Latvijā: Valdība 48 miljonus notērē ikdienišķām vajadzībām, nevis valsts parāda segšanai 22 komentāri
 
Latvijā

Valdība 48 miljonus notērē ikdienišķām vajadzībām, nevis valsts parāda segšanai

 
Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Ministru kabinetam šoruden radās iespēja samazināt parādu par 48 miljoniem eiro, ko nevajadzēja maksāt Eiropas kopējā kasē, valdība, pretēji finanšu disciplīnas likumiem, šo naudu dala aktuālām vajadzībām un ekspertu aizrādījumos neklausās.

Kā vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga", šobrīd, kad Latvijas ekonomika ir atdzīvojusies, valdībai būtu jācenšas dzēst valsts parādu, kas seškārt pieauga krīzes laikā. Taču valdība to nedara. Ministru kabinetam šoruden radās iespēja samazināt parādu par 48 miljoniem eiro, ko nevajadzēja maksāt Eiropas kopējā kasē. Uz aizņēmumu samazināšanu uzstāj Fiskālās disciplīnas padome, kurai jārūpējas, lai iespējamas krīzes brīdī valsts nebankrotētu. Valdība, pretēji finanšu disciplīnas likumiem, šo naudu dala aktuālām vajadzībām un ekspertu aizrādījumos neklausās. Finanšu ministrija aizbildinās, ka Fiskālās disciplīnas padome nepareizi tulkojot likumus.

Latvijas parāds šobrīd 9,3 miljardi eiro, procentos maksājam divi simti sešdesmit miljonus gadā. Šogad un nākamajos gados ekonomika augs un valdība beidzot var sākt atdot parādus, taču to nedara.

Šogad Finanšu ministrijai izdevies ietaupīt 48 miljonus eiro. Miljonu sarūpējusi Valsts kase, izdevīgāk aizņemoties, 47 miljoni bija rezervēti maksājumiem Eiropas budžetā, taču nebija nepieciešami.

Sataupītie miljoni nav reāla nauda. Šogad budžets ir veidots ar 300 miljonu deficītu, tāpēc ietaupījumi tikai samazinātu nepieciešamību aizņemties. Taču valdība septembrī sāka naudu pārdalīt citām vajadzībām.

6.septembra valdības sēdē nolemts, ka 13 miljoni tiks Latvijas dzelzceļam. Tas ir parāds par dzelzceļa lietošanu pasažieru pārvadājumiem. Citu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu segšanai paredzēti vēl 6 miljoni.

15.septembra valdības sēdē 16,4 miljoni iedoti Stradiņa un Austrumu slimnīcām zaudējumu segšanai.

Šonedēļ valdība sadalīja 4 miljonus eiro. Gandrīz 800 tūkstoši iedoti KNAB, 272 tūkstoši Valsts kancelejai. Lielāko daļu dabūs Zemkopības ministrija. Ministrs Dūklavs ir priecīgs, ka nauda būs, taču no kurienes tā parādījusies, viņš nezina.\

Ne Ministru prezidents, ne finanšu ministre neatzīst, ka ietaupītās naudas izdalīšana būtu fiskālās disciplīnas pārkāpums. Tā ir ierasta kārtība, ka ar ietaupītajiem līdzekļiem valdība var rīkoties pēc nepieciešamības.

MĀRIS KUČINSKIS Ministru prezidents: "Apropriācija nozīmē, ka vienkārši ekonomija vienā vietā var nodzēst ugunsgrēku citā vietā, bet tādus klasiskus labojumus, kā kādreiz, visus ietaupījumus kaut kur izdalot… To mēs vienkārši nevaram darīt un man šķiet, visi no tā tikai iegūst."

DANA REIZNIECE - OZOLA Finanšu ministre: "Tā ir tāda ekspertu diskusija, kas ilgst vairākus gadus. Vismaz trīs gadus pēc kārtas Finanšu ministrijas eksperti diskutē ar Fiskālās disciplīnas padomes ekspertiem par likuma interpretāciju. Fiskālās disciplīnas padomes kolēģi gribētu, ka šādos gadījumos, ka kaut kur rodas ietaupījums, to neiztērē, kamēr finanšu ministrijas ierēdņi uz to skatās ar tādu saimnieka pieeju, ka mēs redzam, ka mēs vienā vietā varam ietaupīt, ka mēs tomēr tos parādus, kas ir uzkrājušies vai tās prioritātes, kuras nav bijis iespējams nosegt valsts budžet projektu plānojot, mēs pamazām tomēr nofinansējam."

Fiskālās disciplīnas padome neatbilstības ziņojumus raksta pēc katras valdības sēdes, kad ministri pieķeras aizliegtajiem resursiem. Septembrī tapuši trīs ziņojumi, taču, visticamāk būs vēl. Finanšu ministrijai palikuši vismaz septiņi miljoni. Tie varētu nonākt neparedzētu gadījumu fondā, ko izsmels kompensācijas plūdu skartajiem.

Fiskālās disciplīnas likums prasa, lai valdība ekonomiskās izaugsmes laikā veido budžetu ar pārpalikumu. Aizņemšanās ir pieļaujama tikai gadījumos, ja ekonomika neaug. 2008.gada ekonomiskā krīze parādīja, cik smagas sekas ilgus gadus jāpārcieš, ja šos principus neievēro.

Komentāri [22]
#
Al 7.oktobris 2017 23:09 atbildēt
Kaadi iedziivotaaji taada valdiiba
 
#
opis no laukiem 25.septembris 2017 18:59 atbildēt
Kas te nav skaidrs - Latvijā darbojas spekulatīvā parādu ekonomika ar protekcionismu ārvalstu investoriem un šoka terapiju vietējiem ražotājiem. Latvijas valdības ārējais parāds 9,3 miljardi eiro,bet ir interesants jautājums - no kādiem līdzekļiem valdība var atdot ārējos parādus,ja viņai nav ārējo ieņēmumu avotu? Patiesā valsts ārējā peļņa,ja tāda vispār ir,ienāk Latvijas Centrālajā bankā no eksporta,bet valdības nodokļu ieņēmumi ir IEKŠĒJIE ieņēmumi,tātad,valdība var atdot ārējos parādus izņemot naudu no iekšējā tirgus apgrozības,respektīvi - turot ekonomiku nepārtrauktā naudas badā un stagnācijā. Tāds ir dombrovska Maršala plāns,kā jau muļķu zemei pienākas.
 
#
lapa 25.septembris 2017 16:25 atbildēt
cik izmaksa saimas autoparks....
 
#
Aleksadrs 25.septembris 2017 15:51 atbildēt
Lai zog tqlqg
 
#
Māris Ābele 25.septembris 2017 11:10 atbildēt
Globālajā kazino nav starpības parāds lielāks vai mazāks - Latvija neko nenosaka.
 
Skatīt visus 22 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers