Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Latvijā

Izstrādāts likumprojekts par pakāpenisku mediķu atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika

© F64

Saeimas darba grupa izstrādājusi likumprojektu par pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika mediķiem, informēja parlamenta Preses dienestā.

Grozījumi Ārstniecības likumā paredz jau no šī gada jūlija īstenot pakāpenisku pāreju uz samaksu par virsstundu darbu, informē Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (V).

Plānots, ka pārejas periodā no šī gada 1.jūlija līdz 31.decembrim ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes personām, kas nav ārstniecības personas, varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 55 stundas nedēļā, 2018.gadā - 50 stundas, bet 2019.gadā - 45 stundas nedēļā.

Tāpat plānots, ka darba samaksu par darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, pārejas periodā aprēķinās, ņemot vērā koeficentu. Šogad tas būs 1,1, 2018.gadā - 1,2, bet 2019.gadā - 1,35.

Patlaban ārstniecības personai var noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 60 stundas nedēļā un 240 stundas mēnesī, paredzot darba samaksu tikai ārstniecības personai noteiktās darba algas apmērā.

Ģirts Ozoliņš/ f64 photo agency

"Pēc trim gadiem vairs nebūs tāda pagarinātā normālā darba laika, un visi ārstniecībā strādājošie, kuri strādā garākas darba stundas, nekā paredz likums, par to no 2020.gada 1.janvāra arī saņems divkāršu samaksu," pauž Ražuks, raksturojot plānotās likuma izmaiņas, kas tapušas sadarbībā ar atbildīgajām institūcijām, ārstniecības profesionāļiem un sociālajiem partneriem.

Likuma grozījumi izstrādāti izveidotā darba grupā un Sabiedrības veselības apakškomisija par to tālāko virzību lems 23.maijā.

Kā ziņots, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēma aicināt veselības aprūpes darbiniekus brīdinājuma akcijas veidā brīvprātīgi atteikties strādāt pagarināto normālo darba laiku no 1.jūlija līdz 31.jūlijam.

Pēc Veselības ministrijas aprēķiniem, pagarinātā normālā darba laika samazināšanai par 20 stundām no šī gada 1.jūlija līdz 31.decembrim nepieciešami 2,9 miljoni eiro, 2018.gadā, lai atteiktos vēl par 20 stundām nepieciešami papildu 15 miljoni eiro, bet 2019.gadā - 27 miljoni eiro.