Veselības ministrija maksā piemaksas un palielina algas personām, kas vēl nav sākušas reāli strādāt

© F64 Photo Agency

Medmāsas, vecmātes, ārsti un sanitāri vēl nezina, cik lielas būs viņu algas šajā gadā – slimnīcas to rēķina. Veselības ministrijas šodien sabiedrību informēs par mediķu algu pieaugumu. Taču laikā, kad mediķi ilgstoši cīnījušies – ar streikiem un protestiem vai aiziešanu no darba – par savu atalgojumu, ir personas, kuras algas pielikumu vai piemaksas pie algas saņem, vēl nesākušas reāli strādāt.

No šā gada palielināts vadības atalgojums praktiski visās Veselības ministrijas (VM) kapitālsabiedrībās - slimnīcās, kur VM ir 100 procentu kapitāldaļu turētāja. Atalgojuma pieauguma apmēri ir ļoti dažādi, piemēram, Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājam Valtam Ābolam alga palielināta no 4638 eiro līdz 5335 eiro, bet valdes locekļiem - no 4175 līdz 4880 eiro, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājam Jānim Buģinam - no 3500 līdz 4024 eiro mēnesī, bet valdes locekļiem - no 3150 līdz 3625 eiro. Algas vadībai nav palielinātas tikai divās slimnīcās - Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga turpina saņemt 4638 eiro, bet valdes locekļi - 4175 eiro, un tikpat liela, cik pērn, palikusi arī slimnīcas Gintermuiža valdes priekšsēdētāja alga - 2366 eiro.

Lielākais pārsteigums uz visu slimnīcu fona ir Rīgas Austrumu slimnīcas jaunā valdes priekšsēdētāja Imanta Paeglīša alga, kas no šā gada janvāra ir 8000 eiro. I. Paeglītis slimnīcu sācis vadīt pavisam nesen - šā gada 8. janvārī, tāpēc nav iespējams salīdzināt, kāda alga būtu bijusi viņam, piemēram, decembrī. Taču iepriekšējā valdes priekšsēdētāja alga šajā slimnīcā bija uz pusi mazāka - 4438 eiro. Kāpēc tik milzīgs lēciens atalgojuma palielināšanā? Viņa alga iepriekšējā darba vietā bija ap 4000 eiro. Par jaunā Austrumu slimnīcas vadītāja algu vienošanās notikusi pārrunu procesā, kad ministrija centās atrast jaunu vadītāju lielākajai Latvijas slimnīcai, kurai pat pēc vairākiem konkursiem nebija izdevies atrast piemērotu vadītāju. No šī skaidrojuma izriet jautājums: ja ne šāda alga, tad slimnīcai vadītāja nebūtu? Veselības ministrija gan mierina, ka augstākā pieļaujamā algas lieluma robeža valsts kapitālsabiedrību vadītājiem neesot sasniegta. Vienlaikus palielinātas arī Rīgas Austrumu slimnīcas valdes locekļu algas - no 4175 līdz 4595 eiro.

Valsts slimnīcu vadītājiem algas palielinātas, ņemot vērā kapitālsabiedrību finanšu rādītājus un izvirzīto mērķu sasniegšanas rezultātus. Visas slimnīcas rādītājus uzlabojušas un mērķus sasniegušas. Uz Rīgas Austrumu slimnīcas vadītāju laikam šis arguments neattiecas, jo viņš slimnīcā strādā tikai pusmēnesi, un alga, kā noskaidrojām, viņam nav noteikta tik liela padarītā darba dēļ. Rīgas Austrumu slimnīcas galvenais uzdevums ir nodrošināt tās darbību bez būtiskiem finansiāliem zaudējumiem, taču tas, kā zināms, atkarīgs no valsts iedotā finansējuma...

Taču virkne amatpersonu saņēmušas arī piemaksas. Veselības ministrijas saraksts ar piemaksu saņēmējiem nav garš, bet intriģējošs, īpaši piemaksu piešķiršanas argumentācijas dēļ - «par personisko ieguldījumu un darba kvalitāti». Piemaksas 30% apmērā no darba algas visu gadu saņems Veselības inspekcijas jaunā vadītāja Indra Dreika (amatā no pagājušā gada novembra) un Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule (amatā tikai no janvāra).

Piemaksu par personisko ieguldījumu un darba kvalitāti saņems arī visi pieci veselības ministres padomnieki, kuri, saprotams, strādā arī tad, ja nav ministra, kam dot padomus. Četri no šiem padomniekiem jau ir strādājuši kādu laiku pie ministres, bet pavisam dīvaini izskatās šādas piemaksas piešķiršana decembrī darbā pieņemtajam sabiedrisko attiecību speciālistam Sergejam Ancupovam. Vēl nesākot īsti strādāt, viņš ticis pie piemaksas vismaz uz pusgadu.

Latvijā

Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK 2016. gada 13. decembra noteikumos Nr. 806, lai ar 2025. gada 1. janvāri nodrošinātu iespēju paaugstināt atlīdzību iekšlietu nozares iestāžu (Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Iekšējās drošības biroja) un Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm. Grozījumi paredz noteikt amatpersonām jaunu piemaksu par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi 300 eiro (bruto) apmērā un pārskatīt un palielināt amatpersonu esošās mēnešalgas, informē Iekšlietu ministrija.

Svarīgākais