Māja: Taisot putnu būrīšus no ēvelētiem dēļiem, tiek izgatavoti "zārciņi" 6 komentāri
 
Māja

Taisot putnu būrīšus no ēvelētiem dēļiem, tiek izgatavoti "zārciņi"

 
Mārtiņš Zilgalvis, F64 Photo Agency

Ornitologs Agnis Bušs ar raidījumu "Bez Tabu" dalās ar padomiem putnu būrīšu veidošanā. Svarīgi ievērot dažādus paņēmienus un cītīgi jāizvēlas materiāli, lai putnu mājiņas būtu drošas un ilgtspējīgas.

Lai būrītis ilgāk kalpotu, tā sienām jābūt 2 līdz 3 centimetrus biezām, tāpat tas palīdzēs arī siltumizolācijai. “Plānas sieniņas saulē uzkarsīs, turpretī lielākā aukstumā būs vēl aukstāk. Biezākas sienas palīdz termoregulācijai,” raidījumam norāda Latvijas Ornitologu biedrības pārstāvis. Būrīša izgatavošanai pietiek ar 1,5 metrus garu un 15 centimetrus platu dēli, tāpat nepieciešama 45 centimetrus gara līstīte.

Svarīgi, lai dēļi nebūtu ēvelēti, jo pa raupjiem dēļiem putni spēj izrāpties ārpus būrīša, bet pa gludiem tie ārā netiek un paliek būrītī. Ornitologs norāda, ka šādi tiek radīti putnu "zārciņi".

Lai būrītis ilgāk kalpotu, to ieteicams veidot noņemamu. Pēc ligzdošanas būrīti varēs viegli noņemt un iztīrīt. Tāpat jāievēro, ka būrīša grīda jāpienaglo starp sienām, nevis no apakšas. Savukārt jumtam jāveido neliela pārkare būrīša aizmugurējai daļai. Tas palīdzēs samazināt ūdens sasūkšanos putnu mājiņas sienās, kā arī pagarinās būrīša kalpošanas laiku.

Būrīti vēlams novietot ar skatu uz dienvidiem, dienvidaustrumiem, austrumiem, taču tam nav tik izšķiroša nozīme. Piestiprināšanas augstums atkarīgs no vietas, kur putnu mājiņu vēlamies uzstādīt.

Komentāri [6]
#
Emma Kārkls 20.aprīlis 2017 16:18 atbildēt
te ļaudis izmirst tik strauji ka zārku nepietiek, bet putnam šis orālsiekalogs grib zārkus gādāt !
 
#
Zārkdaris 19.aprīlis 2017 21:21 atbildēt
Manos četros taisītajos "zārciņos" jau piekto gadu mājo putni. Vēl neviens tur nav atradis sev mūžamājas. Tā kā, cienījamais ornitolog, manuprāt jūs gvelžat muļķības!!!
 
#
Var 19.aprīlis 2017 19:32 atbildēt
taisīt būrīšus no ēvelētiem dēļiem, tik nepieciešams iekšējo virsmu "uzcirst" ar kaltu - tad mazuļu nadziņiem būs, kur aizķerties.
 
#
zebra 19.aprīlis 2017 17:19 atbildēt
kādam vajadzētu izveidot reportāzu par Depo, K Rauta, utt. tirdzniecībā esošajiem būrīšiem. No iekšpuses ēvelēti, pat lakoti. Jau gadiem šādus zārciņus tirgo.
 
#
LII » zebra 19.aprīlis 2017 19:35 atbildēt
Jāskolo sabiedrība, lai nepērk, ja izgatavotājiem nav prāta.
 
#
LII » zebra 19.aprīlis 2017 19:35 atbildēt
Jāskolo sabiedrība, lai nepērk, ja izgatavotājiem nav prāta.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers