Rīgā: LTV: Pieļauj, ka Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs būs jāreorganizē vai jālikvidē 95 komentāri
 
Rīgā

LTV: Pieļauj, ka Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs būs jāreorganizē vai jālikvidē

 
Ilze Zvēra/F64

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs (LEBM) nu jau vairāk nekā gadu netiek pie kārtējās akreditācijas. Akreditācijas komisija konstatējusi vairākas nepilnības, ziņo LTV raidījums "Kultūršoks".

Noslēgumam tuvojas atkārtota vērtēšana, bet nav skaidrs, vai muzejs varēs darbu turpināt. KM Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjānis norāda - ja muzejs pusgada laikā nespēs iesniegt detalizētu plānu, tad muzejs būs jāreorganizē vai jālikvidē.
Jau ziņots, ka viens no iemesliem, kāpēc muzejs netiek pie kārtējās akreditācijas, saistīts ar to, ka jau ilgāku laiku šis valsts muzejs cieš no vadības krīzes.

Kultūras ministrija (KM) pirms dažiem gadiem neveiksmīgi centās atbrīvoties no šābrīža direktores Ilzes Millersones, jo nebija apmierināta ar viņas veikumu. Nekas nav mainījies, to pierāda arī vadītājas pērnā gada darba vērtējums. Šobrīd, kamēr I. Millersone esot «uz slimības lapas», tālāku risinājumu KM neredz.

To, ka šādas problēmas ar valsts muzeju ir izņēmuma gadījums, apliecina KM Kultūrpolitikas departamenta Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns, norādot, ka LEBM kārtējās akreditācijas termiņš (tas jāatjauno ik pēc pieciem gadiem) beidzies jau 2016. gada 28. novembrī. Viņš uzsver, ka Muzeju likumā noteiktie akreditācijas nosacījumi jeb kritēriji ir minimālās prasības muzeju darbībai. Akreditācijas komisija, izvērtējot LEBM darbu, konstatējusi trūkumus stratēģiskajā plānošanā un arī muzeja krājuma priekšmetu uzskaitē. Arī pats LEBM (ieskaitot tā teritoriālās vienības) konstatējis, ka 3000 muzeja priekšmetiem nav unikālā inventāra numura apzīmējuma, bet 3464 nav atrodami. Lai arī daļa no tiem «atradušies», tomēr joprojām trūkst ievērojams skaits priekšmetu.

Novērtējot LEBM direktores I. Millersones darbu, secināts, ka krājuma uzskaite «nerada pārliecību par sistēmisku pieeju un iegūto rezultātu ticamību». Tāpat atklājies, ka muzeja darba plānošana un attieksme pret dokumentiem ir formāla. Muzeja stratēģijas un akreditācijas dokumentācijas sagatavošana tikusi nodrošināta kā ārpakalpojums, kas ir Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normu pārkāpums. J. Garjāns nenoliedz, ka KM saņēmusi arī muzeja darbinieku sūdzības, kas liecina par problēmām komandas vadīšanā un iekšējā komunikācijā. Direktorei ticis uzdots noteiktā termiņā novērst trūkumus, tomēr tas nav izdevies. KM ir lūgusi iesniegt plānu konstatēto problēmu risināšanai, bet atbilde līdz šim nav saņemta.

Arī pēc direktores darba atkārtotas vērtēšanas komisijai neradusies pārliecība par strukturētu, sakārtotu muzeja darba organizāciju. Tāpēc muzeja direktores darbību arī par 2017. gadu komisija novērtējusi kā neapmierinošu, skaidro J. Garjāns. Lai pabeigtu vērtēšanas procesu, nepieciešams amatpersonas komentārs par komisijas sniegto atzinumu. Diemžēl LEBM direktore nākamajā dienā pēc tā saņemšanas informējusi KM, ka ir saslimusi. Turpmākā rīcība esot atkarīga no tā, kad I. Millersone atgriezīšoties darbā.

Trūkumi atklājušies arī iepriekšējā pārbaudē 2010. gadā, kas bijis iemesls atteikt akreditāciju. 2011. gadā komisija konstatējusi pozitīvas izmaiņas un muzeju akreditēja. Diemžēl pēc pieciem gadiem izrādījās, ka viss atgriezies vecajās sliedēs. KM raizējas, ka atkārtots komisijas negatīvs vērtējums liks muzeja darbību apturēt un tas būs jāreorganizē vai jāslēdz, kas nebūtu pieļaujams. Tas nozīmē arī to, ka muzejam tiktu atņemta valsts dotācija, kas šogad ir vairāk nekā miljons eiro.

LEMB pārstāve Harita Maniņa Neatkarīgajai apliecināja, ka muzejam tiešām ir problēmas, kas gan radušās ilgstošā periodā. Tas nozīmējot, ka muzejs «daudz ko var atrisināt, bet ne visu». Termiņu, kad akreditācija varētu tikt iegūta, viņa gan nemākot nosaukt.

Komentāri [95]
#
Pret 19.februāris 2018 13:21 atbildēt
Kāpē Latvijā cilvēki bļaustās, lai tā vietā nepārtrauktus boikotus taisītu līdz vēmienam>?!
Kāpēc Latvieši nevar sacelt sabatuju, lai valsts vīri sev samazina prēmijas un a;gas, lai pa savu naudu apmaksā dzīvokļus un mājas, masīnas, rēkinus, pērk telefonus?!
Kāpēc netaisat protestus, lai sākt baidīties?!
Aiztikt brīvdabas muzeju, tas ir tas pats, ka visus ierēdņus atstāt bez naudas!!
Idiotu bari!!!
 
#
Andris 19.februāris 2018 7:15 atbildēt
Varbūt labāk kādu ministriju aizvērt......
 
#
O! 19.februāris 2018 2:59 atbildēt
Kultūras revolucija jātaisa. Mums jātraucas uz multikulturālo progresu, kur katra stunda katra piecgade traaaaauc. (pārfrazējot E.Liepiņu)
 
#
O! » O! 19.februāris 2018 3:02 atbildēt
Atceraties Ķīnas kultūras revoluciju? :) nost ar vecajiem sakārņiem - uz komunistisko tāli!! Murgs..
Ja nopietni Melbārdes demisija te ir pilnīgi likumsakarīga. Bez tā nav adekvāta situācija. Ja var nolaist līdz šādam stāvoklim un vēl padotie murgot tādus murgus kā tas muzeju nodaļas vecis.
 
#
To nedrīkst pieļaut !!! 19.februāris 2018 0:35 atbildēt
Jo kā tad mēs zināsim kā mūsu senči šašlikus cepa ?!???
 
#
Provokators? » To nedrīkst pieļaut !!! 19.februāris 2018 2:57 atbildēt
Kādus šaslikus. Ko Tu te, piedošanu, murgo.
 
#
!!!!!!! 18.februāris 2018 20:49 atbildēt
Kārtējais Latvijas idiotisms!!! Varbūt vajag aizvērt un likvidēt ikvienu valsts pakļautībā esošu iestādi, kurai nav kārtīga vadītāja? Stulbāku atrunu laikam nav iespējams atrast. Diezin vai tā direktore tup uz slimības lapas kopš 2016.gada! Te nu būtu mūsu aktīvā prezidenta laiks sacīt kādu vārdu, ja vien šādas "niecīgas" problēmas netraucē viņam darboties ar NATO uzlikto mājas darbu pildīšanu.
 
Skatīt visus 95 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers