Viedokļi: Viena uzpūsta balona gals 24 komentāri
 
Viedokļi

Viena uzpūsta balona gals

 
F64

Neatkarīgi no tā, kā beigsies Latvijas Bankas ilggadējā prezidenta Ilmāra Rimšēviča «ciemošanās» KNAB īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, skaidrs, ka nekas nepaliks «tā kā agrāk». Gadiem, pat gadu desmitiem pūstais Rimšēviča tēls ir plīsis, un to, tāpat kā caurdurtu balonu, otrreiz vairs neuzpūst.

Sestdienas vakarā, kad atklātībā parādījās ziņas par Rimšēviča un politiskajās aprindās labi pazīstamā uzņēmēja Māra Martinsona aizturēšanu, sociālajos tīklos izskanēja satraukums par draudiem mūsu valsts finansiālajai stabilitātei. Izskanēja prasība, lai valsts augstākās amatpersonas nekavējoties nāktu klajā ar kādiem steidzamiem paziņojumiem. Šādi paziņojumi nesekoja, un arī nākamajā dienā premjers Kučinskis aprobežojās vien ar īsu ziņojumu, ka izmeklēšanas darbā nejauksies, bet valsts finanšu stabilitātei nekas nedraud.

Šādai atturībai ir zināms pamats. Latvijas Banka jau sen kā kļuvusi par tīri dekoratīvu iestādi. Ar savu galveno pēc likuma noteikto uzdevumu - cenu stabilitātes nodrošināšanu - tā tikusi galā ļoti viduvēji, īpaši pirmskrīzes periodā 2005.-2008. gadā, kad Latvijas Bankai ar Rimšēviču priekšgalā vainu par inflācijas spirāles izvēršanos un kredītpakaļmešanas drudzi izdevās uzgrūst Kalvīša valdībai. Aktīvu, patstāvīgu monetāro politiku Latvijas Banka šajā gadu tūkstotī tā arī nav veikusi, bet kopš tā atbrīvojusies no komercbanku uzraudzības funkcijas, kura nodota Finanšu un kapitāla tirgus komisijai, viena no redzamākajām Latvijas Bankas funkcijām ir kļuvusi jubilejas monētu izlaide un publiski spriedelējumi par lietām, kas nav tās prerogatīva. Piemēram, par valsts veselības aprūpes modeli, kurš Rimšēviča & Co versijā bija uzkrītoši labvēlīgs privātām apdrošināšanas kompānijām. Šodienas notikumu gaismā šī apdrošinātāju interešu lobēšana vairs neizskatās tik nesavtīga.

Ne velti TV Rīta Panorāmā Kučinskis atzina, ka nevarot iedomāties, kā Rimšēvičs pēc notikušā varētu turpināt darbu pašreizējā amatā. To tiešām grūti iedomāties, jo tagad katrs Rimšēviča vārds izklausītos nevis kā pārtikuša, bet taisnīga valsts darbinieka rūpe par nabaga Latvijas daudz cietušajiem iedzīvotājiem, bet gan rūpe, kā atstrādāt par Rimšēviču vēl bagātāku onkuļu iespējamās dāvanas. Uzsveru, izklausītos, nevis obligāti tāds būtu. Tas pats attiecas arī uz agrākajiem Rimšēviča izteikumiem.

Rimšēviča gadījums izgaismo vēl kādu problēmu. Tā ir atsevišķu iestāžu neatkarība. Latvijas Banka pēc likuma ir tik neatkarīga, ka pat pēc visa notikušā, ja Rimšēvičs iespītētos un teiktu - ejiet jūs visi dēt, nebūtu nekādu sviru, kā piespiest viņu atkāpties no amata. Šī neatkarība parasti tiek pamatota, lai nodrošinātu attiecīgās iestādes spēju norobežoties no ārēja politiska spiediena, taču šai «neatkarībai» ir kāda būtiska blakne. Ir ārkārtīgi grūti kaut ko darīt, ja iestādes vadītājs (vai tās iekšienē izveidojusies grupa) sāk aizrauties ar dažādu savu, tajā skaitā tīri materiālu, interešu bīdīšanu. Šīs blaknes recidīvus mēs savulaik redzējām KNAB darbībā, kad tur bija izveidojusies Juraša - Strīķes grupa; šīs blaknes iedīgļus mēs redzējām Latvijas Radio, kur atsevišķi darbinieki saņēma neproporcionālu atalgojumu un reklāmas tika tirgotas par ļoti dīvainām cenām, kā arī citur.

Rimšēviča gadījums arī atklāj, cik maldīga dažkārt var būt sabiedriskās domas pamatplūsma. Rimšēvičam sabiedrības acīs bija izveidojies dzelzsbetona ciets Latvijas finansiālās stabilitātes garanta tēls. Savā amatā viņš tika pārvēlēts tikpat kā bez debatēm, jo politiķi nevēlējās bojāt savu tēlu, uzstājoties pret tik populāru personu. Es personiski un laikraksts NRA kopumā pret Rimšēviču jau gadiem bijām noskaņoti skeptiski, norādot uz viņa pasivitāti dažādu krīžu epizodēs un pilnīgu bezdarbību (ja neskaita tēlainu metaforu piesaukšanu), lai novērstu pirmskrīzes ekonomikas burbuļa pārfinansēšanu. Tagad paša Rimšēviča PR burbulis beidzot ir plīsis, taču gandarījuma no tā maz. Latvijas tēlam ir radīts kaitējums, tomēr ir cerība, ka šis gadījums kalpos kā laba mācība turpmāk, vērtējot arī citu amatpersonu uzpūstos tēlus.

Komentāri [24]
#
Egle 21.februāris 2018 14:58 atbildēt
Ļoti vienkāršots Rimševica ,,sāgas'' saturs varētu būt aptuveni tāds: Strādāja un centās krievu bandītu (atvainojiet, oligarhu) labā, bet tie kļuva arvien prasīgāki,-lika glābt kārtējās nerezidentu naudu atmazgājošās bankas...Rimševics saprata, ka viņa mīlestība un iztapšana krievu baņķieru interesēm kļūst arvien pamanāmāka, ne jau mūsu valdības pamuļķiem, bet ES un ASV finansu analītiķiem. Viņš sāka iebilst krieviem,lai glābtu savu ādu, bet krieviem tāds nepaklausīgs pakalpiņš nav vairs vajadzīgs un Rimševics tika uzmests...pie tam visai čalis saprot, ka lode pierē ir visai reāls un iespējams viņa ,,krievu draugu'' situācijas atrisināšanas veids, tāpēc arī tā frāzīte par nošaušanas draudiem sms, par kuru esot ziņojis...izrādās nav gan ziņojis.... bet mūsu,,slavenais baņķieris'' tā mēģina nodrošināties pret visai reālu scenāriju....
 
#
Banka 21.februāris 2018 13:31 atbildēt
2008.gada parex pārņemšanā tieši Rimšēvics uzstāja, ka nedrīkst noteikt ierobežojumus naudas izņemšanai. Rezultātā pēc nerezidentu izņemšanas buma Latvijas nodokļu maksātāji ieguva daudzmiljardu parādu.
 
#
ESMAIJA » Banka 21.februāris 2018 20:01 atbildēt
noklausījos 1: 1... Rimšēvics apgalvoja, ka viņš komercbanku lietās nejaucas jau 18 gadus... Bet 2008. gadā gādāja, lai visi blēži no Parex bankas iztīra savu naudu, parādus atstājot Latvijai... vai tad meloja????
 
#
Gregs Millers 21.februāris 2018 12:54 atbildēt
Fui, Ben! Tavi apgalvojumi ir tukši un pauž tikai tava darba devēja vēlmju domāšanu.
Citkārt tu raksti saturrīgāk un neej Jutas pēdās. Tagad gan.
 
#
juriste » Gregs Millers 22.februāris 2018 0:08 atbildēt
ļoti nepamatots raksts, muļķa līmenī
 
#
asgf 21.februāris 2018 12:24 atbildēt
Mums visa valsts ir sapuvusi , ne tikai bankas , nu nemāk latvieši vadīt valsti - pamācaties no valstīm kaut vai Nīderlandes valdības vai no citām valstīm , kur valsts zeļ un plaukst kā jāvada valsts , kaut vai no pirmskara prezidenta Ulmaņa k-ga - kurš saprata ka bez lauksaimniecības nevar pastāvēt valsts , bet jūs domājat jo vairāk ierēdņu jo labāk , sāciet taču samazināt tos tūkstošus kas tikai sēž krēslos un no viņiem nav nekāda labuma ! Cik vienai Latvijai ir miljonāru - kas to var pateikt - uz katriem palikušiem 100 cilvēkiem laikam VIENS miljonārs !!!!
 
#
tas 21.februāris 2018 11:26 atbildēt
gondons parplisa jau tad kad uzraudzija banku baltija
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers