Viedokļi: Latvijā jānovērš organizētā noziedzība īpašumu politikas jomā 8 komentāri
 
Viedokļi

Latvijā jānovērš organizētā noziedzība īpašumu politikas jomā

 

Trīspadsmitajā maijā NVO namā, Ieriķu ielā 43A notiks seminārs: Kas jāzina par "piespiedu" - "zemes nomu" - "piespiedu"- "dalītā" nekustamajā īpašumā. Tādi semināri bijuši jau trīs. Gudri, pacilāti, bet jēga – maza. Šajā rakstā centos atgādināt un uzsvērt gan situācijas cēloņus, gan to, ka arī mums pašiem jārīkojas, lai novērstu netaisnību un nelikumības.

Nav šaubu - pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas procesā radās organizētās noziedzības grupējumi valsts līmenī. To pazīmes: - dalītā īpašuma anomālijas radīšana ar Civillikuma (CL) 847. un 968.pantu kā arī vairāku citu tiesību normu izkropļojumu; - būvēm, dzīvojamām mājām piesaistītās zemes atņemšana un maksas izspiešana prātam neaptveramā veidā un apjomā, izmantojot krimināli uzpūsto kadastrālo vērtību, apšaubāmus tiesu procesus, zemes spekulāciju, pirmpirkuma tiesību kriminalizēšanu, kriminālu maksātnespējas procesu organizēšanu un nodokļu nemaksāšanas shēmas.

Var piekrist, var nepiekrist Gintera Prodla spārnotajam secinājumam grāmatā Temīda ir bezspecīga vai Jāņa Raiņa lugā Uguns un nakts teiktajam - “vēl cīņa nav galā un nebeigsies …”. Viss sākās un beidzas. Galvenais dziedētājs un visu nelaimju ārsts ir laiks. Un - paši cilvēki. Taču - jau pagājuši 27 gadi, bet „gaisma tuneļa galā” nav saskatāma. Var piekrist tiem, kuri teic, ka organizētā noziedzība ne tikai netiek novērsta, bet palaikam uzplaiksnī pilnā spožumā.

Nedrīkst paļauties tikai uz laiku, kas dzēš visas nelaimes un atmiņu. Pašiem cilvēkiem jārīkojas un jādara. Bet - jādara reālas (!) lietas, kuras patiesi var kaut ko ietekmēt. Katram ir savs viedoklis un pieredze, ko un kā darīt. Tie jāapkopo un jārealizē.

Lai novērstu varas iestāžu likumdošanas jomā un pašvaldību nomenklatūras līmenī gadu desmitu gaitā, pārejas periodā sastrādātās plaša mēroga nelietības denacionalizācijas un privatizācijas jomās, jārēķinās ar to, ka ir izveidojusies organizētās noziedzības sistēma, kura turpina eksistēt un rada iespaidu, ka ir neuzvarama. Jo nav nedz politiskās gribas, nedz vēlmes atjaunot tiesiskumu īpašumu jomā. Tam ir daudzi iemesli. Esam pamanījuši, ka sevišķi nesagraujama pretestība pastāv nomenklatūras līmenī. Tā iestājas pret jebkurām izmaiņām, reformām, progresīvās nodokļu sistēmas ieviešanu vai pret nodokļu iekasēšanas un administrēšanas nodrošināšanu.

Nodokļu nemaksāšana ir radījusi hronisku budžeta deficītu, par ko valsts vara cenšas „sodīt” tautas nabadzīgāko daļu, izspiežot aizvien lielāku nekustamā īpašuma un citus uz kadastrālās vērtības pamata aprēķināmos nodokļus un nodevas, tiesu izdevumu maksu, advokātu, notāru, tiesu izpildītāju likmes utt.

Pašlaik svarīgākais (!) - novērst kadastrālās vērtēšanas kriminālās tendences, atjaunot vēsturiski taisnīgu nekustamā īpašuma, tajā skaitā „dalītā īpašuma”, zemes kadastrālo vērtēšanu.

Jo viens no iespaidīgākiem un viltīgākiem varas paņēmieniem valsts budžeta deficīta mazināšanai ir ar viltu un netaisnīgiem paņēmieniem pārlikt nodokļu slogu no organizētām struktūrām, no pārticīgākās tautas daļas uz nabadzīgāko tautas daļu ar kadastrālās vērtības celšanu.

Tātad, domājot par rīcības programmu, ir jāizzin juridiskais pamatojums, kā šo īpašuma vērtēšanas anomāliju apturēt, nosakot tā patieso vērtību. Jo patiesībā tiek nevis noteikta īpašuma vērtība, bet lietots paņēmiens, ar kuru paaugstināt nodokļu un nodevu iemaksas.

Tā kā valsts vara, kaut gribētu iekasēt nodokļus un novērst valsts budžeta deficītu, tautas sūdzības un bēdu stāstus nedzird un nerisina. Tajā skaitā - to, kas saistīts ar “dalītā īpašuma”- būvju un zemes kaitniecisko ietekmi.

Taisnīguma restaurēšanai ir jāizvēlas juridiski pamatotas aktivitātes. Mūsu skatījumā šim nolūkam, starp citiem risināmiem jautājumiem, viens no vissvarīgākajiem ir jautājums, kurš skar gandrīz visu tautu, cilvēkus, kuriem ir nekustamais īpašums un darījumi ar to. Tā ir kriminālo anomāliju novēršana kadastrālās vērtības noteikšanā. Šajā sakarā ierosinātas un portālā ManaBalss.lv publicētas divas iniciatīvas masveida ( 50 -100 tūkstoši) parakstu vākšanas organizēšanai. Proti - 1.

  • 1 / 4
  • >
Komentāri [8]
#
lai zemes īpašnieks maksā - viņam ir zeme ! 20.maijs 2017 15:32 atbildēt
man nekā nav - pienākuma, naudas, izglītības, goda sajūtas...
 
#
Cilvēks 18.maijs 2017 12:25 atbildēt
Cilvēki (dzīvokļu pircēji, mantinieki un citi ieguvēji) netēlojiet taču IDIOTUS vai pilnīgus INVALĪDUS, ka jūs neko nezinājāt, neredzējāt, nedzirdējāt, bez maz vai bijāt uz citas planētas, kad ieguvāt dzīvokli uz cita zemes...!!!
Atceraties arī to, ka dzīvokļa īpašniekam nav tikai tiesības, bet ir arī pienākumi utt....!!!
Commoon...!!!
 
#
Hmm » Cilvēks 19.maijs 2017 0:06 atbildēt
Tu tik "gudrs", ka izlasot gribas iet uz poda un pasēdēt un nolaist ūdeni, lai tavs komentārs noslīktu mēslu bedrē. Tu esi nevis cilvēks, bet vcitplanetietis, kurš nejēdz nekio no situācijas. Privatizējot dzīvokli tev neviens nejautāja un neviens neko nezināja, kas notiek - tika nolaupīts paļāvības princips, ka vara rīkosies godīgi - apgrūtinātu zemi nevar ne atņemt, ne atdot vienīgi kā mājas iedzīvotājiem, jomāja ar likumu tika piesaistīta zemei un spēka ir Civillikuma 3.pants. Notika bandītisks risinājums. K''dēl laukos katrai būvei piešķīra zemes gabalu -2 - 3 ha vismaz ,mājas uzturēšanai? Rīgā lēma bandīti, laupītāji? Vai tu arī "cilvēks" bandīts"?
 
#
Piespiedu Noma 18.maijs 2017 12:17 atbildēt
Pilnībā pievienojamies LIKUMAM un TAISNĪBAI! Papildus varam tikai piebilst, ka jābūt ļoti aprobežotam cilvēkam, lai pateiktu ka tagadējā zemes nomas maksa ir pārāk augsta, ja pašreiz jau tā ir tikai 1/4 daļa no taisnīgas samaksas, kuru pašlaik saņem brīvo zemju īpašnieki Rīgā!!! Un samazinot šo likmi no 6% uz 3%, tātad uz pusi, tas nozīmē, ka piespiedu zemes nomas īpašnieks varētu saņemt tikai 1/8 daļu no taisnīgas atlīdzības cenas!!! Un pastāvot likumam, ka samaksa jāprasa katram dzīvokļu īpašniekam atsevišķi izveidosies situācija, ka prasīšanas izdevumi būs lielāki nekā iespējamā nomas maksa, kas novedīs vēl vairāk zemes īpašniekus pie maksātnespējas un tādā veidā zaudēs arī valsts nodokļus utt.!!!
 
#
nepūderē smadzenes! » Piespiedu Noma 19.maijs 2017 9:00 atbildēt
Taisnīga samaksa, daudzuprāt, būtu striķis ap tavu badīgo kaklu, no Alkatības Grūtupovnas ratu pakaļas izbirušais parazīt!
 
#
Kendjuks 11.maijs 2017 22:28 atbildēt
Banku?
 
#
... 11.maijs 2017 13:47 atbildēt
Valsts varas iestādes nekad neļaus vienkāršajai tautai iztaisnot ''mugurkaulu'' ... Saeimas deputātiņi labāk rūpējas par dzīvnieciņiem ... nekā par savas tautas tiesisko drošību nekustamā īpašuma (mājas, zemes jautājumos). Ja tā turpināsies, tad sāksies tautas lumpenizācija (aplaupīšana caur Nekustamo Īpašuma Nodokli) ... vēlos nomest šīs uzspiestās pašvaldību sakas ...
 
Skatīt visus 8 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers