Latvijā: "Lidl" nākšanas labās un sliktās zīmes 18 komentāri
 
Latvijā

"Lidl" nākšanas labās un sliktās zīmes

 
F64

Pirms desmit gadiem vācu uzņēmums Lidl jau Latviju bija noskatījis kā vietu, kur izvērst savu lielveikalu ķēdi. Vācieši bija nolīguši vietējos māklerus un sapirkušies zemi un nekustamos īpašumus prāvos apmēros. Taču tad vienā jaukā brīdī viņi ļoti ātri visus īpašumus pārdeva un laidās lapās.

Vācieši saoda, ka gaisā nelabi ož pēc krīzes, Latvija nekādu dižo biznesu viņiem nesola, drīz dramatiski kritīs nekustamo īpašumu cenas, tāpēc tie jāuzsit gaisā, cik vien fiksi var. Runā, ka, pareizā brīdī pārdodot īpašumus, Lidl esot nopelnījis kādus septiņus, astoņus vai vairāk miljonus latu. Tas ir tikai Latvijā, bet līdzīgā veidā uzņēmums «izlīdzināja fronti» arī Lietuvā.

Tagad Lidl atkal ir pamanīts staigājam gar mūsu lielveikalu tirgu un raugāmies pāri sētai, laikam taču ar nodomu nākt iekšā un likt uz letes savu preci. Tā ir laba zīme Latvijas ekonomikai un uzņēmējdarbības videi jau tāpēc vien, ka kāds grasās nākt, nevis bēgt. Laikam tad jau piepildīsies Māra Kučinska valdības sapņi, ka ekonomikai būs pieaugums un varēs savilkt kopā galus un aizpildīt caurumus valsts makā, kas pirmajos gados radīsies no nodokļu reformas. Jādomā, ka Lidl ir pētījis Latvijas ekonomiku varbūt pat labāk par valdības ierēdņiem, jo neiet uz darbu tāpat vien atsēdēt laiku, bet lai pelnītu. Būs laikam izpētījuši, ka šeit būs gana daudz maksātspējīgu patērētāju. Jauna lielveikala atnākšana, iespējams, pazeminās plaša patēriņa preču cenas, kas būs taču jauki pircējiem, vai ne? Jo, lai arī izskatās, ka it kā mums lielveikalu ir dikti daudz, patiesībā to nav tik daudz, lai būtu gana liela konkurence. Pat ja nepastāv karteļa vienošanās, maz spēlētāju tirgū ir cenu augstumu veicinošs faktors. No tā ceļas absurds, ka daļa preču Latvijas lielveikalos ir dārgāka vai pat ievērojami dārgāka nekā Rietumeiropā. Kādas viņiem algas un kādas mums!

Dabiski, ka par jauna konkurenta atnākšanu nav priecīgi pašlaik Latvijā lielveikalu ķēdes izvietojušie uzņēmumi. Pat ļoti bēdīgi viņi varētu būt, jo viņiem ir dziļi intīmas attiecības ar katru eirocentu. Bet te atnāks svešais un raus viņiem maizes gabalu no rīkles ārā. Tāpēc tagad kļūs ļoti vērtīgs katrs krūmiņš un kociņš, ko briesmīgais Lidl monstrs gribēs nocirst sava loģistikas centra vai veikala būvlaukumā. Vēl tikai spēkā pieņemsies ļaužu masu protesti un skanēs vaimanu dziesmas par ļauno Lidl, kas iznīcina vietējo ražotāju un mazos tirgotājus. Bet tur nekā nevar darīt - Rimi, Maxima un Mego nevar novērst konkurentu atnākšanu. Var tikai mazliet aizkavēt. Pat ja izdotos aizbiedēt Lidl, atnāks kāds cits. Pasaulē lielveikalu ķēžu uzņēmumu ir melnie tūkstoši. Ja būs biznesa niša, tad par to būs cīnīšanās. Dabiski, ka konkurences cīņā gauži grūti ir mazajiem veikaliem - tas ir tāpat kā amatniekam konkurēt pret fabriku. Bet ar vietējiem ražotājiem būs tā, ka, ja tie piedāvās labu preci un izdosies vienoties ar vāciešiem, tad viņi preci ņems savā veikalā, ja neizdosies - tad neņems. Biznesa loģika pati teiks priekšā un saliks pa plauktiņiem. Jādomā, ka lielveikala īpašnieki pamanīs latvju nacionālo īpatnību augstu vērtēt vietējo preci un piedāvās savos veikalos Latvijā audzētus gurķus, ābolus, banānus un kokosriekstu pienu.

Kas ar jauno lielveikalu nav īsti kārtībā, ir tas, par ko trauksmes zvanus dzindzina Eiropas Parlamenta deputāte Iveta Grigule. Lidl pēdējos septiņos gados ir saņēmis vairākus simtus miljonu eiro aizdevumu, laikam jau ar ļoti labiem noteikumiem, no Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB). Ar šo naudu Lidl ir veicis ekspansiju Rumānijā, Bulgārijā, Serbijā. Nauda dota cēlam nolūkam - nabadzības mazināšanai Austrumeiropā.

Tas nav glīti, jo tā nav īsti godīga konkurence. Skrējienā pēc peļņas un naudas piedalās viens tāds konkurents, kas lieto dopingu - lēto Briseles kāpostu. Lidl ir bijis viltīgs un pratis piezīsties pie pupa. Var jau arī citi iet un mēģināt turpat piezīsties, bet citiem tas tā nevedas. Var par to lamāt Lidl, bet ne jau Lidl ir sliktais - pagalam dīvaina ir ERAB «nabadzības mazināšanas» politika.Komentāri [18]
#
Skolnieciņš [Latvijas skaudības dievība] 14.augusts 2017 19:48 atbildēt
Skolnieciņš
Vai Skolnieciņš™ ir kremļa propoganda? Vai Jūs man ticiet? Vai Tu man tici? Es atzīstos, ka esmu latvietis, kas piedzima 1999.g. Man ir 17 gadu, esmu vidusskolnieks. Tūlīt iešu 12.klasē. Mana ģimene bija ar normāliem ienākumiem līdz 2006.g. beigām. Bet pēc tam bija dziļa nabadzība. Kaut arī es redzu, ka daudzu sīču vecāki ir turīgāki par maniem tajā laikā. Nu, Skolnieciņa™ personība veidojās nabadzībā. Esmu jauks un jautrs. Es pat ar melno maģiju nodarbojos. Es gribu būt dievība. Gribu būt nemirstīgs. Un pietam ieriebt elitei. ®Skolnieciņš [Esmu īsts latvju skolnieks!] Cieņā, Skolnieciņš
 
#
!!! 14.augusts 2017 9:28 atbildēt
Pupu mizas,visu pateiks Laimonis no reklāmas par top,jo viņš zin kur jāiepērkas.
 
#
Apmierinātais 13.augusts 2017 17:31 atbildēt
Man pāri ielai (20 m) ir Mego bode, visa pietiek. Pārējie tirgotāji nekrata, jo tuvāk nebūs neviens.
 
#
Viedais 12.augusts 2017 18:58 atbildēt
Patērētāju LV cik ir tik ir. Arī viņu maksātspēja ir tāda, kāda nu ir un labāka diez vai kļūs. Lidla ienākšana lielā mērā ir saistīta ar investīciju problēmu. Ja tev ir 100 miljoni bankā un tu ar viņiem neko nedari, tas nozīmē, ka tu ik sekundi zaudē naudu. To aprij inflācija. Bankas procenti par tādu summu nesedz inflāciju, jo banka pati nezina, kur varētu rentabli investēt tādas summas. Nav tādu jaunu nozaru un projektu, kur varētu pelnīt. Visi varianti riskanti, gan vērtspapīru tirgi, gan kreditēšanas burbuļi izskatās ne pārāk labi. To sauc par investīciju problēmu jeb kapitāla efektivitātes krīzi. Tādos apstākļos pelnīt var tikai atkarojot tirgus daļu citiem spēlētājiem. T.i. Izdzīvot var tikai apēdot konkurentu. Var prognozēt elvi un mego bojāeju. Turpmāk viņu peļņu no šī tirgus smels Lidls. Maxima un rimi dempingu izturēs, mego un citi mazie nē. Saasinoties konkurencei vācu un lietuviešu cīņā uzvarēs vācieši, tas arī ir skaidrs, jo vāciešiem vienmēr būs vairāk pieeja bezmaksas finansējumam.
 
#
Mazu lopu kopējs » Viedais 13.augusts 2017 9:04 atbildēt
Viss it kā pareizi, tik, kamēr Lidl vai cits aizņems visas vietas, kur tāds Mego jau saimnieko, paies gadi.

Pirmajiem vienmēr iet vieglāk peļņas ziņā. Es daudzas importa preces nepērku principā. Piemēram, alu.
 
#
Paps 11.augusts 2017 17:05 atbildēt
Krautmanis: Vai jums ir pazīstams kāds cilvēks ar iesauku Futbols vai Sports?
Sports – (Smejas.): Mani gan patiesībā tā neviens nesaukā. Bet esmu pāris reizes kādās dzimšanas dienās uzdāvinājis draugiem futbola bumbas.
 
Skatīt visus 18 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers