Notikumi kultūrā no 28. februāra, apmeklējami bez maksas

8.lapa

Vijas Ilzes Dzintares personālizstāde

Publicitātes foto

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, no š.g. 27. februāra līdz 29. martam būs apskatāma tēlnieces Vijas Ilzes Dzintares personālizstāde “Slāpes. Ūdensnesējs”.

Izstāde “Slāpes. Ūdensnesējs” veidota kā tēlnieces Vijas Ilzes Dzintares radošā darba pārskats. Izstādes atklāšana notiks 27. februārī plkst. 18.00.

Māksliniece savu personālizstādi “Slāpes. Ūdensnesējs” raksturo: “Mūsu gadsimta agresīvajā dzīves telpā un tā negatīvajās izpausmēs, cilvēkam, lai dzīvotu un turpinātos, nepieciešams ne tikai tīrs ūdens, bet arī dvēseles veldze - Gaisma un Mīlestība, kas dod spēku, paceļ un virza. Mums jāatrod sevī kāds spēka avots, no kura smelties. Ne vienmēr tas izdodas un mēs gaidām kādu palīdzību, kādu ūdensnesēju. Ūdensnesējs ir glābējs, kas nesavtīgi veicot smagu un grūtu darbu, sniedz tīru veldzi citiem, neprasot atlīdzību.

Arī mākslinieks ir tāds ūdensnesējs, kas ar sirdi savas dvēseles dziļumos meklē un atrod avota dzidrumu un tad, izsakot savas domas un izjūtas mākslas darbos, palīdz skatītājiem saskatīt šo avotu, mudina ieskatīties tajā kā spogulī, smelt no tā atziņas, sākt domāt un just.”

Tēlnieces Vijas Ilzes Dzintares veidotie tēli ir emocionāli spēcīgi un izjusti. Māksliniece ir devusi nozīmīgu ieguldījumu monumentālajā tēlniecībā (piemineklis komunistiskā terora upuriem Baltezerā, Preiļos), veidojusi ievērojamu personību portretus akmenī un medaļās (prof. J. Bergam, J. Apsītim, J. Anšelevičam, P. Kulitānam, pulkvedim O. Kalpakam, rakstniecei Z. Mauriņai u.c.), vides skulptūras (Jēkabpilī, Grobiņā, Vecaucē u.c.), radījusi emocionāli plastiskus memoriālās tēlniecības darbus (akad. P.Gerkem, E. Ķelpim, dzejniecei M. Briedei-Makovejai u.c.). Pulkveža O. Kalpaka atcerei radīts vairāku pieminekļu ansamblis O. Kalpaka dzimtajās mājās “Liepsalās” Madonas novadā.

Vija Ilze Dzintare ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1978. gada. Pēc T. Zaļkalna LPSR Valsts Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļas absolvēšanas 1974. gadā māksliniece ir profesionāli radoši strādājusi, radot darbus vides, monumentālajā, figuratīvajā, mazo formu, portretu un medaļu žanrā. Jāatzīmē arī tēlnieces aktīvā sabiedriskā darbība, daudzus gadus vadot Latvijas Tēlnieku centru un no 1991.-2016.g. rīkojot tēlnieku ikgadējās un konkursu izstādes. Māksliniece darbojas Rīgas Latviešu biedrības domē, Ētikas un Vizuālās mākslas komisijās, Dantes Aligjēri biedrībā un Latvijas Ordeņu brālībā. No 2014.-2025. gadam Vija Ilze Dzintare bija VEF Kultūras pils tēlniecības studijas “Doma” vadītāja.

Par mūža ieguldījumu monumentālajā tēlniecībā māksliniece ir apbalvota ar IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeni (2012).

Vijas Ilzes Dzintares darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Jūrmalas pilsētas muzejā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Ogres Vēstures un mākslas muzejā, citos muzejos, kā arī privātkolekcijās Latvijā, ASV, Kanādā, Vācijā, Lietuvā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā u.c.

LMS galerijas adrese: 11. novembra krastmala 35, Rīga. Darba laiks: pirmdiena - svētdiena, no plkst. 12.00 - 18.00.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā