Pasaulē: Krievijas impēriskuma atdzimšana 90 komentāri
 
Pasaulē

Krievijas impēriskuma atdzimšana

 
F64

Latvijā tā saucamā Lielās oktobra revolūcijas simtgade (kas tiek svinētā pēc jaunā stila 7. novembrī) gandrīz palika nepamanīta. Par to liecināja tikai pāris komentāri laikrakstos un ar tā laika notikumiem saistītu filmu iekļaušana vietējo televīziju programmās. Lielās revolūcijas regulāra pieminēšana palēnām izzūd pat no bijušas PSRS telpas.

No bijušajām padomju republikām 7. novembris kā oficiāli svinama diena ir saglabājies tikai Baltkrievijā un Kirgīzijā. Pat Krievijā kopš 2005. gada 7. novembris vairs nav oficiāla valsts svētku diena. Tomēr Krievijā Oktobra revolūcijas simtgade vismaz oficiālo mediju telpā izzīmējas ar konceptuāli jaunu uzstādījumu par to, kā mūsdienu Krievijā tiks interpretēti Oktobra revolūcijas notikumi.

Jauno revolūcijas interpretāciju iezīmēja seriāla Revolūcijas dēmons pirmizrāde Krievijas televīzijas kanālā Rossija. Režisora Vladimira Hotinenko seriāls ar izcilo aktieri Jevgēņiju Mironovu galvenajā - Vladimira Ļeņina - lomā bija veltīts revolūcijas priekšvēsturei - 1915.-1917. gada notikumiem. Saprotot, ka Pirmo pasaules karu, karojot divās frontēs, Vācija zaudēs, Vācijas valdība nolēma uzvarēt pretiniekus, palīdzot saasināt Krievijas iekšējās pretrunas. Vācijas valdība sāka ar naudu un ieročiem atbalstīt revolucionārus, kuru mērķis bija gāzt Krievijas caru. Vācijas valdības naudu piekrita saņemt nākamās revolūcijas uzvarētāji - boļševiku partija ar V. Ļeņinu priekšgalā. Nauda un ieroči tika doti pret solījumu, ka revolūcijas uzvaras gadījumā Krievija izstāsies no pasaules kara, ka tiks noslēgts vienpusējs miera līgums starp Krieviju un Vāciju, ļaujot Vācijai turpināt karu tikai pret Angliju un Franciju. Cita starpā, pēc Oktobra revolūcijas uzvaras 1917. gadā viens no jaunās valdības pirmajiem soļiem - 1918. gadā - bija pamiera noslēgšana ar Vāciju un Krievijas izstāšanās no pasaules kara. Faktiski boļševiki ar Ļeņinu priekšgalā darbojās kā pret Krieviju karojošas valsts uzpirkti aģenti. Turklāt Vācijas valdība atļāva Krievijas politiķiem, tostarp V. Ļeņinam, kara laikā izbraukt cauri savas valsts teritorijai, palīdzot boļševiku līderiem no neitrālās Šveices nokļūt revolūcijas liesmu pārņemtajā Krievijā (tieši par šo braucienu ir filmas noslēdzošo sēriju sižets).

Vēstures pārzinātājiem šāda Oktobra revolūcijas priekšnoteikumu interpretācija nav nekas jauns. Uz šiem notikumiem savā darbā Sarkanais ritenis norādīja kaut vai izcilais Krievijas rakstnieks Aleksandrs Solžeņicins (1918-2008). Taču PSRS laikā Solžeņicina darbi bija aizliegti, savukārt to laikrakstu eksemplāri, kuri iznāca 1917. gada vasarā un kuros V. Ļeņins atklāti tika apsūdzēts kā Vācijas spiegs, PSRS laikā tika glabāti slepenās krātuvēs kā lielākais valsts noslēpums.

Lielās pārmaiņas, kas Krievijā izteikti iezīmējas šogad - netīkamā patiesība par boļševiku apvērsuma aizkulisēm tiek demonstrēta Krievijas lielākajās televīzijās visskatāmākajos laikos, un par to atgādina vadošo Krievijas televīziju galvenie politiskie komentētāji Dmitrijs Kiseļevs, Vladimirs Solovjovs u.c.

Izskatās, ka t.s. Kremļa propagandistiem ir dota komanda: neslēpt patiesību par boļševiku apvērsumu. Jaunajā interpretācijā Oktobra apvērsumu īstenoja Krievijas ienaidnieki, kas bija komunistiskas utopijas izveidošanas idejas pārņemti. Rezultātā Krievijas revolūcija izmainīja ne tikai Krievijas, bet visas pasaules vēsturi, ieraujot Krieviju līdz tam nepieredzētā ekonomiskajā un sociālajā eksperimentā, kas radīja neizmērojamu postu un ciešanas visai Krievijai 20. gadsimta laikā.

Otrais pasaules karš (Krievijas terminoloģijā - Lielais Tēvijas karš) mūsdienu Krievijā ir neaizskarama un ar daudziem tabu aizliegumiem nodalīta svēta tēma, bet no Oktobra revolūcijas tumšajām lappusēm aizliegumi ir noņemti. Tagad Oktobra apvērsums tiek interpretēts kā fatāla nelaime, kas liedza Krievijai kļūt par vienu no pasaules ekonomiski varenākajām valstīm jau 20. gadsimta sākumā.

Jaunajā koncepcijā Krievijas imperators Nikolajs II no asiņainā cara ir pārtapis par svēto mocekli. Krievijas pareizticīgo baznīca Nikolaju II pat oficiāli iekļāva svēto kārtā. Tracis ap režisora Alekseja Učiteļa vēsturisko filmu Matilde, kad tika izteikti aicinājumiem aizliegt šo filmu vēl pirms tās pabeigšanas, iezīmē pāreju uz jauno koncepciju. Krievijas imperators, Krievijas valdnieks filmās ir jāattēlo kā dievišķa persona, kura ir brīva no cilvēcīgām kaislībām un grēkiem.

Var secināt, ka pašreizējie procesi iezīmē Krievijas varas atteikšanos no padomju ideoloģiskā mantojuma paliekām. Diemžēl dāsni atalgotie pajoliņi, kas NATO un dažādās valsts budžeta finansēto iestāžu struktūrās uzdodas par Krievijas ekspertiem, turpina malt mantru, meklējot līdzības starp 21. gadsimta Kremli un PSRS ģeopolitiku. Kamēr pseidoeksperti ķerstās pie pagātnes, Krievijā noteiktas aprises iegūst jauns ideoloģisks virziens, kuru varētu apzīmēt kā Krievijas impēriskuma atdzimšanu.

Izskatās, ka tiek veikti priekšdarbi, lai padomju internacionālismu izstātu ar oficiālu krieviskumu. Padomju ideoloģiskās tradīcijas obligāts elements bija oficiāli deklarēts (visai pompozs un formāls) internacionālisms. Internacionālisma aizstāšana ar Krievijas impēriskumu var nozīmēt būtisku attieksmes maiņu pret kaimiņvalstīm un krieviski runājošo diasporu pasaulē. Tas var nozīmēt, ka nākotnē Kremlis atbalstīs nevis jebkuru krievu valodas un kultūras izpausmi citviet, bet atbalsts tiks sniegts tikai tiem, kas tieši atbalstīs Krievijas interešu prioritāti.

Kurš no ideoloģijas virzieniem - padomju internacionālisms vai atdzimstošais Krievijas impēriskums - ir bīstamāks Krievijas kaimiņiem, mēs sapratīsim, tiklīdz būs redzamas pirmās jaunā ideoloģijas virziena reālās politikas izpausmes.Saistītie raksti
Komentāri [90]
#
konstrukcija 12.novembris 2017 16:44 atbildēt
Domaaju, ka nav pamata nosodiit latviesus, ka tie apsargaaja Leninu, jo daudzi latviesu streelnieki bija bezjeedziigi zaudeejusi dziiviibas Krievijas militaaraas vadiibas deel. Ziemassveetku kauja to uzskstaami pieraadiija !Ne baltvaaciesiem, ne krievu aristokraatiem taadi latviesi nebija vajadziigi. Latviesu tautas pastaaveesana bija zem jautajuma ziimes. Protams, peec tam sekoja asinainas represijas, bet tajaa laikaa bolseviki veel nebija "sasmeereejusies" .
 
#
ESMAIJA 12.novembris 2017 14:07 atbildēt
Juri Lina grāmata ,, Zem Skorpiona zvaigznes" ir dabūjama bibliotekās izlasīšanai. Iesaku to visiem, kas nav lasījuši, izlasīt. Tā nav fantastika, bet autors gadus pavadījis daudzu valstu arhīvos, arī Krievijas, kad Jeļcins uz dažiem gadiem atvēra slepenos arhīvus atklātībai. Ja tikai 10 % no rakstītā būtu patiesība, arī tad šermuļi skrien pa kauliem, bet tur katrs vārds ir balstīts uz arhīvu dokumentiem. Tad te atkristu strīdi un katram sava taisnība, jo taisnība ir tikai viena.
 
#
Kvadrāts 11.novembris 2017 10:39 atbildēt
Kurš no ideoloģijas virzieniem - padomju internacionālisms....
======================================================
Vēsturi vajag atcerēties! LR dibinātāji spēja apjēgt un izmantot Latvijas atdzimšanai izdevīgo mirkli. Paider, sakārto smadzenes!
Latviešu Pagaidu Nacionālās Padomes uzsaukums latviešu tautai (1917.g. dec.)
(..)
Latvieši!
Lielais atlaišanas vārds ir atskanējis: pašnoteikšanās tautām! [Деклара́ция прав наро́дов Росси́и — один из первых документов Советской власти, принятый Советом народных комиссаров РСФСР 2 (15) ноября 1917 года.]
Negaidat vairs citas atlaišanas! Ņemat sev paši, ko vēsture jums dod un esat gatavi notīrīt savas durvis no svešiem apspiedējiem! Ņemat sev paši šo zemi, kuŗu mūsu tēvi pirkuši ar saviem asins sviedriem un ceļat tur labāku valsti, nekā tā, kuŗa tagad iet bojā.
Lai dzīvo apvienotā Latvija!
Valkā, decembrī 1917.gadā.
 
#
versija 10.novembris 2017 20:16 atbildēt
Viss ir nedaudz savādāk.Ļeņins un Vācija viens otru ciniski izmantoja, un ne vairāk.Un paldies Dievam,jo Latvija ,kā arī citas tautas,ieguva neatkarību.Tieši te ir tas Putina naids pret Ļeņinu-nāciju tiesības uz pašnoteikšanos. Savukārt "padomju internacionālisms" patiesībā bija krievu nacisms.
 
#
grafists. 10.novembris 2017 14:06 atbildēt
Бесплатный совет Пайдерсу и всем другим любителям рыться в чужой истории. Ребята, занимайтесь лучше собой, своей собственной историей и своими собственными мифами!
 
#
Nu lūk » grafists. 10.novembris 2017 15:46 atbildēt
tieši to pašu vajadzētu iegaumēt tev pašam-" занимайтесь лучше собой, своей собственной историей и своими собственными мифами!".Un beidz vienreiz bāzties ar savām krievu gudrībām mūsu darīšanās!
 
#
grafists. » Nu lūk 10.novembris 2017 21:00 atbildēt
Да ну! А кто к вам то лезет, а? Это же вы статейки кропаете, не я. Кто Ленина то охранял, помните хотя бы? А кто в ЧК работал? А лагерями кто руководил? О своих «заслугах» надо помнить!
 
#
Un » grafists. 10.novembris 2017 23:04 atbildēt
kurā krievu saitā mēs lienam ar savām "staķeikām"?Bet tu kā ute katrā mūsu portālā savu žulti izgāz regulāri.Tak atstājies vienreiz no mums un laidies prom uz savu putinlandi,lai smakas no tevis te nebūtu.Gribas tak vienreiz tīru gaisu ieelpot.
 
#
grafists. » Un 10.novembris 2017 23:57 atbildēt
Твои порталы говоришь?! Чистого воздуха хочешь?! Да кто тебе сказал, что это всё только твоё?!!! Что, на каждом портале большими буквами написано - только для латышей?!!! Вбейте себе в мозг, ублюдки: эта страна не принадлежит только вам!!! Так что, сам не распространяй свою националистическую вонь!
 
#
grafists. » Un 11.novembris 2017 16:51 atbildēt
Та порталуудаа ярьж байна уу? Та цэвэр агаартай байхыг хүсч байна уу? Гэхдээ хэн ч гэсэн таных гэж ярьдаг юм бэ? !!! Том үсгээр бичсэн портууд бүрт л Латви хэл дээр байна уу? !!! Өөртөө тархинд цохиулах хэрэгтэй. Энэ улс танд ганцаараа биш !!! Тиймээс, ундэстний евермец евчнийг тараахгуй байх!
 
#
grafists. » Un 11.novembris 2017 19:20 atbildēt
Ах ты блядь! Опять! Да когда же ты сдохнешь тварь! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! Иди на хуй, урод!!!
P.S. С такими уродами как ты, совершенно не обязательно соблюдать приличия и вежливость. К сожалению, уроды вроде тебя, другого языка не понимают!
 
#
grafists. » Un 12.novembris 2017 11:33 atbildēt
Би ташуурдуулж байна! Дахиад! Харин хэзээ чи үхэх вэ? Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч! Хөөрхөн, хөгжилтэй !!!
P.S. Чинтэй адил сонирхолтой хүмүүст энэ нь ёс суртахуунгүй, эелдэг байдлаар харьцах шаардлагагүй юм. Харамсалтай нь тантай адил дур сонирхолтой, өөр хэл мэдэхгүй байна!
 
#
grafists. » Un 12.novembris 2017 11:42 atbildēt
Ты просто упоротый попугай, который повторяет чужие слова! Своих слов то нет из-за отсутствия мозгов. Прекрати зниматься тавтологией. Еаправление тебе указано – ползи туда!
 
#
grafists. » Un 12.novembris 2017 13:04 atbildēt
Та бусад хүмүүсийн үгсийг давтсан тоть тоть юм! Тэдний үг нь тархи дутагдалтай холбоотой биш юм. Шивээсийг зогсоох. Таныг чиглүүлэхийг зааж өгнө үү.
 
#
/ » Un 11.novembris 2017 5:33 atbildēt
asiņainie streļķi, ļeņina sargi, ne tikai nodeva krievu baltgvardus ievedot lamatās, bet, pat 10% no oficieru saimes, nagu maucēju kantorī bija latvieši, staļina galvenais pirmais apsargs -lietuvietis, ...
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 11:35 atbildēt
Тийм ээ, сайн! Та нарыг хэн авирч байна вэ? Та бол би энэ өгүүллийг хусч байгаа хүн биш шүү дээ. Ленинийг хэн хамгаалж байсан бэ? Чекад ажиллаж байсан уу? Кемпүүдийг удирддаг байсан уу? Би "сайн үйлс"
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 11:47 atbildēt
Переводить дословно чужие комментарии – это всё, на что способен твои куцие мозги! Своих мыслей то нет. Направление тебе указали – ползи туда!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 17:58 atbildēt
Бусад хүмүүсийн сэтгэгдэлийг шууд орчуулсан - энэ бол таны тархийг бүхэлд нь чаддаг! Түүний бодол санаа тэнд байхгүй. Таны зааж өгсөн чиглэл - тэнд мөлхөх!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 20:19 atbildēt
Ну полное отсутствие воображения и фантазии! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 22:15 atbildēt
За, төсөөлөл, төсөөллийн бүрэн дутагдалтай байна! Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 22:57 atbildēt
Ну не тупи. Включи воображение и фантазию! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная!
 
#
grafists. » grafists. 11.novembris 2017 16:50 atbildēt
Төлбөр хийгчид болон бусад дуртай хосуудад өөр хэн нэгний түүхийг ярихад үнэ төлбөргүй зөвлөгөө өгөх. Эрчүүд ээ, өөрийгөө илүү сайн, өөрийн түүх, өөрийн домог!
 
#
grafists. » grafists. 11.novembris 2017 19:17 atbildēt
Ах ты блядь! Опять! Да когда же ты сдохнешь тварь! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! Иди на хуй, урод!!!
P.S. С такими уродами как ты, совершенно не обязательно соблюдать приличия и вежливость. К сожалению, уроды вроде тебя, другого языка не понимают!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 11:36 atbildēt
Би ташуурдуулж байна! Дахиад! Харин хэзээ чи үхэх вэ? Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч! Хөөрхөн, хөгжилтэй !!!
P.S. Чинтэй адил сонирхолтой хүмүүст энэ нь ёс суртахуунгүй, эелдэг байдлаар харьцах шаардлагагүй юм. Харамсалтай нь тантай адил дур сонирхолтой, өөр хэл мэдэхгүй байна!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 11:50 atbildēt
Переводить дословно чужие комментарии – это всё, на что способны твои куцие мозги! Иди на хер, унылое гавно! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 13:05 atbildēt
Бусад хүмүүсийн сэтгэгдэлийг шууд орчуулсан - энэ бол таны тархийг бүхэлд нь чаддаг! Доош, зангираа! Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 15:24 atbildēt
Ну вот опять. Не надоело тебе ещё?! Иди на хер, унылое гавно! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 17:58 atbildēt
За энд дахиад л. Чи үүнд ядарсан биш үү? Доош, зангираа! Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 20:22 atbildēt
Ну полное отсутствие воображения и фантазии! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! И как тебе твой собственный ответ!?
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 20:21 atbildēt
За энд дахиад л. Чи үүнд ядарсан биш үү? Доош, зангираа! Бусад хүмүүсийн nicks хулгайлахаа болих, чи гичий гээч!
 
#
grafists. » grafists. 12.novembris 2017 22:58 atbildēt
Ну не тупи. Включи воображение и фантазию! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная!
 
Skatīt visus 90 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers