Politika: "Saskaņa". Vārti uz valdību neveras 27 komentāri
 
Politika

"Saskaņa". Vārti uz valdību neveras

 
Ekrānšāviņš no avīzes

No opozīcijas izrausties nekādi nespējošā Saskaņa likvidējusi vienu no biežāk piesauktajiem šķēršļiem šā mērķa sasniegšanai – lauzts sadarbības līgums ar Krievijas varas partiju Vienotā Krievija. Līgumu savulaik parakstījušais Saskaņas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs gan teic, ka nekādas politiskās dividendes no šā lēmuma negaida. Tādas nesola arī sevi par labēji centriskām dēvējošās koalīcijas partijas, bet Saskaņa ir gatava, ka to var pamest ar šādu lēmumu neapmierinātie partijas biedri.

Sadarbības līgumu, ar kuru bija iecerēts cementēt Latvijas un Krievijas stratēģisko sadarbību, no Saskaņas puses J. Urbanovičs parakstīja 2009. gadā. Par šādu lēmumu Saskaņu politiskie pretinieki šaustīja pie katras izdevības un īpaši nesaudzīgi priekšvēlēšanu laikā, bet mūžīgie opozicionāri spītīgi atteicās to lauzt arī pēc Krimas aneksijas un Doņeckas notikumiem.

Var būt neapmierinātie

Pirmdien par to, ka līgums lauzts, pēkšņi paziņoja Saskaņas priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kas skaidroja, ka līgumattiecību pārtraukšana saistāma ar Saskaņas vēlmi kļūt par pilntiesīgu Eiropas Sociālistu partijas (PES) biedru, bet šajā partijā attiecības ar trešo valstu politiskajiem spēkiem tiek regulētas centralizēti - no PES centra Briselē. Turklāt saskaņā ar N. Ušakova interpretāciju līguma darbība jau tāpat bijusi apgrūtināta sankciju pret Krieviju dēļ.

Saskaņa PES asociētais biedrs ir kopš 2015. gada, un jau drīz pēc iestāšanās šajā organizācijā neoficiāli informācijas avoti norādīja, ka ceļu uz pilntiesīgu PES biedra statusu tai aizšķērso līgums ar Krievijas varas partiju.

Urbanovičs to gan atzīst nelabprāt: «Mūs jau sen uztver kā pilntiesīgus biedrus, esmu frakciju priekšsēdētāju klubā, piemēram, tikai mazākas biedra naudas maksājam.» Taču viņš arī nenoliedz, ka jautājums par sadarbības līgumu ik pa brīdim aktualizējies gan PES biedru lokā, gan Saskaņas iekšienē. «Cienām partneru satraukumu, tādēļ šis jautājums noņemts no dienas kārtības, taču tas nenozīmē, ka labas attiecības ar Krieviju mums vairs nav svarīgas,» piebilst politiķis.

Saskaņas frakcijas vadītājs ir pārliecināts, ka PES rindās, veicot «uzskatu un uzvedības revīziju», partija spēs kļūt par «īstenākiem sociāldemokrātiem». J. Urbanovičs gan pieļauj, ka, partijai kļūstot aizvien sociāldemokrātiskākai, to var pamest biedri, kam eiropeiskā sociāldemokrātija var nešķist pietiekami atbilstoša to pasaules redzējumam, bet Saskaņa tam esot gatava.

Attieksme nemainās

Kad atkārtoti tika jautāts, kādēļ līgums netika lauzts pēc Krimas notikumiem, J. Urbanovičs atzinās: «Partijā šis temats bija aktuāls, bet mums ļoti negribējās rīkoties, citu spiestiem un mudinātiem.»

Savukārt pēc līguma laušanas Saskaņa no šī lēmuma negaidot «politiskās dividendes» un labēji centrisko partiju attieksmes maiņu pret sevi.

«Arī šoreiz uz iekšpolitiskām dividendēm neceram. Šim lēmumam nebūs nekāda efekta. Līgums tā demonizētājiem palīdzēja priekšvēlēšanu kampaņās, bet viņiem nav tik trūcīga izdoma, lai neizdomātu, ko jaunu,» vismaz vārdos cerību lološanu par iekļūšanu koalīcijā noliedz J. Urbanovičs.

Un viss liecina, ka tādu lološanai pamata tiešām nav. «Nevis Krievijas agresīvās ārpolitikas vai iekšējo represiju dēļ, bet «sankciju pret Krieviju» un «Eiropas Sociālistu partijas attiecības ar trešajām pusēm veido centralizēti» dēļ. Tomēr vietā ir teiciens: vilks spalvu met, bet tikumu ne. Tā N. Ušakova paziņojuma veidu kritizē un neticību Saskaņas vēlmei mainīties pauž ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Koalīcija tikai labēji centriska!

Viņa pārstāvētās partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens, runājot par iespēju mainīt attieksmi pret Saskaņu, ir kategorisks. «Mēs neesam pārliecināti, ka viņi vispār spēj mainīties. Tas viss veidojies ilgā laika posmā, un viņi joprojām izvairās nosodīt Krimas aneksiju,» noliedzot sadarbības iespējas, saka Vienotības vadītājs.

Arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kurai visbiežāk ir pārmests par slēptiem mērķiem ievilkt Saskaņu valdošajā koalīcijā, noraida iespēju, ka līguma laušana Saskaņai pavērs vārtus uz valdību. «Tas absolūti neko nemaina. Pēc 13. Saeimas vēlēšanām ir iespējama tikai labēja koalīcija, turklāt šis līgums nekad nav bijis noteicošais mūsu nostājā pret Saskaņu,» saka ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Tam, ka līguma laušana Saskaņai varētu dot instrumentu, lai tā tuvinātos labēji centriskajām partijām, nepiekrīt arī politologs Filips Rajevskis. «No šā brīža perspektīvas nedomāju, ka tas kaut ko mainīs. Šis lēmums, protams, ietekmēs Saskaņas startu nākamajās vēlēšanās. Pagājušajās vēlēšanās viņi zaudēja daudz mandātu, ja šajās viņi zaudēs vēl vairāk, tas varētu radīt nepieciešamību un kādam kārdinājumu izveidot vēl kādu nopietnu krievisku politisko spēku. Tādēļ viņiem jādara viss, lai radītu priekšstatu, ka šoreiz nu beidzot būs valdībā. Šis ir solis, lai veidotu diskusiju sev labvēlīgā virzienā,» līguma laušanas patiesos motīvus analizē politologs.

Komentāri [27]
#
Neslāvs 11.oktobris 2017 13:22 atbildēt
SSaskaņa valdībā - Rīgas Maidans !
 
#
Valdis 11.oktobris 2017 12:08 atbildēt
Nu par to zinatnieki vel stridās ! Latvijai jau nav nemaz citas izejas ka balsot par saskaņas centru ! Bus labak vai sliktak nav svarigi ,svarigi ir salauzt mafijas bandu izveidoto tiklu ,kas jau gadus 20 laupa un zog ! Tikai pec tam ,kad daļa dienaszagļu sedes cietuma ,vares sakt runāt par latvijas izrāpšanos no dziļās bedres un varbut pat attistibu ,ja nakamās velešanas banda netiks iznicinata ,tad vel pec četriem gadiem jau bus par velu kaut ko glābt ! Saskanas uzvara velešanas ir vieniga latvijas ceriba ,preteja gadijuma latvijai versies kapu vārti !
 
#
Miheļis Druvvaldis 10.oktobris 2017 15:39 atbildēt
Neej pie zīlnieces,TUVĀKĀ LAIKĀ "SASKAŅAS CENTRS" IEIES VALDĪBAS VĀRTOS,jo vairs tās LIELINIEKU kolicijas nebūs.2018 gada vēlēšanās SC būs 39,9% balsu,ja zzs nebūs tādi LEPNI ir iespēja palūgtiem sākt atjaunot LATVIJAS TAUTSAIMNIECĪBU,tikai tā.Diemžēl nijs sapinās ar to janki makeinu,nu reitings arvien kritīsies,bet šim par tautsaimniecības attīstības ministru iespēja būs,atbildīgs amats.Tā viš būs sorosoīdi.
 
#
Miheļis Druvvaldis 10.oktobris 2017 15:39 atbildēt
Neej pie zīlnieces,TUVĀKĀ LAIKĀ "SASKAŅAS CENTRS" IEIES VALDĪBAS VĀRTOS,jo vairs tās LIELINIEKU kolicijas nebūs.2018 gada vēlēšanās SC būs 39,9% balsu,ja zzs nebūs tādi LEPNI ir iespēja palūgtiem sākt atjaunot LATVIJAS TAUTSAIMNIECĪBU,tikai tā.Diemžēl nijs sapinās ar to janki makeinu,nu reitings arvien kritīsies,bet šim par tautsaimniecības attīstības ministru iespēja būs,atbildīgs amats.Tā viš būs sorosoīdi.
 
#
Sencis 10.oktobris 2017 14:57 atbildēt
Te nav nekāda aborigēnu cilts bet normāla valsts kurai ir sava SATVERSME. Varat slēgt līgumus ar pašu velnu taču jāiegaume, ka saņemot mandātu jums ir jāpilda šis likums un vairāk neko no jums neprasa. Acimredzot šiem darboņiem būtu jāierīko mācību stundas likuma atsvaidzināšanai lai nerastos tāds privāts redzējums un nevārda no likuma.
 
Skatīt visus 27 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers