Politika: Jauns līderis – laika jautājums 24 komentāri
 
Politika

Jauns līderis – laika jautājums

 
F64

Pēc likuma Saeimas vēlēšanās drīkst piedalīties tikai tās partijas, kuras dibinātas vismaz gadu pirms šīm vēlēšanām. Līdz ar to tiem, kuri nākamruden gribētu piedalīties 13. Saeimas vēlēšanās, stāvot uz jaunas politiskās platformas, pēdējais laiks sākt intensīvi rosīties. Pirmām kārtām runa ir par Ilzes Viņķeles ieskicēto jauno liberāli centrisko partiju, kura veidotos no Solvitas Āboltiņas opozicionāriem Vienotības iekšienē.

Jāpiekrīt Viņķelei, ka pieprasījums pēc jauna politiskā spēka ir. Jautājums vienīgi - pēc kāda? Katram jau šķiet, ka tieši pēc tāda, kādu viņš gribētu atbalstīt. Es pieturos pie uzskata, ka laikmets un vispārējie sociālie procesi nosaka to, kuras konkrētas personības tiek uzstumtas uz pjedestāla un veido vēsturi. Turklāt situācija var mainīties ļoti strauji. Vēl nesen bija brīdis, kad pasaulē bija pieprasījums pēc Brexit un Trampa, taču tad masu apziņā notika kūlenis un pieauga pieprasījums pēc pretējā - modernas, intelektuāli piesātinātas, enerģiskas un jauneklīgas (idejiskā, nevis kalendārā nozīmē) politikas. Tādas politikas, par kuras simbolu ir kļuvis jaunais Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Arī Latvijas politikā aug pieprasījums pēc paaudžu maiņas. Nosacīti sakot, pēc sava Latvijas Makrona. Uz šo lomu vēl nesen pretendēja Mārtiņš Bondars, kurš bija ļoti tuvu savu sapņu piepildījumam. Ja viņam būtu izdevies kļūt par Rīgas mēru, tad viņam pavērtos jauni iespēju horizonti un jau uz Saeimas vēlēšanām viņš varētu iet kā politiskais favorīts tā dēvētajā latviskajā partiju spektrā. Laime bija tuvu, bet pēdējā brīdī izspruka no Bondara rokām. Iespēju durvis pavērās… un aizvērās, pirms Bondars pa tām paguva ieskriet. Parasti dzīvē šādas iespējas vairs neatkārtojas. Līdz ar to Bondars jau ir iezīmējies kā politisks neveiksminieks.

Strīķes - Bordāna komandas galvenais defekts ir pilnvērtīgs intelektuāļu atbalsta trūkums. Pārāk primitīva un prasta izklausās šīs partijas līderu retorika. Turklāt, atšķirībā no Sudrabas, kura nogulēja savu zvaigžņu stundu, Strīķe savus ierobežotos pulvera krājumus ir sākusi šaut ārā stipri par agru, un var gadīties, ka līdz nākamā gada rudenim no viņas būs palikusi pāri vien tukša čaula.

Vecā Vienotība savu izvēli izdarīja 2014. gada rudenī, kad atbalstīja vai klusuciešot pasīvi noraudzījās uz Āboltiņas iebīdīšanu Saeimā pa sētas durvīm, tādējādi partiju izslēdzot no tās politiskās nišas, kurā centās uzmesties par līderi. Kādas ir Viņķeles & Co izredzes? Partiju nodibināt realitātē ir daudz grūtāk nekā to izdarīt iztēlē. Ir jābūt ļoti spēcīgai līderu gravitācijai, kas piesaista cilvēkus, lai viņi būtu gatavi nākt un darīt.

Viņķelistiem lielākā problēma ir spēcīga līdera trūkums. Pēc formāliem parametriem uz to it kā varētu pretendēt Čigāne, taču viņa, gluži kā Buharins pie Staļina, pārāk ilgi ir atradusies «malā pastumto» nometnē. Neievēlēta partijas valdē, nekļuvusi par izglītības ministri, viņa tāpat kā Bondars piesūkusies ar zaudētāja (otrā numura) smaku. Vienkāršais vēlētājs pavelkas tikai uz nepārprotamiem uzvarētājiem, un Čigāne šo veiksminieka mirdzumu acīs ir zaudējusi.

Manuprāt, Latvijā aug pieprasījums pēc politiķa, kurš varētu vienot. Gan jaunus, gan vecus, gan nosacītus konservatorus, gan mērenus liberāļus, gan ticīgos, gan ateistus. Pēc cilvēka ar pozitīvu enerģiju, kuram tauta ticētu, ka viņš patiešām iedegas par savu valsti un savu tautu, nevis meklē bubuļus, ar kuriem cīnīties un citus vainot visās neveiksmēs. Diemžēl pagaidām tādu neredzu, bet gan jau viņš (viņa) parādīsies, jo laikmets un sabiedrība to prasa. Tas ir tikai laika jautājums.Komentāri [24]
#
džeims hedlijs čeizs 14.jūlijs 2017 14:45 atbildēt
latkovskis pareizi bubina- rotšildizkārnījumus un citus volstrīytas smerdeļus nokasot no asv valsteles apenītēm, aizokeāna "lufte" kļūs mazliet svaigāka !
 
#
Fēlis 14.jūlijs 2017 9:38 atbildēt
Visiem, kuri nāk no ,,V", ir jāiedod melno zīmi viņu bezjēdzīguma un kaitnieciskuma dēļ, bet par Vinķeli... Mēs gribam «Diena, kad Kārlis bija Karlīne» un «Diena, kad Rūta bija Rihards» bērnudārzos?
 
#
mammīte 13.jūlijs 2017 22:11 atbildēt
jā, čigāne piesūkusies ar dažādām smakām, bet latkovskis - ar ceriņiem...
 
#
Istoričeskijs 13.jūlijs 2017 21:40 atbildēt
LPSR (LR) Augstākās Padomes deputāti ir atstājuši pārāk daudz neskaidrību. Kamēr nebūs skaidrības - jaunie līderi līdzināsies ākstiem, kurus neviens neņems par pilnu.
 
#
Antons>Antiņš 13.jūlijs 2017 20:54 atbildēt
Jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu! "Mums beidzot ir jāatsakās no partiju monopola kandidātu izvirzīšanā un jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu.Lai arī vēlētāji sarakstā konkrētiem uzvārdiem var pielikt plusus vai mīnusus,viņi var balsot tikai par pašu partiju veidotu sarakstu." Skat.Jānis Streičs: "Ja nereformēsim vēlēšanmu sistēmu Latvija kļūs banānu republika",Izklaide TV,2011.gada 21`.jūnijs.
Cita starpā: Arī visās divpadsmit Karību jūras "banānu" republikās pastāv mažoritārā vēlēšanu sistēma un 0-5% PVN svarīgākajiem pārtikas produktiem.
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers