Veselība: Biedējoša statistika! Teju katru dienu kāds Latvijas iedzīvotājs saņem pozitīvu HIV testa atbildi 4 komentāri
 
Veselība

Biedējoša statistika! Teju katru dienu kāds Latvijas iedzīvotājs saņem pozitīvu HIV testa atbildi

 
Reuters / Scanpix

Pasaules Veselības organizācijas pētījumā par Latviju lasāmas satraucošas ziņas – visaugstākais HIV inficēšanās līmenis Eiropas Savienībā ir tieši Latvijā ar 18,5 cilvēkiem uz 100 000 iedzīvotāju. 1. decembrī – vispasaules AIDS dienā – Euroaptieka aicina Latvijas sabiedrību atbildīgi izturēties pret regulārām HIV testa pārbaudēm.

Šī gada AIDS dienas tēma pasaulē ir “Tiesības uz veselību”, kas aktualizē visu vīrusa skarto cilvēku tiesības uz ārstēšanos un uzsver laicīgas šī bīstamā vīrusa diagnosticēšanas nozīmi.

Ar HIV vīrusu pašlaik dzīvo 36,7 miljoni pasaules iedzīvotāju, savukārt Latvijā ir reģistrēts 7121 ar HIV vīrusu inficēts cilvēks. Lai arī šis skaitlis uz kopējā fona šķiet neliels, Pasaules veselības organizācijas aplēses liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā varētu būt vismaz divas reizes lielāks.

Kā norāda Euroaptiekas farmaceite Zane Melberga, "ir jāaizmirst, ka ar HIV vīrusu inficējas vien narkotisko vielu lietotāji vai ka šis vīruss skar kādas konkrētas sabiedrības grupas, vai arī - ka tas ir izplatīts tikai Āfrikas valstīs. Lai arī Dienvidāfrikā joprojām ir vislielākā epidēmijas izplatība un tā tiek uzskatīta par slimības epicentru, arī Latvijā ir satraucoša situācija, kas apliecina problēmas nopietnību.”

Vidējā HIV pacienta profils ir mainījies - šis vīruss nešķiro ne pēc dzimuma, ne vecuma, ne dzīves veida vai darba, un nereti no jauna reģistrētie ar HIV inficētie ir heteroseksuāli izglītoti cilvēki ar labu darbu un ģimeni, visbiežāk līdz 40 gadu vecumam.

"Par šo slimību atklāti runāt ir gatavi tikai nedaudzi. Tomēr regulārās pārbaudes vismaz reizi gadā būtu jāuztver kā ierasta lieta. Zemais veikto testu skaists visdrīzāk nozīmē arī to, ka joprojām ir daudz cilvēku, kuri neapzinās, ka ir inficējušies. Arī novēlota vīrusa ārstēšana veicina risku infekcijas tālākai izplatībai,” uzsver Zane Melberga.

Farmaceiti ir novērojuši, ka slimības ārstēšanai ārsti pacientiem izraksta jaunās paaudzes medikamentus, kas palīdz ar HIV vīrusu cīnīties pēc iespējas efektīvāk. Tomēr jāatceras, ka cilvēkiem pret savu veselību jāizturas ar atbildību un jau laikus jāierodas pakaļ medikamentiem. Diemžēl nereti gadās situācijas, kad farmaceitiem ir jāzvana klientiem un jālūdz, lai viņi atnāk pēc nepieciešamajām zālēm.

Euroaptieka aicina regulāri veikt HIV pārbaudes testus un atgādina:

  • valsts piedāvātie pārbaudes testi ir anonīmi un bez maksas;
  • plašāka informācija par bezmaksas testiem www.spkc.gov.lv sadaļā “HIV profilakses punkti”;
  • HIV pārbaudes tests jāveic vismaz reizi gadā;
  • HIV testus var veikt ar vai bez ārsta nosūtījuma;
  • nododot asins analīzes, lūgt ārstam nozīmēt arī pārbaudi uz šo vīrusu;
  • nekautrēties no šīm pārbaudēm un aicināt tās veikt arī ģimenes locekļus un draugus.
Komentāri [4]
#
Lidija 1.decembris 2017 11:56 atbildēt
Pilnīgi piekrītu Raimondam
 
#
Aamen » Lidija 1.decembris 2017 18:11 atbildēt
198o gadaa bija Maskavaa olipjaade, veikalos olas, gala, sviests bija deficits, teevs bija ar veezi slims...veikalaa sapeleejis augu margariins un veca saulespuku ella.
 
#
Raimonds 1.decembris 2017 11:02 atbildēt
“Atceramies PSRS."
"Bezmaksas izglītība, medicīna, sanatorijas, atpūtas nami, pionieru nometnes, bērnu pulciņi, bezmaksas dzīvokļi, zeme mājas būvniecībai utt. Nekāda bezdarba, nekāda nacionālisma, pensija sešus gadus agrāk nekā šobrīd, vidējā pensija 90 rubļi, par ko varēja dzīvot, nevis izdzīvot kā mūsdienās. Maksa par dzīvokli, piemēram, 50 kvadrātmetriem ar visām ērtībām, ziemā ar elektrību, gāzi, telefonu un apkuri 12 – 15 rubļi, kino biļete bērnam 15 kapeikas, 40 pieaugušajam, (sabiedriskais) transports – tramvajs 3 kapeikas, trolejbuss 4 kapeikas, autobuss 5 kapeikas, kad vidējā alga 180 rubļi (mūsdienu ekvivalents 1000 eiro, salīdzinot tā laika cenas ar mūsdienu). Pārtikas produkti dabiski, nevis kā mūsdienās – ķīmija un ĢMO ..."
Un nekāda AIDS tajos labajos Padomju laikos nebija ...
Bet tagad kas te notiek, tas ir ārprāts ... mēs esam šausmīgi degradējušies ...
 
#
jā,jā » Raimonds 1.decembris 2017 15:48 atbildēt
bet, vienalga sagāzās tā...... pasaka
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers