Latvijā: Premjers pārliecināts par valsts pārvaldes reformas izdošanos 3 komentāri
 
Latvijā

Premjers pārliecināts par valsts pārvaldes reformas izdošanos

 
Rūta Kalmuka/ F64 Photo Agency

Otrdien valdībai būs jālemj par valsts pārvaldes reformu plānu, kas paredz padarīt efektīvāku valsts algoto cilvēku darbu. Valsts kancelejas iecerētās reformas nenesīs kardinālas pārmaiņas. Skarbākie punkti ir par valsts aparātā nodarbināto skaita samazināšanu par dažiem procentiem un mazāko valsts iestāžu likvidēšanu, tās pievienojot citām.

Valsts pārvaldē strādā 60 tūkstoši ierēdņu, policistu, juristu un grāmatvežu. Valsts kanceleja ir sagatavojusi plānu, kā šo cilvēku darbu padarīt efektīvāku.

Reformas mērķis ir, lai valsts darbā strādājošo algas būtu vismaz 80 procentu apmērā no līdzvērtīga amata privātajā sektorā, lai izlīdzinātos algas un slodzes starp darbu veicējiem dažādās iestādēs. Jāpanāk, lai mūsu valsts darbinieku skaits atbilstu vidējam rādītājam Eiropas savienībā. Patlaban Latvija atpaliek, zaudējot arī Lietuvai un Igaunijai.

Redzamākie pasākumi ir iecere likvidēt septiņpadsmit mazākās valsts iestādes un nodarbināto skaita samazināšana lielajās iestādes. Valsts kanceleja piedāvā samazināt strādājošo skaitu pa sešiem procentiem trīs gadu laikā. Kopumā tie būtu 3000 cilvēki. Ietaupītā nauda paliks iestādes rīcībā, palikušo darbinieku algu palielināšanai.

Iecerētās reformas ir diezgan maigas un saudzīgas, tomēr tām ir krietna pretestība. Dusmīgi ir daudzi likvidējamo mazo iestāžu vadītāji, tā nepatīk arī dažam deputātam. Valsts kontrole ir secinājusi, ka būtu iespējams likvidēt 17 mazākās iestādes, to funkcijas nododot citām. Taču reti kura iestāde ir gatava likvidēties.

Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Par reformu atbildīgais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis skaidro, ka atlaižamo darbinieku skaits ir tik neliels, ka iestādes daudz var ieekonomēt neatlaižot tieši ierēdņus vai speciālistus, bet optimizējot lietvedību, grāmatvedību vai citas atbalsta funkcijas. Valsts kancelejas direktoram bieži nākoties uzklausīt neapmierinātu iestāžu vadītāju brīdinājumus, ka reformas neizdosies - viss paliks pa vecam.

"Reformas, kas notiek valsts mērogā, izglītības reforma, vai jebkura cita, tā sistēmas pretestība iekšējā, cilvēki, kuri ir strādājuši desmit piecpadsmit divdesmit gadus, viņi dabiski atceras, ka pirms tevis ir bijuši ne viens vien, kurš ir aicinājis reformēt. Konkrētajā gadījumā tika piesaukti tie laiki, kad politikā vēl darbojās Ainārs Šlesers," "Nekā personīga" norādīja Valsts kancelejas direktors. "Līdz ar to, skaidrs, ka tā inerce ir liela un viņi ir piedzīvojuši jau trīs mēģinājumus ir pārdzīvojuši, vai izdzīvojuši un šo uztver kā kārtējo mēģinājumu. Tiešs vai netiešs signāls, trīs pārdzīvojām, arī šo, kārtējo reformas stāstu pārdzīvosim."

Tikmēr ministru prezidents Māris Kučinskis norāda, ka tā nav reforma, ja par viņu nediskutē un visi ir apmierināti.

Līdz šim neaizskaramību no reformā iecerētās optimizācijas ir panākusi armija, diplomātiskais korpuss, drošības iestādes un KNAB. Tāpat netiks aizskarti Eiropas naudas apguvei piesaistītie speciālisti. Citiem uz imunitāti cerību neesot.

"Bet reforma notiks un es ceru, ka šajā izvērtējuma procesā nāks vēl jaunas atziņas. Jo vienlaicīgi mums ir arī jāatmet liekās kustības, jābūt daudz efektīgākiem, jo no manas puses ir tāds diezgan skaidrs uzstādījums. Protams, mēs gribam arī profesionāļus redzēt ierēdniecībā," uzsver premjers.

Komentāri [3]
#
Tikai 13.novembris 2017 9:51 atbildēt
nu jau arī J.Citskovskis sapratis,ka cīnās ar vējdzirnavām un gatavs ''ņemt vagu'' no VK,valsts pārvalde nevis tiek mazināta,bet tieši otrādi-stiprināta ar algas pielikumiem v/p strādājošajiem un jaunu d/v piemeklēšana caurkritušajiem deputātiem (āboltiņa)
 
#
Antons 13.novembris 2017 1:20 atbildēt
Skarbi un skumji,ka joprojām nav realizēta Godmaņa valdības jau 2008.gadā iecerētā valdības samazināšana līdz 11 ministrijām! Pat Japānā,valstī ar 230 miljoniem iedzīvotāju ir tikai 11 ministrijas! Tāpat arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā,jo šajās valstīs prot taupīt!
 
#
Lauķis 12.novembris 2017 23:31 atbildēt
Ir tikai saprotami, ka šādai reformai būs pretestība. Taču šobrīd ierēdniecība ir nonākusi lidz stadijai, ka tās iniciatīva un darbības traucē valsts saimnieciskajai attīstībai. Nevienu vienkāršu jautājumu vairs nespēj atrisināt īsā laikā, viss velkas mēnešiem pat gadiem. Nav jābrīnās, ka cilvēki vairs neko negrib un mūk prom, tā nemitīgā cīņa ar vējdzirnavām ir apnikusi līdz kaklam.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers