Par eiro ieviešanu maksās pircēji

© Scanpix

Atsevišķos starptautiskos apģērbu veikalos cenas varētu paaugstināties pat līdz 27%, ja tās vienādos ar identisku preču cenām citās eirozonas valstīs.

Pārejot uz eiro, arī apģērbu veikalos cenas latos vajadzētu pārrēķināt precīzi pēc oficiālā kursa. Tādā gadījumā tās gan atšķirsies no cenas, par kādu konkrēto preci pārdod citās eirozonas valstīs – piemēram, Igaunijā un Somijā. Ja cenas vienādos ar eirozonas valstīm, tad lielākajā daļā starptautisko zīmolu veikalu apģērbu cenas celsies. To, kā tiks noteikta cena apģērbiem Latvijā pēc pievienošanās eirozonai, Neatkarīgās aptaujātie apģērbu tirgotāji pašlaik nezināja pateikt. «Pagaidām vēl nav izlemts, kā Latvijas Lindex veikalos noteiks cenas precēm pēc 1. janvāra – vai tās automātiski pārrēķinās eiro vai pielīdzinās citām eirozonas valstīm,» Neatkarīgajai sacīja Lindex veikala vadītāja Dagnija Zeltāne. Arī apģērbu veikala Cubus reģionālā vadītāja Dace Gādiga Neatkarīgajai atzina, ka tagad ir grūti uz to atbildēt. LPP Retail Latvia (veikalu tīkls Reserved) vispār nevēlējās iedziļināties šajā jautājumā.

Divu valūtu izaicinājums

Kaut arī oficiālā atbilde par Latvijas pievienošanos eirozonai būs tikai jūlijā, mazumtirgotāji Latvijā ir sākuši gatavoties pārejai uz eiro. Veikalnieki jau aktīvi interesējas par eiro drošības pārbaudes iekārtām, atzina Hansab valdes priekšsēdētājs Māris Lūks. Šādas iekārtas ir nolēmuši iegādāties gan Maxima Latvija, gan Rimi Latvia. Savukārt Elvi iztiks bez šādām speciālajām ierīcēm. «Aizdomu gadījumā eiro banknotes un monētas gluži tāpat kā latus pārbaudīs individuāli pie kases,» teica SIA Pārtikas tirdzniecības apvienība, kas ir Elvi franšīzes turētāja, komercdirektore Laila Vārtukapteine.

Esošie kases aparāti nebūšot jāmaina, jo tie esot piemēroti tam, lai strādātu ar latiem vai eiro. Diemžēl ne ar abām valūtām vienlaikus, kā tas būs nepieciešams pirmās divas nedēļas pēc eiro ieviešanas. «Šī arī būs galvenā programmēšanas sadaļa, kas būs jāveic, lai esošos kases aparātus pielāgotu jaunajām likuma prasībām,» Neatkarīgajai uzsvēra L. Vārtukapteine.

Mazumtirgotāji plāno organizēt arī kursus un apmācības saviem darbiniekiem saistībā ar pāreju uz eiro. Rimi Latvia valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais prognozē, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem gan kasieriem, gan pircējiem būs spēja operēt ar divām dažādām valūtām pirmās nedēļas pēc eiro ieviešanas.

Eiro izmaksās dārgi

Maxima Latvija rēķinās, ka pāreja uz eiro viņiem izmaksās vismaz 100 000 latu.

«Esam plānojuši iegādāties naudas detektorus, kas noteiks jaunās valūtas autentiskumu. Izmaksas papildu inkasācijas veikšanai eiro ieviešanas laikā, kā arī preču zīmju maiņai un citām pozīcijām vēl aprēķina un būs zināmas tuvāko pāris mēnešu laikā. Papildu izmaksas radīs arī ķīlas naudas aparātu nomaiņa iepirkumu ratiņiem. Maxima veikalos visā Latvijā kopumā ir apmēram 7000 iepirkumu ratiņu,» Neatkarīgajai stāstīja Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš.

Arī Rimi Latvia atzīst, ka eiro ieviešana no mazumtirgotāja prasīs apjomīgu sagatavošanās procesu, kā arī ievērojamus laika un materiālos ieguldījumus. Mazumtirgotāja aplēsēs liecina, ka šis process varētu izmaksāt vismaz 150 000 latu.

«Lielākas izmaiņas un izmaksas skars kasu un drošības sistēmas. Būs nepieciešama kases sistēmu un kases aparātu pielāgošana tā, lai pārejas posmā apritē varētu būt abas valūtas – gan lati, gan eiro. Tas nozīmē, ka kases aparātiem vajadzēs dubultās lādes (vienu eiro, otru – latiem), nepieciešami papildu seifi, palielināsies inkasāciju izmaksas, būs nepieciešamas jaunas iekārtas banknošu un monētu īstuma noteikšanai. Tāpat ieguldījumi būs nepieciešami arī jaunā drošības sistēmā, jo tiek lietotas atšķirīgas ierīces naudas viltojumu noteikšanai eiro un latiem. Protams, liels darbs būs jāiegulda, arī pārveidojot visas cenu zīmes veikalos un to sagatavošanas process (tehniskās sistēmas). Darbiniekiem tā būs papildu slodze, īpaši pārejas posmā, jo būs jārēķina uzreiz divās valūtās, turklāt ne tikai pircējiem, bet arī pārdevējiem būs jāpierod pie jaunās valūtas,» sacīja V. Turlais.

Oficiālā prognoze, ko izsaka finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība), paredz ļoti ierobežotu eiro ieviešanas ietekmi uz inflāciju. Tās pieaugums tieši eiro ieviešanas dēļ būšot tikai 0,2% 0,3%, t.i., puse no šā gada marta inflācijas, kas jau sasniegta bez eiro.

***

Pretstatā pārtikas lieltirgotājiem, kuri cenu eiro norādījuši, precīzi ievērojot oficiālo eiro kursu 0,708204 lati par vienu eiro, apģērbu veikalos lata un eiro attiecība katrā ir citāda.

Neatkarīgās aprēķini liecina, ka atsevišķos starptautiskos apģērbu veikalos cenas varētu paaugstināties pat līdz 27%, ja tās vienādos ar identisku preču cenām citās eiro zonas valstīs, piemēram, Igaunijā vai Somijā.

***

Apģērbu cenas veikalos Latvijā

Cena, Ls Cena,€ Cena eiro pēc oficiālā kursa*

H&M

Blūze 17,95 24,95 25,54

Blūze 14,95 19,95 21,27

Cubus

Virsjaka 29,99 49,90 42,67

Lindex

Blūze 9,95 14,95 14,16

Blūze 13,95 19,95 19,85

Reserved

Svārki 9,99 17,99 14,21

Ekonomika

Reaģējot uz “nra.lv” publikāciju ““airBaltic” manta jau ir ieķīlāta Lielbritānijā reģistrētai trasta pakalpojumu kompānijai “U.S. BANK TRUSTEES LIMITED””, “airBaltic” skaidro, ka trasta kompāniju izmantošana aviācijas biznesā esot standarta prakse, bet nenoliedzami apstiprina, ka manta ir ieķīlāta par labu tieši šai trasta pakalpojumu kompānijai “U.S. BANK TRUSTEES LIMITED”. Tas gan tā īsti nesaskan ar “airBaltic” vadības ziņojuma saturu un apliecinājumiem auditoram “PricewaterhouseCoopers” (PWC), 2023. gadu darbības gadu noslēdzot.

Svarīgākais