildēt
Jo vairāk lasi,jo dumāks paliec.
 
Skatīt visus 14 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers