Topošais Maxima lielveikals Mežciemā Rīgā jau kopš pašiem pirmsākumiem ir bijis milzīgu kaislību objekts.
Lai gan lielveikala ēka Biķernieku ielā 121 vēl ne tuvu nav nodota ekspluatācijā, tirgotāji ar darba sludinājumiem jau ir sākuši meklēt kasierus, pārdevējus un apkopējus. Veikalu ķēdes Maxima pārstāvis Jānis Beseris Neatkarīgajai klāstīja, ka darbinieku meklēšana esot ilgstošs process. Tomēr ēkas nodošana ekspluatācijā nebūt nav akmenī iecirsta, jo Rīgas pilsētas būvvalde jau otro mēnesi gaida, kad tiks sakārtota ēkas dokumentācija. Vēl jo interesantāk – kas un kad sakārtos dokumentus, nezina arī pati Maxima, kas ar nenotveramajiem ēkas investoriem kontaktus uzturot tikai pa epastu.
Tikai elektroniski
Lielveikals Maxima telpas Biķernieku ielā 121 nomās, savukārt būves attīstītājs un investors ir SIA Homburg Bikernieku Properties. Kad pēc Zolitūdes traģēdijas visos Maxima veikalos tika veikta pastiprināta kontrole, Rīgas pilsētas būvvalde pērnā gada decembrī Mežciema jaunbūvē atklāja vairākas nepilnības. Toreiz būvobjektā nebija atrodams ne autoruzraudzības žurnāls, ne būvskrūvju montāžas savienojumu kvalitātes kontroles rezultāti. Attīstītājiem un būvniekiem tika uzdots sakārtot trūkstošos dokumentus, lai pēc tam vērstos būvvaldē ar iesniegumu par būves gatavību nodošanai ekspluatācijā. Kā Neatkarīgā noskaidroja būvvaldē, laiks, līdz kuram bija jāprecizē dokumentācija, ir atkārtoti pagarināts līdz 7. februārim. Diemžēl paskaidrot to, kas notiek ar dokumentāciju, nespēj arī Maxima pārstāvji. Visa komunikācija ar SIA Homburg Bikernieku Propertiesi notiekot caur epastu, un vienīgais uzvārds, kas zināms attīstītāju pusē, ir lietuvietis Arturs Šuķis (Arturas Šukys). Arī Neatkarīgās jautājumi viņam ir palikuši bez atbildes.
Iedzīvotāji noguruši karot
Tiesa, slikta aura ir ielikta jau pašos šī objekta pamatos. 2012. gada augustā SIA Homburg Bikernieku Properties saņēma būvatļauju uzsākt tirdzniecības centra celtniecību. Taču drīz vien apkārtējo namu iedzīvotāji sāka celt trauksmi, jo milzīgo būvi tika plānots uzcelt tieši zem viņu logiem, turklāt – bez publiskās apspriešanas. Toreiz trīs Mežciema iedzīvotāji, tostarp Aleksandrs Vališevskis, būvatļauju apstrīdēja tiesā, tādējādi saskaņā ar likumdošanu iesaldējot milzīgo projektu.
Veselu gadu iedzīvotāji burtiski karoja ar būvniekiem. Lai iedzīvotāji atteiktos no savas prasības tiesā, esot tikušas sūtītas gan draudu vēstules, gan iesaistīta policija un solīti kukuļi. Tomēr, kad pret iedzīvotājiem nelīdzēja nedz iebiedēšana, nedz pielabināšana, SIA Homburg Bikernieku Properties mēģināja savas problēmas risināt ar politiķu rokām. Proti, Neatkarīgā jau vēstīja, ka investori meklēja atbalstu gan caur Tieslietu ministriju, gan caur Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, gan arī caur tā brīža Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītāju Vjačeslavu Dombrovski. Visu toreiz notiekošo
A. Vališevskis atceras kā murgu: «Man vairs nav ne laika, ne spēka. Atmetu ar roku. Esmu sev atradis citu mājvietu, jo veselība tomēr dārgāka.» Kungs ir pārcēlies uz dzīvi ārpus Rīgas.
Apstākļi kavē
Šobrīd, kad vietējie iedzīvotāji ir nolikuši ieročus, lielveikalam šķietami vairs nebūtu šķēršļu sākt darbību. Sākotnēji veikalu tika plānots atvērt jau decembrī, taču toreiz grandiozos plānus iztraucēja būvvaldes konstatētās nepilnības dokumentācijā. Pēc tam gaisā sāka virmot jautājums arī par drošību. Proti, ēku Mežciemā ir būvējusi SIA Selva būve, un, pēc būvvaldes uzskatiem, šie būvnieki bija pieļāvuši vairākus pārkāpumus veikala Maxima būvniecībā Imantā. Turklāt Mežciema lielveikala projektētājs ir SIA Arhitektu firma Kubs, kas izstrādāja arī Zolitūdes projektu – daudzstāvu namu un lielveikalu, kura jumta iegruvumā dzīvību zaudēja 54 cilvēki.