Viedokļi: Saldā vēlme pēc pēriena 19 komentāri
 
Viedokļi

Saldā vēlme pēc pēriena

 
F64

Es nezinu, kāpēc tā, bet latviešiem ir kaut kāda īpaša tieksme ieņemt marķīza de Sada romāna Justīne galvenās varones lomu, lai ar baudu ļautos visām iespējamajām mocībām un pašmocībām.

Varbūt tāpēc arī, tiklīdz mūsu grāmatnīcās parādās kaut kas līdzīgs Greja piecdesmit nokrāsām, tā pircēji pavelkas un izpērk plauktus tukšus. Šī vēlme, lai uzšauj ar pātadziņu, ir dīvaina. Diemžēl 2018. gads iesācies tieši šādā pletnes plīkšķu manierē, turklāt jau atkal jāpiemin pēdējā laikā maz pieminētais Alvja Hermaņa reiz skandālu izraisījušais trāpīgais vērojums - sabiedrības mazākums, skaļi ķērcot, mēģina uzspiest savu viedokli vairākumam. Iepriekšējā komentārā jau pieminēju portāla manabalss.lv statistiku, kas skaudri un reāli parāda, kāda ir situācija sabiedrisko aktivitāšu jomā. Daudzas no tā sauktajām «visa sabiedrība vēlas» prasībām patiesībā ir ļaužu saujiņas bļaustīšanās un nekas vairāk.

Šīs nedēļas vienīgais lielais un sabiedrības drošību ilgtermiņā apdraudošais lēmums ir labojums likumprojektā par tā sauktajām pašvaldību avīzēm. Tas jau medijos nodēvēts par labojumu, kurš izjauc kompromisu, kas bija panākts starp preses izdevējiem un pašvaldībām. Jau tā šis kompromiss bija absurds no mediju neatkarības viedokļa, bet skaidrs, ka visas Latvijas namu pārvalžu priekšnieki taču neies tāpat vien atteikties no iespējas karināt saviem klientiem uz ausīm makaronus un pūst skaistas pīlītes no visādu viltus avīžu lappusēm.

Patiesībā šīs «avīzes» negodīgās rokās jebkurā brīdī var kļūt par ieroci korupcijai, priekšvēlēšanu manipulācijām un valsts apdraudējumam, jo aklā ticība - avīzē taču bija tā rakstīts - nekur nav palikusi. Un mammītēm, kam nav naudiņas neko jēdzīgāku abonēt, nudien nav izpratnes - vai tā ir reklāmlapa, sabiedrisko attiecību instruments vai masu medijs. Diezin vai arī kāds šajā pasaulē veic šo lapeļu monitoringu, diezin vai tās vispār ir reģistrētas Uzņēmumu reģistrā kā masu informācijas līdzeklis. Tātad, ja informācija nav precīza, - arī atbildības nekādas. Maz ko kāds uz kādas lapeles uzrakstījis.

Viss jau būtu lieliski, ja ne Eiropas Savienības uzsāktā cīņa pret viltus ziņām, par ko jau atsevišķi Eiropas lielvaru vadītāji paziņojuši publiski, nu, piemēram, Francijas prezidents Makrons. (Starp citu, nupat apritēja trīs gadi, kopš asiņainā slaktiņa Charlie Hebdo.) Viltus ziņas, tas nav tikai pastāsts par neesošu politiķa nāvi, britu zinātnieku atklājumiem vai migrantu zvērībām. Tās skar arī mūs, Latviju, un daudz prozaiskākas lietas - katrs šāds grūti pierādāms paziņojums par produktu vai pakalpojumu kvalitāti, par visur esošo mafiju, par ko kladzina pat daži Saeimas politiķi, pēc būtības ir viltus ziņa.

Var jau spriedelēt par visādām globālām intrigām, specdienestu afērām un tamlīdzīgām sazvērestības teorijām, tomēr vainīgi esam paši. Taisnība ir nu jau kādam savu interneta biznesu pārdevušam uzņēmējam - ar pozitīvām ziņām Latvijā laikus nesavāksi. Mēs kā izsalkuši metamies virsū agresīviem virsrakstiem, kuru vēstījums nepārprotami kliedz - viss ir slikti un būs vēl sliktāk. (Nu kaut vai par degvielas cenām gadumijā.) Tas ir nepārprotams mazohisms un ciešanu kults. Nākamā stadija te varētu būt kā pornogrāfiskā O. stāsta varonei, ko Velbeks piemin savā romānā Pakļaušanās, atdevīgi ļauties visiem, kas vēlas, vai pieteikties par tualetes vergu kādā intīmo sludinājumu portālā.

Cik ilgi tas tā turpināsies? Cik ilgi mēs gaudosim pašmocībās par mirstošo nāciju. Pabrauciet tepat pa Eiropu, redzēsiet desmitiem daudz pelēkāku, noplukušāku, depresīvāku vietu nekā Latvija. Nav te nekāda kūtspakaļa! Šis ir Eiropas ģeogrāfiskais centrs, un būtu pienācis laiks sākt izturēties šā centra cienīgi. Šī ir mana zeme. Es te dzīvoju. Prom nebraukšu. Mani neinteresē, ko par mani kāds domā, skatoties no malas. Lai viņš tiek galā ar saviem tarakāniem. Visu šo importa ekspertu padomi, kas māca mūs dzīvot, mums nav vajadzīgi. Ir jābeidz izturēties pret sevi kā pret trešās šķiras valsti un pilsoņiem. Zviedrijas ministre kaut kādā zviedru žurnālītī beidzot esot atvainojusies Latvijai par Jūrmalā nosvilušo atkritumu izgāztuvi. Varbūt ka vajadzēja nevis atvainoties, bet savākt savus mēslu kalnus un vest atpakaļ uz to dzimteni. Vai mūsu politiķi viņai to ir pateikuši?Komentāri [19]
#
vēlētājs 15.janvāris 2018 10:41 atbildēt
Štrunts par tiem maisiem.Sadedzināt.Kriminālatbildību par pieminēšanu.Darbi runā par vīru.
 
#
Nja 13.janvāris 2018 18:44 atbildēt
Nu k;a skribenta kungam garšo mafijas paika?
 
#
juhans 13.janvāris 2018 16:07 atbildēt
Jundze braukā pa Eiropām,tātad viņam šī 4.maija,tāpat kā sencim okupētā Latvija bija un ir ķīseļa upe ar šokolādes krastiem,bet tā dzīvo bezprincipu ļaudis ar hamaleonu dabu.Citiem latviešiem,sevišķi pensionāru masai augstākā greznība ir ceļojums uz Rīgu satiksmes autobusā,jo dzīves līmenis šajā hameleonu valstī ir zemāks ka Krievijā un nesalīdzināmi zemāks par laiku,kad hameleonus uzraudzīja okupanti.Šodien hameleoniem ir rīcības brīvība,jo šie paši hameleoni sēž Briselē un pūš pīlītes sabiedrotājiem.Lieki bilst par nebeidzamajiem cilvēku tiesību pārkāpumiem veselības aprūpē,kuri jau robežojas ar genocīdu un nacistu noziegumiem.
 
#
malda 13.janvāris 2018 14:03 atbildēt
Reizēm nesaproti vairs, par ko un pret ko ir žurnālisti. Aizskāra viltus ziņu skaidrojums-tāpat kā ar ''Rīdzenes '' sarunām-nav pierādīts, nav taisnība.
Jums šķiet, ka tauta nesaprot , ka vairums likumu darbojas ļaužu grupas interesēs?Kā lai nesauc to par mafiju, ja iedzīvojas veselas ģimenes, cits citu iebīda ,atbalsta utt.Pr kvalitāti nerunāsim-katrs cilvēks no tautas Jums pateiks piemērus par medicīnas pakalpojumu''kvalitāti''.Cilvēkiem var pārmest vienīgi pārmērīgu samierināšanos un klusēšanu par nejēdzībām.
 
#
Maldai » malda 14.janvāris 2018 9:32 atbildēt
+++++
 
#
savādnieks 13.janvāris 2018 10:26 atbildēt
Jā,ar pēdējā laika publikācijām Jundze nebeidz pārsteigt.Varbūt vajadzētu distancēties no savu un citu rakstnieku grāmatu varoņiem un paskatīties realitātē.Nu nezinu gan ,vai var lepoties ar īpašām prāta spējām savilk kopā pašvaldību izdevumu izdošanu ar Charlie Hebdo slaktiņu Francijā.
Tikpat neprofesionāli spriedelēt par ''nieka'' degvielas cenu kāpumu un pārtikas dubultajiem standartiem attīstītajā demokrātijā un pie mums,ko ir aktualizējušas ES dalībvalstis (Vaideres intervija),tikai Jundze to pasniedz kā pašmocības-mazohismu.
Bet kroni visam uzliek vērtējums ,ka CITUR DZĪVO VĒL SLIKTĀK.Jā,tam var piekrist,bet nupat Tramps tādus piesauca,kā cilvēkus no sūdu bedres ( kontingents no Āfrikas valstīm),taču mūsu valdošajai elitei tie ir gana labi,lai ''celtu'' mūsu ekonomikas uzrāvienus.Atgriežoties,ka 'Citur dzīvo vēl sliktāk' gribu oponēt ar to,ka 'Citur dzīvo arī LABĀK' un kāpēc būtu jāpieņem sliktākie piemēri,ja var dzīvot pēc labākajiem.Un to ir izvēlējušies ap 300'000 tautiešu,dodoties ekonomiskajā trimdā, šoreiz nebija vajadzības pēc stukača kartiņas atvēršanas kartotēkā,bet agresīvais tonis no NRA ar Avotiņa & Jundzes publikācijām liek domāt,ka ''mīkstā'' izpildījumā atgriežamies vecajā pskp sistēmā ,ar jauna izpildījuma elementiem kā mafioza,korumpēta,policejiska valsts,kurai ar demokrātijas uzstādījumiem rietumu izpratnē-tāls ceļš ejams.
 
Skatīt visus 19 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers