Latvijā: Saeimā iesniegta iniciatīva par pensijām bez nodokļa 7 komentāri
 
Latvijā

Saeimā iesniegta iniciatīva par pensijām bez nodokļa

 
F64

Saeimā izskatīšanai ir iesniegti 12 780 iedzīvotāju paraksti par iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām, un parlamentam jau visdrīzākajā laikā būs jāizlemj, ko rīkoties ar iedzīvotāju iniciatīvu Pensija bez nodokļa.

«Tagad ir brīdis, kad Saeimas deputāti varēs parādīt, vai viņi patiešām domā par sociālās nevienlīdzības mazināšanu, spēj norobežoties no ierēdņu izteikumiem par iztrūkumu apmēru, kādu varētu radīt šī iniciatīva, un atrast veidu, kā mainīt sistēmu, kurā valsts nauda no viena maka tiek pārlikta otrā,» norāda iniciatīvas idejas autori. «Jautājums ir par valsts attieksmi pret iedzīvotājiem, kuri visu mūžu strādājuši un vēlas saņemt cilvēka cienīgas vecumdienas,» saka iniciatīvas autors Arnis Vērzemnieks. Parakstus savāca salīdzinoši īsā laikā - gan portālā manabalss.lv, gan kolektīvajā iesniegumā, kuru varēja parakstīt klātienē vairākās vietās Rīgā, kā arī Salaspilī. Šo iniciatīvu atbalsta daudzas nevalstiskās organizācijas, arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Latvijas Pensionāru federācija, senioru klubs Rudens, Rīgas Latviešu biedrības Pensionēto skolotāju klubs, Rīgas aktīvo senioru alianse, Salaspils novada pensionāru kopa, biedrība Černobiļa. «Diskusijai par pensiju aplikšanu ar nodokli jāizvēršas plašākai un pēc būtības, ne tikai par to, kas ierakstīts iniciatīvā,» sacīja A. Vērzemnieks. Iniciatīvas mērķis ir veikt grozījumus likumos, nosakot, ka valsts maksātajām pirmā līmeņa pensijām nav jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šīs izmaiņas būtu spēkā no 2020. gada līdz 2045. gadam, lai nodrošinātu, ka tieši «paaudzei, kas 1990. gadā izcīnīja Latvijas neatkarību un piedalījās atjaunotās valsts veidošanā, aizejot pensijā, nepazeminātos dzīves kvalitātes līmenis».

Kā piemēru iniciatīvas autori min pensionāru, kura pensija bez piemaksām pirms nodokļu nomaksas ir 300 eiro. Pensijai ir ar nodokli apliekamā un neapliekamā daļa (235 eiro). Summu, kas pārsniedz šos 235 eiro, tātad 65 eiro, apliek ar 23 procentu nodokli. Katru mēnesi valstij pensionārs samaksā 15 eiro, kas gadā ir jau 180 eiro. Attīstītākajās Eiropas Savienības valstīs pensijas arī apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, tomēr tur pensiju apmēri ir ievērojami lielāki, kā arī pensijas neapliekamais minimums ir krietni augstāks. Piemēram, Vācijā pensijas neapliekamais minimums ir 1225 eiro un minimālās algas apmērs ir aptuveni 1200 eiro mēnesī. Lietuvā, Bulgārijā, Ungārijā un Slovākijā, kuras ir Latvijai līdzvērtīgā attīstības līmenī, pirmais pensiju līmenis netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Saskaņā ar Finanšu ministrijas datiem, IIN atcelšana pensijām no budžeta prasītu vairāk nekā

90 miljonus eiro (18,5 miljoni eiro valsts pamatbudžetā un 74 miljoni eiro pašvaldību budžetā).

***

UZZIŅAI

86 procentiem no pensiju saņēmējiem pensijas apmērs ir zemāks par valstī noteikto minimālo algu - 370 eiro, trešdaļai - zemāks par neapliekamo minimumu pensijai - 235 eiroKomentāri [7]
#
inta 26.decembris 2016 13:43 atbildēt
Nevajadzētu jau nu tiem kam tūkstoši pensiju neaplikt ar nodokli, bet līdz kādai summai jau nu nevajadzētu aplikt, jo izdzīvot nevar ar 300 euro veci,slimi cilvēki. Vismaz līdz 400 euro varētu izmasāt bez nodokļiem, tad jau tie lielie darba stāži arī kompensētos, jo iestājoties atjaunotajai valstij algas bija ļoti zemas. Līdz ar to soc. iemaksas arī zemas, cilvēki jau nav vainīgi, ka dzīvoja tai laikā.
id
 
#
ilze 28.oktobris 2016 8:43 atbildēt
Varbūt jāgriežs Eiropas tiesā? Visu mūžu strādāju, un ļoti slima būdama turpinu strādāt, jo nevaru izdzīvot ar to naudiņu ko man piešķīrusi mana valstsPaldies!!!!!!!
 
#
Vēl viens piemērs 28.oktobris 2016 6:53 atbildēt
"Kā piemēru iniciatīvas autori min pensionāru, kura pensija bez piemaksām pirms nodokļu nomaksas ir 300 eiro. Pensijai ir ar nodokli apliekamā un neapliekamā daļa (235 eiro). Summu, kas pārsniedz šos 235 eiro, tātad 65 eiro, apliek ar 23 procentu nodokli. Katru mēnesi valstij pensionārs samaksā 15 eiro, kas gadā ir jau 180 eiro"

Piemēram Lemberga pensija, pēc paša teiktā, ir 6000 eiro mēnesī. Pensijai ir ar nodokli apliekamā un neapliekamā daļa (235 eiro). Summu, kas pārsniedz šos 235 eiro, tātad 5765 eiro, apliek ar 23 procentu nodokli. Katru mēnesi valstij Lembergs samaksā 1325,95 eiro, kas gadā ir jau 15911,40 eiro

ATBRĪVOSIM PENSIJAS NO NODOKĻIEM, LAI MAZINĀTU SOCIĀLO NEVIENLĪDZĪBU!!
 
#
(*****) 27.oktobris 2016 11:55 atbildēt
Svētīgi izsalkušie un izslāpušie pēc taisnības, jo tie tiks paēdināti ...
 
#
bobs 27.oktobris 2016 10:31 atbildēt
sim partijam ir bieza ada!nav verts smeret papiru,tik un ta neka nepanaksi.pat pensionaru vieniga mitne tiek aplikta ar NIN!BALSOJIET VIEN PAR tiem!
 
Skatīt visus 7 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers