Kopš 3. maija vistām pasludināta brīvlaišana

© F64

Tie vistu un citu mājputnu audzētāji, kuri nelikās ne zinis par Eiropas Savienības prasību turēt putnus zem jumta, noslēgtā telpā un visādi citādi uz laiku arestēt, lai pasargātu no putnu gripas, nu var atviegloti uzelpot – viņus vairs netvarstīs un nesodīs par Eiropas Savienības normatīvo aktu neievērošanu.

Kopš 3. maija vistām pasludināta brīvlaišana, tāpat kā citiem mājas putniem. Vispār jau zem klajas debess tos atļauts turēt kopš 1. maija, neoficiāli. Bet, kā sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, jāsagaida attiecīgais Ministru kabineta dokuments, lai no 3. maija vistas varētu kašāties zem klajas debess legāli.

Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis informēja, ka bijusi tikšanās ar ornitologiem, lai pārrunātu putnu migrāciju. Ūdensputni ir jau atlidojuši uz Latviju, tāpēc aizliegums mājputnus turēt slēgtās novietnēs tiks atcelts. Viņš gan piebilda, ka putnu gripas draudi pastāv. Eiropā konstatēti vairāk nekā 2000 putnu gripas uzliesmojumi, no tiem. Latvijā un Igaunijā nav konstatēts neviens putnu gripas saslimšanas gadījums. Lai gan putnu gripas riski Latvijā ir mazi, biodrošība būs jānodrošina. M. Balodis sacīja: ja būs indikācijas, ka rudens migrācijas laikā gājputni varētu pārnest šo infekciju, tad ierobežojumus atkal atjaunos. Taču - nāks rudens, nāks padoms.

***

PAR PUTNU GRIPU

Gada sākums Latvijā un citās ziemeļvalstīs parasti iezīmējas ar cilvēku gripas uzliesmojumiem, un putni ar putnu gripu mūsu platuma grādos var saslimt to migrācijas perioda laikā - atgriežoties gājputniem, iespējams, var tikt atnesti jauni vīrusa draudi. 2016.- 2017. gads iezīmējas ar vairākiem augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumiem vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijai tuvākajās kaimiņvalstīs - Skandināvijā (Zviedrija, Somija, Dānija), kur līdz 2016. gadam putnu gripa nebija konstatēta. Polijā ir konstatēti vairāki putnu gripas uzliesmojumi komerciālās mājputnu novietnēs, kuru dēļ nācās likvidēt vairākus simtus tūkstošus mājputnu - pīles, zosis, dējējvistas.

Lai nepieļautu putnu gripas tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no putnu gripas skartās novietnes, visas ES dalībvalstis nekavējoties veic attiecīgus pasākumus saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem par putnu gripas kontroli. Šie pasākumi nosaka:

• mājputnu nogalināšanu un iznīcināšanu inficētajā saimniecībā, kā arī tās tīrīšanu un dezinfekciju;

• ierobežojumu zonu izveidošanu ap uzliesmojuma vietu, kur būtu ierobežota visu dzīvo mājputnu un konkrētu mājputnu izcelsmes produktu pārvadāšana (ieskaitot aizliegumu vest mājputnus uz citām dalībvalstīm);

• visu mājputnu turēšanu iekštelpās, to rūpīgu novērošanu un stingru dezinfekcijas pasākumu piemērošanu.

Avots: Zemkopības ministrija



Svarīgākais