Ik gadu maija trešajā svētdienā visā pasaulē tiek iedegtas svecītes un ar klusuma brīdi pieminēti cilvēki, kuri miruši no AIDS izraisītām saslimšanām, tāpēc arī šo svētdien cilvēki tiek aicināti pieminēt AIDS upurus, informēja Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.
Lapsa atzīmēja, ka pēdējās desmitgadēs, pateicoties mediķu pūlēm un farmakoloģijas sasniegumiem, HIV infekcija no nāvējošas ir kļuvusi par ārstējamu, vadāmu infekciju.
Starptautiskā AIDS upuru piemiņas diena tiecas ne vien nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un iekļaušanu, bet arī radīt gaišāku nākotnes perspektīvu pašreizējiem pacientiem, uzsvēra Lapsa.
Starptautiskā AIDS upuru piemiņas diena apvieno vairāk nekā 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs, arī Latvijā. Kā vieni no šīs iniciatīvas partneriem Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs šodien rīko atvērto durvju dienu, kuras laikā būs pieejama informācija un bukleti visiem interesentiem, kā arī neformālas sarunas un cienasts.
Lapsa atzīmēja, ka pēdējās desmitgadēs, pateicoties mediķu pūlēm un farmakoloģijas sasniegumiem, HIV infekcija no nāvējošas ir kļuvusi par ārstējamu, vadāmu infekciju. Neskatoties uz to, Latvijā pieaug cilvēku ar HIV mirstība, kā arī pretēji pasaules un Eiropas tendencēm pieaug tieši tādu nāves gadījumu skaits, kad iemesls bijis HIV vai AIDS. Latvijā no HIV/AIDS izraisītām slimībām ir miruši gandrīz 2000 cilvēku.
Pēc Lapsas vārdiem, Latvija ir to Eiropas Savienības valstu vidū, kur HIV infekcijas izplatības rādītāji ir augsti. Katru gadu no jauna Latvijā HIV diagnosticē gandrīz 400 cilvēkiem, bet AIDS - vairāk kā 100 cilvēkiem. AIDS gadījumu skaits Latvijā esot četras līdz sešas reizes augstāks nekā citur Eiropā.
Visus līdzšinējos gadus Latvijā pretēji Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām HIV inficētās personas ārstēšanu saņēma praktiski jau AIDS stadijā, kad nereti pamata slimību papildināja citas diagnozes - vēzis, tuberkuloze un citas. Līdz šā gada sākumam valsts apmaksāta ārstēšana tika nodrošināta tikai tiem pacientiem, kuru imūnsistēma bija ļoti novājināta, kā rezultātā daudziem terapiju nācās gaidīt pat vairākus gadus. Šogad ir notikušas pozitīvas izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā un valsts apmaksāta terapija ir pieejama tiem, kam agrāk tā bija liegta.
Šogad ir notikušas pozitīvas izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā - ir paaugstināts CD4 šūnu skaits, no kura var uzsākt valsts apmaksātu terapiju, un šobrīd tās ir 500 CD4 šūnas. Līdz šā gada sākumam valsts apmaksāta ārstēšana tika nodrošināta tikai tiem pacientiem, kuriem CD4 šūnu skaits bija 350 un zemāks.
HIV pacientiem zāles pilnībā apmaksā valsts. Nacionālais veselības dienests, kas ir atbildīgs par valsts kompensējamo zāļu sarakstu, ir paziņojis, ka šogad īpaša uzmanība tiek veltīta infekcijas slimību ārstēšanai, tā mazinot infekcijas izplatīšanās risku sabiedrībā, un pacientiem ar HIV/AIDS infekciju ārstēšana tiek uzsākta jau no 500 imūnšūnu līmeņa sasniegšanas, kā arī paredzētas zāles oportūnistisko infekciju ārstēšanai.
Latvijas Infektoloģijas centrs, kas nodrošina HIV pacientu ārstēšanu, jau ir sācis strādāt atbilstoši jaunajiem nosacījumiem, un jau vairākiem pacientiem, kam vēl pērn ārstēšana nepienācās, jau ir uzsākta terapija.