Pasaulē: Puertoriko un Krimas līdzības 28 komentāri
 
Pasaulē

Puertoriko un Krimas līdzības

 
F64

11. jūnijā no ASV atkarīgajā teritorijā – Puertoriko – notika referendums, kurā 97% no vēlētājiem nobalsoja par aicinājumu ASV Kongresam atzīt Puertoriko par jaunu ASV štatu. Puertoriko ir deviņus tūkstošus kvadrātkilometru liela sala Karību jūrā, kurā dzīvo 3,4 miljoni iedzīvotāju. ASV valdījumā tā nonāca 1898. gadā, kad vienā no lielvaru kariem spēkā augošā ASV pilnībā sakāva Spāniju. Pēc 1898. gada kara Spānija atteicās par labu ASV no trim savām kolonijām Guamu, Filipīnām un Puertoriko, bet Kuba kļuva par neatkarīgu valsti.

1946. gadā ASV atzina Filipīnu neatkarību. Savukārt Klusā okeāna sala Guama un Karību jūras sala Puertoriko neatkarību tā arī nekad neieguva. Pašreizējais Puertoriko status ir ASV pārvaldījumā esoša neinkorporēta teritorija. Puertorikāņiem 2017. gada referendumā bija jāizvēlas salas nākotnes statuss - kļūt par jaunu, pilntiesīgu ASV štatu, saglabāt līdzšinējo statusu vai arī kļūt par pilnīgi neatkarīgu valsti.

Lai gan 97% no referenduma dalībniekiem nobalsoja par pilnīgu inkorporāciju ASV, tomēr vēlētāju aktivitāte referendumā bija ļoti zema - referendumā piedalījās tikai 23% no puertorikāņiem.

Tā kā sala nav inkorporēta ASV, bet atrodas ASV Kongresa pārvaldījumā, tās teritorijā nav spēkā ASV konstitūcija un liela daļa ASV likumu. Lēmumu par Puertoriko statusu likumīgi var pieņemt vienīgi ASV Kongress. Visiem puertorikāņiem ir dubulta - Puertoriko un ASV - pilsonība, bet, kamēr viņi nepārceļas uz kādu no štatiem, bet dzīvo savā salā, puertorikāņiem nav tiesību piedalīties ASV prezidenta vēlēšanās, un arī Puertoriko pārstāvjiem ASV Kongresā ir tikai novērotāju statuss.

Ciešās politiskās, monetārās, ekonomikas un militārās saites ar ASV neveicināja Puertoriko ekonomisko uzplaukumu. Līdzīgi kā Latvijā pēc pievienošanās ES, pēdējo 25 gadu laikā Puertoriko saskaras ar masveidīgu darbspējīgo iedzīvotāju, īpaši jaunatnes, migrāciju uz ASV. No salas neizbraukušajiem bija jāuztur pārāk liela vietējā pārvalde un nepavelkami liela sociālā infrastruktūra. Rezultātā 2015. gadā Puertoriko nespēja norēķināties par saviem parādiem un piedzīvoja bankrotu (defoltu). Tāpēc pašlaik Puertoriko ir ārējā - ASV Kongresa nozīmēta - finanšu pārvalde.

2017. GADA 11. JŪNIJS Puertoriko galvaspilsētā Sanhuanā. Plakātā pausts atbalsts Puertoriko neatkarībai un izteikts «nē» salas ārējai pārvaldei un salas koloniālam statusam. Referendumā par Puertoriko valstisko statusu nepiedalījās vairāk nekā trīs ceturtdaļas no vēlētājiem / Foto: REUTERS/Alvin

Puertoriko nākotnes statusa iekļaušana ASV Kongresa dienaskārtībā izraisīs noteiktas iekšpolitiskas un ārpolitiskas sekas.

Iekšpolitiski ASV ar pilntiesīgu štata statusu vēlas pievienoties teritorija, kuras lielākā daļa iedzīvotāju runā tikai spāņu valodā un kurā oficiāli ir divas valsts valodas - spāņu un angļu. Puertoriko statusa jautājumu tagad ir izdevīgi aktualizēt pret Trampu noskaņotajiem demokrātiem, lai negatīva republikāņu un ASV prezidenta retorika pret Puertoriko noskaņotu spāniski runājošos ASV pilsoņus vēl vairāk pret esošo ASV prezidenta administrāciju. Gan Tramps, gan daudzi ASV vadošie republikāņi ir izteikušies pret spāniski runājošās minoritātes (t. s. latinosu) ietekmes pieaugumu Amerikā. Savukārt, paceļot Puertoriko jautājumu, to var skaisti un neuzbāzīgi visiem vēlreiz atgādināt.

Savukārt ārpolitiski ANO atzītas amerikāņu kolonijas inkorporācija ASV sastāvā dos pamatu argumentiem par ASV agresīviem nolūkiem pret Latīņameriku un veicinās antiamerikāniska noskaņojuma pieaugumu pasaulē, jo īpaši Latīņamerikā.

Savukārt pat diskusijas par Puertoriko inkorporāciju ASV noteikti izmantos Krievija, lai vērstu uzmanību uz līdzībām starp Krimas inkorporāciju Krievijas sastāvā un iespējamo Puertoriko inkorporāciju ASV.

Tomēr jebkurā gadījumā Puertoriko referenduma rezultāti nav pārliecinoši, un tāpēc, visticamāk, ka ASV Kongress Puertoriko valstiskā statusa jautājumu kārtējo reizi atliks uz tālāku nākotni.

Komentāri [28]
#
??? 19.jūnijs 2017 15:30 atbildēt
Tad jau drīz Latvijā gaidāms ''defolts'' (bankrots). Atliek tikai nozīmēt ''finanšu pārvaldi''. Ja tā nopietnāk, tad Latvija uz to virzās ... tauta ar katru nākamo gadu paliek arvien trūcīgāka un beztiesiskāka ...
 
#
valdis 19.jūnijs 2017 7:34 atbildēt
Protams,ka kādam būtu labāk ja Krimā tagad būtu kā Donbasā.
 
#
tu » valdis 19.jūnijs 2017 11:51 atbildēt
Nejauc cēloņus ar sekām! Bez Krimas okupācijas un aneksijas nekāda Donbasa nebūtu un cilvēki dzīvotu tikpat mierīgi kā pārējā Ukrainā!
 
#
Kendjuks 15.jūnijs 2017 17:54 atbildēt
A belaja Panamka???
 
#
jaņ čuks 15.jūnijs 2017 10:46 atbildēt
kāds tam visam sakars ar krimu!?
krimā taču netika rīkots referendums. to vienkārši okupēja krievijas armija un tagad tur ir lielākā krievijas federācijas kara bāze ar neskaitāmiem militāriem objektiem, karakuģiem utt. vietējo iedzīvotāju vietā tur tagad dzīvi oficieru sievas ar bērneļiem...
 
#
nu » jaņ čuks 15.jūnijs 2017 13:08 atbildēt
kaut ko jau tur arī tā kā rīkoja, tā kā pat sarīkoja .... Bet - vai tad 1898. gadā puertorikāņiem kāds ko jautāja?
Kubieši paši kopš laika gala ir bijuši brīvības mīlētāji - tad nu viņi arī izcīnīja!
 
#
krim » jaņ čuks 15.jūnijs 2017 13:09 atbildēt
oficieru bērneļiem ar kaut kur jādzīvo
 
#
gatis » jaņ čuks 15.jūnijs 2017 18:15 atbildēt
2014 gada martā Krimas autonomā republikā pēc referenduma kurā tika pasludināta Krimas netkarība un pievienošanās Krievijas federācijai.Ja gribi redzēt iedzīvotājus aizbrauc uz Krimu nevis raksti PSRS stilā..
 
#
vatis » gatis 16.jūnijs 2017 11:08 atbildēt
neraksti muļķības
 
#
Heil Putin! » gatis 19.jūnijs 2017 16:14 atbildēt
1938. gada 10. aprīlī Vācijas karaspēka klātbūtnē tika organizēta "Tautas nobalsošana par Austrijas atkalapvienošanos ar Vācu impēriju"
 
#
Fēlis 15.jūnijs 2017 9:55 atbildēt
Paider, beidz graut sava prestiža paliekas ar muļķību sacerēšanu.
 
#
Ha » Fēlis 15.jūnijs 2017 10:09 atbildēt
Nu tad uzraksti ko gudrāku par šo tēmu TU, gudrenieciņ! Jā, bet nav, ko rakstīt? ...... :-) nu ja, tad jau neko ...
Jauku dienu visiem!
;-)
 
#
hu » Ha 15.jūnijs 2017 10:48 atbildēt
ja nau ko rakstīt, tad neraksta!
iet labāk makškerēt
 
#
uhu » hu 15.jūnijs 2017 12:57 atbildēt
lielo zivi
 
Skatīt visus 28 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers